SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH PRZEZ DYREKTORA PRZEDSZKOLA W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH
Z KOŁA DZIENNIKARSKIEGO „KLUB MAŁEGO DZIENNIKARZA”.
Temat zajęć : Autoprezentacja „Mały dziennikarz”.
Cel ogólny: wspomaganie rozwoju poprzez realizację innowacji pedagogicznej.
Cel:
Poznawczy:
– zapoznanie dzieci ze słownym sposobem autoprezentacji.
Kształcący:
– kształtowanie świadomości swego wizerunku,
– kształtowanie kompetencji interpersonalnych oraz inteligencji emocjonalnej,
– rozwijanie zdolności twórczego myślenia,
– wyzwalanie u dzieci ekspresji językowej.
Wychowawczy:
– wdrażanie dziecka do zachowań i reguł przyjętych w grupie podczas rozmowy – zgłaszanie się
i cierpliwe czekanie na udzielenie głosu.
Metody innowacyjne:
– zabawa interpersonalna,
– autoprezentacja,
– technika informacji zwrotnej,
– pedagogika zabawy.
Formy organizacyjne pracy:
– zbiorowa,
– indywidualna.
Środki dydaktyczne:
dywanik, mikrofon, dyktafon, karteczki do wykonania „wizytówki serdecznej”, identyfikatory, podkładki, kredki, mazaki, buźki uśmiechnięta, smutna- dla każdego dziecka, 2 chmurki: naklejone buźki uśmiechnięta, smutna , kleje, dwa koszyczki.
Przebieg zajęć:
- Powitanie „Wszyscy są” wg pedagogiki zabawy
Wszyscy są, witam was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
- Zabawa na zeprezentowanie siebie i poznanie innych „Niedokończone zdania”.
Dokończ zdanie:
– nazywam się…
– w przedszkolu lubię się bawić w …
3.Autoprezentacja z użyciem mikrofonu oraz nagrywanie dyktafonem. Nauczycielka na własnym przykładzie dokonuje autoprezentacji. Następnie zaprasza dzieci do zaprezentowania siebie.
Dziecko wchodzi na dywanik i przedstawia się:
– imię i nazwisko
– jestem redaktorem gazetki przedszkolnej „Świat przedszkolaka” w przedszkolu „Słonecznym” w Wasilkowie.
- Odsłuchanie autoprezentacji.
- Przypomnienie zasad dobrego dziennikarza.
- Zabawa interpersonalna „Imię i gest”
Dzieci siedzą na krzesłach w kole. Każdy z nich kolejno mówi swoje imię i pokazuje wybrany przez siebie gest (np. klaśnięcie w dłonie, obrót, podskok itp.) Wszyscy pozostali powtarzają po każdej osobie imię i gest.
- Wykonanie wizytówki do identyfikatora „Wizytówka –serdeczna”.
Pokaz wykonania wizytówki serdecznej przez nauczyciela.
Dzieci za pomocą kredek, mazaków ozdabiają swoje wizytówki według własnego pomysłu.
- Podsumowanie zajęć- informacja zwrotna „Minki- buzie”
Na koniec zajęć nauczycielka prosi dzieci, aby oceniły, w jakim nastroju kończą dzisiejsze zajęcia, tłumacząc przebieg zabawy: w jednym koszyku znajdują się buźki uśmiechnięte,
a w drugim buźki smutne. Zadaniem dzieci jest wybranie buźki uśmiechniętej bądź smutnej
i przyklejenie do chmurki zgodnie ze swoją oceną nastroju.
AUTOR: Monika Szkiłądź
PRZEDSZKOLE “SŁONECZNE” W WASILKOWIE