SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
zajęcia otwarte dla rodziców lub nauczycieli
Temat zajęć: List od świętego Mikołaja.
Grupa: 6-latki
Czas trwania: ok. 60 minut
Cele ogólne:
- Kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
- Zaprezentowanie umiejętności dzieci.
Cele szczegółowe (operacyjne) – przykładowe :
– dziecko układa puzzle – bombki
– rozwiązuje rebusy
– segreguje sylwety wg wybranej cechy
– układa historyjki obrazkowe
– śpiewa piosenkę o tematyce świątecznej
– segreguje śmieci (papier, szkło, plastik, odpady organiczne)
– wykonuje/ozdabia kartkę świąteczną z wybranych materiałów plastycznych
Metody pracy:
– słowne: instrukcja, objaśnienia zadań
– oglądowe: plakat
– czynne: układanie puzzli – bombek, rozwiązywanie rebusów, segregowanie sylwet, układanie historyjek obrazkowych, śpiewanie piosenki, segregowanie śmieci, wykonywanie/ozdabianie kartek świątecznych
– elementy metody M. Montessori
Formy pracy: praca zbiorowa, grupowa i indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
– nagranie muzyki lub tamburyn albo inny instrument muzyczny
kartonowe bombki pocięte na części
– rebusy o tematyce świątecznej
– sylwety np. choinek czy bałwanków różniące się między sobą kilkoma cechami
– historyjki obrazkowe o tematyce zimowej, świątecznej
– zdjęcia różnych śmieci/nieczystości oraz pojemniki na śmieci (papier, szkło, plastik, odpady organiczne)
– materiały plastyczne do wykonania/ozdobienia kartek świątecznych
– list od świętego Mikołaja
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie uczniów (i nauczycieli/rodziców obserwujących zajęcia) oraz określenie celu, w jakim wszyscy się spotkali – wspólne zabawy i nauka.
- Wyciszenie uczestników zajęć wg metody M. Montessori. Osoba prowadząca zajęcia szeptem woła po imieniu każde dziecko i każdego nauczyciela/rodzica biorącego udział w zajęciach (dzieci i nauczyciele/rodzice chodzą po sali do rytmu niezbyt głośnej muzyki, tamburyna itp). Osoba wywołana jak najciszej próbuje usiąść w wyznaczonym miejscu – w ciszy siada i czeka, aż wszyscy usiądą.
- Zwrócenie uwagi na list, który znajduje się w sali. Nauczyciel czyta list od świętego Mikołaja, który prosi dzieci o pomoc. Przedszkolacy otrzymują od Mikołaja kilka zadań. Za każde prawidłowo wykonane zadanie, dzieci mogą odsłonić fragment zasłoniętego plakatu.
- Przykładowe zadania dla dzieci:
A) Układanie kartonowych bombek pociętych na kilka części (praca indywidualna).
B) Rozwiązywanie rebusów (praca w parach).
C) Segregowanie sylwet wg wybranej cechy tak, aby powstały 3 grupy (praca w parach).
D) Układanie historyjek obrazkowych (praca w parach).
E) Śpiewanie piosenki świątecznej (praca zbiorowa).
F) Segregowanie śmieci (praca zbiorowa).
G) Wykonanie kartek świątecznych, które następnie dzieci mogą wysłać na poczcie do swoich najbliższych (praca indywidualna dzieci lub wspólna z zaproszonymi gośćmi).
3. Obejrzenie odsłoniętego plakatu – Rodzina zasiada do wieczerzy wigilijnej, a Mikołaj z prezentami zagląda przez okno. Na plakacie widać elementy charakterystyczne dla Świąt Bożego Narodzenia, m. in. przystrojoną choinkę, odświętnie ubranych ludzi, opłatek na stole, wigilijne potrawy, sianko wychodzące spod obrusu ip.
4. Przeczytanie ostatniego fragmentu listu od świętego Mikołaja.
5. Złożenie przez osobę prowadzącą zajęcia życzeń świątecznych oraz podziękowanie za wspólną pracę i zabawę.
PLIK DO POBRANIA: Treść listu i zadań dla dzieci
AUTOR: Magdalena Mielcarek-Olejnik