Scenariusz zajęć dla dzieci 6 letnich z okazji obchodów

Światowego Dnia Świadomości Autyzmu „Pokaż mi swój świat”

 

Temat: Światowy dzień wiedzy o Autyzmie.

Cele ogólne: Zapoznanie dzieci z pojęciem „autyzm”, charakterystycznymi cechami  jakie występują    u  osób z tym zaburzeniem. Poznaje problemy osób ze spektrum autyzmu i ich trudności w rozumieniu świata. Rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej rozwijają się i dostrzegają świat. Utrwalanie i doskonalenie znajomości koloru niebieskiego.

Cele szczegółowe: Dziecko potrafi: Powiedzieć czym jest autyzm oraz jakimi cechami charakteryzuje się osoba ze spektrum autyzmu. Wie w jaki sposób można pomóc w codziennych sytuacjach koledze                     z autyzmem (mówienie wyraźniej i zwracanie się bezpośrednio, nie robienie niepotrzebnego hałasu      w sali, nie naleganie na wspólną zabawę). Szanuje odmienny sposób uczestniczenia w zabawie, zajęciach, zachowania, przyzwyczajenia swoich autystycznych kolegów, a także dostrzec u nich nieprzeciętne umiejętności. Rozpoznają kolor niebieski.

 

Metody: słowna, praktycznego działania

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa

Pomoce dydaktyczne:  film fundacji SYNAPSIS, komputer, rzutnik,  płyta CD z muzyką, magnetofon, niebieska kartka, niebieskie piłki, niebieskie balony, niebieski korek od butelki, niebieska kreda, obrazek chmury, nożyczki, worek, pudełko klocków, piłeczki, sensory.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

 1. Iskierka przyjaźni
  Dzieci siedzą w kręgu, trzymają się za ręce. Nauczycielka przekazuje dziecku siedzącemu obok niej uścisk dłoni, wypowiadając słowa: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do moich rąk. Dzieci kolejno przekazują sobie uścisk dłoni. Kiedy wróci iskierka przyjaźni nauczyciel mówi: Iskierkę przyjaźni otrzymałam.

 

 1. Wyjaśnienie dzieciom, dlaczego zostały poproszone o założenie niebieskich koszulek. Następnie wybór dwojga dzieci, ich zadaniem jest ułożenie  z rozsypanych puzzli literowych ułożyć napis „AUTYZM”. Nauczyciel prezentuje każdą literkę, a dzieci w miarę swoich możliwości odczytują je. Po ułożeniu napis zostaje głośno odczytany.
 2. Wspólne oglądanie filmu Fundacji Synapsis „ Poznaj Marię – dziewczynkę, która lubi mieć plan” (nauczyciel czyta głośno tekst do filmu). Pogadanka na temat zachowania dziewczynki, tego co, lubi i nie lubi, w jaki sposób się bawi, komunikuje się z innymi, jak wygląda jej dzień.
 3. Zabawy ruchowe do piosenki „Nie chcę Cię znać”. Dzieci ustawione parami do siebie. Na słowa „nie chcę Cię, nie chcę Cię, nie chcę Cię znać” wykonują ręką gest wskazujący odejście i odsuwają się od siebie. Na słowa „chodź do mnie, chodź do mnie rączkę mi daj” przysuwają się do siebie jednocześnie wskazują ręką gest „chodź”. Podają sobie ręce jak w piosence i obracają się dookoła.„Nie chcę Cię znać”
  Nie chcę Cię, nie chcę Cię, nie chcę Cię znać
  Chodź do mnie, chodź do mnie rączkę mi daj
  Prawą mi daj, lewą mi daj i już się na mnie nie gniewaj.
  Prawą mi daj, lewą mi daj i już się na mnie nie gniewaj.
 4. Następnie nauczyciel pokazuje i nazywa przedmioty w kolorze niebieskim – na środku sali prezentuje różne przedmioty w kolorze niebieskim po kolei podchodząc do każdego ucznia, aby lepiej mógł zobaczyć prezentowane przedmioty. Uczniowie oglądają przedmioty i utrwalają kolor niebieski.
 5. Zaproszenie do zabaw sensorycznych.

 „Zaburzone zmysły – jak funkcjonują? Dotyk”

Nauczyciel wybiera  5 dzieci i prosi, aby usiadły przy stoliku. Następnie mówi, aby podniosły lewą rękę (jeżeli piszą prawą) albo prawą (jeśli piszą lewą). Dzieci otrzymują  kuchenne rękawice, które zakładają na podniesione ręce. Nauczyciel rozdaje obrazek chmury i nożyczki. Zadaniem dzieci jest staranne wycięcie obrazka w czasie 5 min. Po wykonaniu zadania dzieci są pytane co czuły podczas wykonywania ćwiczenia?, czy było im łatwo wycinać w ten sposób?

„Czarodziejski worek”

Nauczyciel wybiera 2 chętnych dzieci. Tłumaczy na czym będzie polegała zabawa: z zasłoniętymi oczami dzieci mają jest odgadnąć, jaki wylosowały przedmiot z worka.

 „Spacer po ścieżce sensorycznej”                                                                                                                

Nauczyciel prosi 3 chętnych dzieci do kolejnego zadania. A podłodze rozłożona jest ścieżka sensoryczna złożona z różnych faktur.  Dzieci na bosaka spacerują po ścieżce określając, co czują pod stopami i czy jest to dla nich przyjemne, czy nie?

 „Znajdź piłeczkę”

2 chętnych dzieci zostaje poproszona, aby z zasłoniętymi oczami wyszukały jak najwięcej małych piłeczek  ukrytych w klockach. Dzieci wypowiadają się na temat zadania.

 1. Wspólna zabawa –  duet balonowy.

Dzieci dobierają się w pary. Nauczyciel rozdaje każdej parze niebieski balon. Zadaniem uczestników jest taniec z umieszczonym balonem miedzy poszczególnymi dziećmi w parze. Zwycięzcą jest ta para, która najdłużej utrzyma balon w tańcu.

 1. Wspólna praca plastyczna „Niebieskie serce”. Dzieci odbijają swoje dłonie pomalowane na niebiesko, tworząc kształt serca na dużym arkuszu papieru.

 

 1. Zakończenie i podsumowanie zajęć, przyklejenie grupowej pracy w Sali na tablicy. Rozdanie dzieciom niebieskich serduszek.

 

Autor: Żaneta Urbanowska

Przedszkole Miejskie nr 6 w Będzinie

Bibliografia:

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

1 komentarz
 1. Monika 3 lata temu

  Super pomoce. Dziękuję

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?