Niestety nasz pobyt w domu ciągle się wydłuża… Dlatego powstała druga część domowych wyzwań z bazgrołkami 🙂 Podstawa programowa zawiera opracowanie naturalne obszary rozwoju dziecka i wskazuje, że do osiągnięcia celów należy uszanować typowe dla tego okresu potrzeby rozwojowe, których spełnieniem powinna stać się dobrze zorganizowana zabawa. Biorąc pod uwagę właśnie ten zapis, wspólnie z bazgrołkami zapraszamy do wspólnych gier i zabaw, bo dzięki dobrze zorganizowanej zabawie dzieci naprawdę dużo się mogą nauczyć…

O PROJEKCIE…

CEL PROJEKTU:

Głównym zamiarem realizacji projektu jest wzmocnienie więzów rodzinnych oraz stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie. Opracowane wyzwanie oraz materiały sprzyjają kształtowaniu umiejętności społecznych u dzieci (takich jak: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi (rodzeństwem), zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych) oraz w rozwijaniu logicznego myślenia.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU: 

Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2,5 – 6 lat. Głównym celem jest rozwijanie u dzieci kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, wzmacnianie więzów rodzinnych poprzez różne formy aktywności takie jak: zabawy, ruch.

WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU:

Realizacja projektu będzie odbywać się w domu,  to rodzice decydują, które zadania i w jakim czasie wykonują z dziećmi. Każdy kto przystępuje do projektu powinien założyć Tablicę domowych wyzwań, która stanie się potwierdzenie wykonywanych zadań.

PLIK DO POBRANIA: TABLICA DOMOWYCH WYZWAŃ 2

WYZWANIE 1: BAZGROŁKOWA GRA PLANSZOWA

Celem gry jest kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek. A wspólne rozegranie gry planszowej na pewno wzmocni wasze węzy rodzinne 🙂 Podczas tego wyzwania możecie rozegrać dowolną grę jaką macie w domu… lub podjąć bazgrołkowe wyzwanie i zagrać w bazgrołkową grę planszową. Niestety przygotowanie jest dość czasochłonne, ale zabawa będzie cudowna. Wśród materiałów do przygotowania znajdziecie:

 • INSTRUKCJĘ z opisaną grą oraz zasadami.
 • PLANSZĘ DO GRY – ja moją domową grę wydrukowałam w rozmiarze XXL 🙂 (wystarczy w opcjach drukarki zmienić na drukowanie plakatu np. 3×3 lub 4×4 – tak jak wydrukowałam i skleiłam kartki w całość).
 • KOSTKI DO GRY –  jedną z nich (ta która przedstawia bazgrołki musie wydrukować, bo będzie potrzebna podczas wykonywania zadań, jeżeli staniecie na polu z kostką) natomiast drugą możecie zastąpić zwykłą kostką do gry.
 • PIONKI DO GRY – pionki do gry są dość duże i musicie je wydrukować w mniejszym formacie jeżeli nie chcecie drukować dużej planszy, ale możecie również samodzielnie przygotować pionki, rysując swoje bazgrołki.
 • KARTY DO GRY: są dwa zestawy plansz, oraz okładki (należy drukować dwustronnie: zadanie i okładka).

PLIKI DO POBRANIA: PLANSZA DO GRYKostka 2Kostka 1KARTA (OKLADKA) 1KARTY (OKLADKA) 2KARTY 1.1., KARTY 1.2., KARTY 2.1., KARTY 2.2.,  INSTRUKCJAPIONKI 1, PIONKI 2, PIONKI 3, 

Taką planszę możecie również wykorzystać “w grę w klasy”, mój Mikołaj skakał po polach jak szalony…

WYZWANIE 2: SAMOLOTY Z PAPIERU

Wspólnie z dziećmi przeprowadźcie swój lot… Do zabawy potrzebujecie jedynie kartki papieru, z której złożycie swój samolot. A później może zawody? Który samolot poleci dalej… wyżej… Każdy samolot możecie dodatkowo ozdobić naklejkami lub rysując dowolne wzory, dzieci w tym czasie będą rozwijać swoją kreatywność 🙂

WYZWANIE 3: BAZGROŁKOWE ZABAWY Z KLAMERKAMI

Do zabawy potrzebujecie: wydrukowanych plansz oraz zwykłych klamerek do prania. Zadaniem dzieci jest przyczepienie klamerki obok dziecka, które prezentuje taką samą emocję co bazgrołek. Zamiast nieprzyczepiania klamerek dzieci mogą kolorować dziecko.

PLIKI DO POBRANIA:  PLANSZA 1, PLANSZA 2, PLANSZA 3, PLANSZA 4, PLANSZA 5, PLANSZA 6

WYZWANIE 4: BZGROŁKOWE KALAMBURY

Do zabawy będziecie potrzebować:  KOSTKI 1 (do pobrania powyżej), podczas rzutu kostką pozostali uczestnicy mają zaryte oczy, zadaniem rzucającego jest zaprezentowanie za pomocą mimiki, gestu emocji prezentowanej przez bazgrołka, który wypadł po rzucie kostką. Następnie pozostali gracze odgadują jaka to emocja oraz, którego koloru bazgrołek prezentuje daną emocję. Celem zabawy jest rozpoznawanie i nazywanie emocji. Dodatkowo możemy zapytać dzieci: Co sprawia, że są szczęśliwe… smutne… złe itd.? 

WYZWANIE 5: LATARKA I CIEŃ!

Nie trzeba tu chyba za wiele tłumaczyć… tuż po zmroku należy zaopatrzyć się w latarkę i za pomocą dłoni każdy może prezentować dziwne kształty na ścianie (cień). Reszta domowników może zgadywać co przypomina cień na ścianie…

WYZWANIE 6: BAZGROŁKOWE DMUCHAWCE… START!

Do zabawy będziecie potrzebować słomek do picia oraz kawałka kartki, z której należy zrobić małą kuleczkę. Na podłodze zaznaczany linię mety i startu. Zadaniem jest dmuchanie przez słomkę na kulkę tak, by jak najszybciej dotarła do mety. Wygrywa ten, kto zrobi to jako pierwszy 🙂

UWAGI KOŃCOWE…

 • Materiały zapisane są jako pliki PDF, aby je pobrać wystarczy kliknąć w niebieski napis, wówczas pojawi się plik do pobrania lub od razu do wydrukowania.
 • Każdy kto prześle zdjęcie Domowej tablicy wyzwań na adres: bazgrolki@przedszkolankowo.pl oraz poda imię dziecka (dzieci) w wiadomości zwrotnej otrzyma bazgrołkowy dyplom do samodzielnego wydruku (nie dotyczy to przedszkolaków z mojego przedszkola 😉 ).
 • Nie jest obowiązkowe wykonanie wszystkich wyzwań, wybieramy te, które są odpowiednie dla dzieci 🙂
 • Jeżeli jesteście nauczycielami i planujecie udostępnić na waszych przedszkolnych stronach link do bazgrołkowych zabaw w domu, możecie poprosić, aby po powrocie dzieci przyniosły swoje księgi do przedszkola i wtedy rozdać im pamiątkowe dyplomy. Tak ja planuję zrobić 🙂 wówczas napiszcie, a ja wyślę Wam pamiątkowy dyplom do wydruku dla dzieci.
 • Możecie również połączyć zadania z części 1 i 2 🙂 Część 1 znajdziecie >>>TUTAJ<<< 🙂

ŻYCZĘ WSZYSTKIM BAZGROŁKOWEJ ZABAWY!

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?