Bilingwizm jako wyzwanie dla nauczyciela wychowania przedszkolnego

Komunikowanie się za pomocą mowy jest jednym z ważniejszych przywilejów gatunku ludzkiego. Rozwój mowy przebiega etapowo, tak samo u każdego prawidłowo rozwijającego dziecka. Człowiek już od narodzin gotowy jest do nabywania kompetencji komunikacyjnych niezbędnych do życia w grupie.

W wyniku rozwijania się społeczeństwa wielokulturowego, migracji ludności oraz coraz większej ilości małżeństw mieszanych pojawia się zjawisko bilingwizmu – polega na nabywaniu już od najmłodszych lat co najmniej dwóch różnych języków jednocześnie.

Dziecko, które ma styczność z dwoma językami na co dzień żyje na płaszczyźnie dwóch kultur, w kręgu dwóch różnych tradycji.  Bardzo często jednym językiem posługuje się w środowisku rodzinnym (w domu), a drugim w środowisku codziennego funkcjonowania (przedszkole/szkoła). Sprzyja to powstawaniu zarówno wielu trudności komunikacyjnych, jak i behawioralnych. Dziecko na etapie rozwoju mowy nie potrafi dokonać różnicowania wieloznaczności fonemów, co w konsekwencji skutkuje błędami powielanymi w języku naturalnym oraz nabywanym jako drugi. Często z różnych źródeł zapożycza semantykę poszczególnych słów i błędnie odtwarza ją w języku lepiej przyswojonym. Przekłada się to na zaburzenia komunikacji, które próbuje rekompensować za pomocą komunikacji niewerbalnej. Trudności te mają negatywne odzwierciedlenie w zachowaniu. Dziecko bywa często rozdrażnione i nerwowe. Praca z dzieckiem wielojęzycznym jest wyzwaniem zarówno dla jego rodziców, jak i nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego (fragment).

PLIK DO POBRANIA (cały artykuł)Bilingwizm jako wyzwanie dla nauczyciela wychowania przedszkolnego – ARTYKUŁ

AUTOR: Dominika Jaskólska

Przedszkole Anglojęzyczne ,,First Step” 

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?