Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest dosyć uciążliwa biorąc pod uwagę fakt, że dzieci w domu po prostu się już nudzą… Nie tylko dzieci pozostały w swoich domach, ale również małe Bazgrołki, które postanowiły zaprosić dzieci do wspólnych zabaw i wyzwań.

O PROJEKCIE…

CEL PROJEKTU:

Głównym zamiarem realizacji projektu jest wzmocnienie więzów rodzinnych oraz stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie. Opracowane wyzwanie oraz materiały sprzyjają kształtowaniu umiejętności społecznych u dzieci (takich jak: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi (rodzeństwem), zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych) oraz w rozwijaniu logicznego myślenia.

ZAŁOŻENIA PROJEKTU: 

Projekt przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2,5 – 6 lat. Głównym celem jest rozwijanie u dzieci kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, wzmacnianie więzów rodzinnych poprzez różne formy aktywności takie jak: zabawy, ruch, doświadczanie oraz eksperymentowanie.

WARUNKI REALIZACJI PROJEKTU:

Realizacja projektu będzie odbywać się w domu,  to rodzice decydują, które zadania i w jakim czasie wykonują z dziećmi. Każdy kto przystępuje do projektu powinien założyć Księgę domowych wyzwań, która stanie się potwierdzenie wykonywanych zadań.

O BAZGROŁKACH…

Bazgrołki, czyli główni bohaterowie projektu zapraszają dzieci oraz ich rodziców do wspólnej zabawy i rozwiązywania zadań podczas zaplanowanych spotkań. Swoje osiągnięcia dzieci zaznaczają w księdze domowych wyzwań oraz na specjalnie przygotowanych plakatach – TABLICA DOMOWYCH WYZWAŃ (nie jest to konieczne).

Jeżeli nie wiesz kim są bazgrołki to przed rozpoczęciem wyzwań powinniście zapoznać z nimi dzieci. Pomoże Wam w tym wiersz, który znajdziecie poniżej:

PLIK DO POBRANIA: KIM SĄ BAZGROŁKI

BAZGROŁKOWA ZABAWA…

Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zabawy, a raczej wyzwania do wykonania w domu. Każdy kto podejmie bazgrołkowe wyzwanie powinien założyć swoją książkę wyzwań. Jak to zrobić? To bardzo proste możecie skorzystać z poniższych kart, które należy wydrukować i wspólnie wykonać je z dziećmi, albo stworzyć samodzielnie książki, jeżeli nie macie możliwość wydruku.

Materiały i pomysły starałam się tak opracować, by nie trzeba było ich drukować jeżeli nie macie dostępu do drukarki. Część materiałów możecie wyświetlić dzieciom na komputerze, tablecie czy też telefonie.

Nie ukrywam jednak, że aby przeprowadzić zabawy musicie poświęcić trochę czasu na ich przygotowanie. Dodam, że z poniższych pomysłów mogą skorzystać zarówno rodzice, jak i nauczyciele np. publikując na swoich przedszkolnych stronach link z pomysłem na domowe zabawy.

WYZWANIE 1: MÓJ BAZGROŁEK

Wyzwanie pierwsze jest bardzo proste, zadaniem dzieci jest narysowanie na kartce swojego bazgrołka, który w tych dniach będzie towarzyszył im podczas zabaw. Do tego możecie wykorzystać przygotowaną kartę (jest to strona tytułowa domowej księgi zadań) lub narysować go na zwykłej kartce, która stanie się tytułową stroną waszej domowej księgi wyzwań.

PLIK DO POBRANIA: BZGROŁKOWA KSIĘGA DOMOWYCH WYZWAŃ s.1

A poniżej nasza domowa wersja strony tytułowej DOMOWEJ KSIĘGI BAZGROŁKOWYCH WYZWAŃ  w wersji z wydrukowaną stroną oraz bez możliwość wydruku 🙂

WYZWANIE 2: DOMOWE EKSPERYMENTY Z BAZGROŁKAMI

czyli domowego eksperymenty z tego co mamy w domu

***

WYBUCHOWY BAZGROŁEK: wspólne przeprowadzenie erupcji wulkanu. POTRZEBUJECIE: małej butelki lub słoika, łyżki lub miarki, sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń, wody, octu oraz talerzyka lub tacki, na której przeprowadzicie “wybuch”. PRZEBIEG: na talerzyku umieśćcie słoiczek lub butelkę, do środka za pomocą łyżeczki wsypcie około 4 łyżeczek sody, następnie wlejcie klika kropli płynu do mycia naczyń, kieliszek wody i wymieszajcie. Pora na nasz “wybuch”! Do małego pojemniczka (np. kieliszek) wlejcie ocet i poproście dziecko, aby wlało go do słoiczka. Po chwili zauważycie “wybuch”. Jak to się dzieje? Powstała piana to bąble napełnione dwutlenkiem węgla, który powstał z reakcji octu (kwasu) z sodą oczyszczaną (zasada).

A tak wybuch wulkanu przeprowadził mój osobisty przedszkolak 🙂

***

BRUDNY BAZGROLINEK: tym razem naszym zadaniem jest sprawdzenie dlaczego potrzebujemy mydła do mycia rąk. Dlaczego nie możemy myć rąk samą wodą? To proste potocznie mówiąc od mydła uciekają zarazki, bakterie itd, a nasze doświadczenie zobrazuje to dzieciom. POTRZEBUJECIE: talerz, pieprz (to będzie nasz brud), płyn do mycia naczyń (zastąpi mydło), woda (lub mleko), wacik do uszu. PRZEBIEG: na talerz wlewamy wody lub mleka, następnie prosimy dzieci, aby rozsypały po wodzie pierz. Następnie moczymy wacik w samej wodzie i dotykamy nim środek talerza – nic się nie dzieje. Kolejnym krokiem jest namoczenie wacika w płynie do mycia naczyń i ponowne dotknięcie nim środka talerza – zauważamy, że pierz (nasz brud) uciekł. WNIOSEK: aby mieć czyste rączki należy zawsze używać mydła.

Ten eksperyment nie chcę Was kłamać, ale mój Mikołaj przeprowadził chyba z 10 razy… aż skończył się pieprz w domu…

***

TĘCZOWA BAZGROLINKA: teraz będzie trochę kolorowo… bo robimy tęczę, a przy okazji możecie z dziećmi powtórzyć i utrwalić nazwy kolorów. POTRZEBUJECIE: kolorowych cukierków (np. skittles lub lentilki), talerzyka i wody. Zadaniem dzieci jest ułożenie dookoła talerza cukierków, następnie powoli należy wlać wodę, po chwili zauważymy jak cukierki “puszczają” kolor tworząc tęczę (wkrótce nasza fotorelacja).

WYZWANIE 3: W POSZUKIWANIU BAZGROŁKOWEGO SKARBU

A co może być takim skarbem? No cóż u mnie sprawdzają się słodycze 😉 ale mogą to być  naklejki, jakieś drobiazgi itd. Tym razem przygotowałam mapę, która prowadzi dzieci, w różne miejsca w domu, a wy odpowiednio wcześniej musicie schować tam niespodzianki wraz z zadaniem do wynkonania. A po wykonaniu zadania dziecko otrzymuje swoją nagrodę. Oczywiście zadania możecie napisać, albo zostawić w poszczególnych miejscach np. puzzle, które muszą zostać ułożone, klocki z których dzieci mają ułożyć wieżę, plasterek jabłka, ogórka lub marchewki, który powinien zostać zjedzony, klocki z pojemnikami, które dzieci muszą posegregować i policzyć itd.

PLIKI DO POBRANIA: MAPA

U nas w domu poszukiwanie skarbu wyglądało tak, Mikołaj oglądał mapę na tablecie i miał odszukać poszczególne miejsca, które wskazywała mapa i wykonać zadania:

 • NA STOLE: umieściłam talerzyk z kilkoma plasterkami ogórka, zadaniem było policzenie plasterków i ich zjedzenie.
 • W LODÓWCE: zostawiłam kopertę z napisanym zadaniem: WYKONAJ 10 PRZYSIADÓW!
 • NA ŁÓŻKU: zostawiłam pudełko z klockami, zadaniem było ułożenie z nich wieży,
 • OBOK KANAPY: było pudełko z puzzlami, które trzeba było ułożyć,
 • W SZAFCE Z GARNKAMI: przygotowałam durszlak z klockami i łyżką oraz 4 garnuszki, do których włożyłam kawałki filcu w kolorach klocków, zadaniem było powkładanie w odpowiednie garnki za pomocą łyżki klocki.

Po wykonaniu wszystkich zadań była nagroda… u nas była to czekoladka mniam, mniam

WYZWANIE 4: SKARPETKOWE ZAMIESZANIE

SKARPETKOWE PARY: na pewno w tym okresie robicie pranie, tym razem gdy zbierzecie już suche pranie ze sznurka poproście dzieci by to one dobrały skarpetki do pary.

SKARPETKI… START!: to nic innego jak zawody w ściąganiu i ubieraniu skarpetek! Kto zwycięży? Mama? Tata? A może dziecko? Sprawdzicie w swoich domach! Przy tej okazji doskonalimy czynności samoobsługowe dzieci, np. samodzielne ubieranie się i rozbieranie.

Do tego wyzwania została przygotowana również karta pracy (znajdziecie ją poniżej).

WYZWANIE 5: BAZGROŁKOWA GIMNASTYKA DLA SMYKA

Nic nie poprawi humoru tak, jak odrobina ruchu. Dlatego w bazgrołkowych zadaniach nie mogło zabraknąć ćwiczeń gimnastycznych. Poniżej znajdziecie kilka muzycznych propozycji do zbaw ruchowych. Wystarczy włączyć filmik i wspólnie z dziećmi się poruszać… uważajcie bo będzie coraz szybciej…

I może coś jeszcze takiego… jak uda Wam się bez pomyłki dotrzeć do samego końca będziecie prawdziwymi Mistrzami!

Więcej muzycznych inspiracji znajdziecie oczywiście na YouTube, a może macie swoje ulubione piosenki z pokazywaniem?

WYZWANIE 6: RZUT DO CELU!

Do zabawy będziecie potrzebować: gazet lub kartek, kosza. Zadaniem domowników jest przygotowanie po trzy kulki z gazety – dzięki zgniataniu papieru doskonalimy sprawność manualną dzieci. Gdy kulki są już przygotowane każdy rzuca nimi do kosza. Ciekawe komu uda się wrzucić wszystkie trzy kule?

WYZWANIE 7: BAZGROŁKOWE CZYŚCIOSZKI

Czyli koronawirusa unikamy o higienę dbamy! Tym razem zadanie z myciem rąk! Bazgrołki zapraszają wszystkich domowników do dokładnego umycia rąk. Przy tej okazji przypomnijcie dzieciom w jakich sytuacjach należy myć ręce.

WYZWANIE 8: DOMOWE KARTY PRACY

Poniżej znajdziecie pliki z kartami pracy, które po wydrukowaniu i wykonaniu wspólnie z dziećmi możecie dołączyć do domowej księgi wyzwań. Jeżeli nie macie możliwości wydruku, część kart możecie przygotować sami, tak jak pokazałam to na zdjęciu 🙂

PLIKI DO POBRANIA:

TABLICA DOMOWYCH WYZWAŃ

Poniżej znajdziecie plik z TABLICĄ do wydruku, na niej możecie wspólnie z dziećmi zaznaczać wykonanie zadania (np. przyklejając naklejkę w wyznaczonym miejscu lub zamalowanie kredką właściwego pola) i dołączyć ją do bazgrołkowej księgi domowych wyzwań. Nie jest to konieczne jeżeli nie macie możliwości wydruku. Może uda Wam się w domu wymyślić i opracować swoje Tablice domowych wyzwań?

PLIK DO POBRANIA: TABLICA DOMOWYCH WYZWAŃ

Nasza domowa tablica powoli się wypełnia 🙂 u nas ta tablica stanowi dodatkowe źródło motywacji do wykonywania zadań 🙂

UWAGI KOŃCOWE…

 • Materiały zapisane są jako pliki PDF, aby je pobrać wystarczy kliknąć w niebieski napis, wówczas pojawi się plik do pobrania lub od razu do wydrukowania.
 • Każdy kto prześle zdjęcie Domowej księgi wyzwań lub zdjęcie Domowej tablicy wyzwań na adres: bazgrolki@przedszkolankowo.pl oraz poda imię dziecka (dzieci) w wiadomości zwrotnej otrzyma bazgrołkowy dyplom do samodzielnego wydruku (nie dotyczy to przedszkolaków z mojego przedszkola 😉 ).
 • Nie jest obowiązkowe wykonanie wszystkich wyzwań, wybieramy te, które są odpowiednie dla dzieci 🙂
 • Jeżeli jesteście nauczycielami i planujecie udostępnić na waszych przedszkolnych stronach link do bazgrołkowych zabaw w domu, możecie poprosić, aby po powrocie dzieci przyniosły swoje księgi do przedszkola i wtedy rozdać im pamiątkowe dyplomy. Tak ja planuję zrobić 🙂 wówczas napiszcie, a ja wyślę Wam pamiątkowy dyplom do wydruku dla dzieci.

ŻYCZĘ WSZYSTKIM BAZGROŁKOWEJ ZABAWY!

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

7 komentarzy
 1. Ewelina 4 lata temu

  Niesamowity pomysł i świetna zabawa super propozycja, gratuluję pomyslowości

 2. Magda i Oluś 4 lata temu

  Wspaniały pomysł. Bierzemy udział!!

 3. Alla84 4 lata temu

  Dziękuję i przekazuję dalej.

 4. Manu 4 lata temu

  Świetne wykorzystam w domu jako mama oraz udostępnie moim dzieciakom w przedszkolu. Mam nadzieję, że to będzie świetna zabawa.
  Gratuluję pomysłu

 5. […] – Projekt edukacyjny:  „Domowe Wyzwania Bazgrołków”. Głównym celem jest rozwijanie u dzieci kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, wzmacnianie więzów rodzinnych poprzez różne formy aktywności takie jak: zabawy, ruch, doświadczanie oraz eksperymentowanie: https://przedszkolankowo.pl/2020/03/20/czesc-1-domowe-wyzwania-bazgrolkow-czyli-rodzinny-projekt-dzi… […]

 6. Ludmiła 4 lata temu

  Świetny pomysł, gratuluję pomysłowości 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?