Jak zapewne wiecie głównym założeniem metody Marii Montessori jest pomoc dziecku w osiągnięciu przez nie pełnego potencjału we wszystkich sferach życia. Podczas zajęć z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych materiałów, pomocy dydaktycznych  i „pod okiem” specjalnie przygotowanego nauczyciela… Ciekawą propozycję takich pomocy mają MATY MONTESSORI.PL, ale moim zdaniem sprawdzą się nie tylko podczas zajęć prowadzonych tą metodą, ale również w czasie zajęć i zabaw swobodnych z dziećmi w przedszkolu i w domu 🙂

Maty, a dokładnie jedna z oferowanych map trafiła w ostanim czasie do mnie…  Mapa konturowa świata, która znalazła się w mojej kolekcji pomocy dydaktycznych, jest wykonana solidnie. Składa się z planszy przedstawiającej mapę konturową świata, przygotowanych z filcu kontynentów, oraz plansz z kafelkami w wersji PDF. Całość spakowana jest do estetycznych, kartonowych pudełek, które zabezpieczają materiały przed zniszczeniem. Taką mapę możecie samodzielnie przygotować do zajęć, ale uważam, że ciekawszym pomysłem jest, aby w przygotowaniu jej do zajęć lub zabaw pomogły Wam dzieci 🙂 Jak? To proste… dopasowując poszczególne elementy (kontynenty, które są wykonane z filcu) w odpowiednie miejsca, czyli zaznaczone kontury na mapie. Tak jak można zaobserwować to na poniższym filmiku 🙂

Do mapy dołączone są kafelki, w wersji PDF (do samodzielnego wydruku), na których znajdziemy postacie zwierząt w bardzo dobrej jakości, nazwy kontynentów  oraz kafelki z nazwami zwierząt w języku polskim i angielskim wraz z przyporządkowanymi do nich kontynentami. Oczywiście zaraz jak zobaczyłam te materiały przyszło mi na myśl kilka zabaw, które można przeprowadzić z wykorzystaniem tych pomocy dydaktycznych. Wspólnie z moim Mikołajem przetestowaliśmy je 🙂 Poniżej znajdziecie opis kilku zabaw z tajemniczym workiem…

TAJEMNICZY WOREK:

ZABAWA 1: do zabawy potrzebujecie przygotowanej MAPY MONTESSORI KONTYNENTY oraz wydrukowane i porozcinane kafelki ze zwierzętami oraz nazwami… no i oczywiście worek, z którego dziecko będzie losowało kafelki. Na dywanie rozkładami kafelki przedstawiające zwierzęta, a do worka wkładamy te z nazwami zwierząt. Zadaniem dziecka (dzieci lub domowników) jest losowanie po jednym kafelku z worka, wspólnym odczytaniu nazwy (chyba, że dziecko potrafi to możne samo odczytywać), a następnie odszukanie danego zwierzęcia i umiejscowienie go we właściwym miejscu na mapie.

ZABAWA 2: tak jak poprzednim razem przygotowujemy na dywanie mapę, do worka wkładamy tym razem kafelki ze zwierzętami. Zadaniem dziecka jest wylosowanie kafelka, nazwanie zwierzątka, podzielenie nazwy na sylaby i umiejscowienie go na mapie. Możemy mieć również przygotowane kafelki z nazwami i sprawdzenie czy dane zwierzątko trafiło na odpowiednie miejsce.

ZABAWA 3: tym razem przygotowujemy kafelki w języku angielskim, zadaniem dzieci jest losowanie ich, nauczyciel lub rodzic odczytuje nazwę w języku angielskim, a zadaniem dzieci jest odszukanie właściwego zwierzątka i umiejscowienie go na mapie.

ZABAWA 4: przygotowujemy mapę i kafelki z kontynentami, które wkładamy do worka, zadaniem dzieci jest losowanie i dopasowanie kontynentu z kafelka do tego na mapie (zadanie jest tu uproszczone bo na kafelkach zostały wykorzystane te same kolory kontynentów co na mapie) 🙂

To oczywiście tylko kilka przykładów zabaw z wykorzystaniem mapy i dołączonych do niej pomocami. Zabaw oczywiście można wymyślić jeszcze więcej… ogranicza nas tylko wyobraźnia 🙂 Kafelki ze zwierzętami możemy wydrukować w dwóch egzemplarzach i stworzyć z nich grę MEMORY. Brakuje mi jednak kafelków z nazwami zwierząt np. w wersji WIELKICH LITER DRUKOWANYCH. Dzieci mogłyby wówczas dopasowywać napisy do siebie 🙂 Dzięki mapie ze starszymi dziećmi możemy utrwalać położenie i nazwy poszczególnych kontynentów 🙂 Jak również możemy utrwalać na mapie i dzielić zwierzęta na wodne i lądowe… Pomysłów może być naprawdę jeszcze więcej… Jedno jest pewne taka mapa na pewno uatrakcyjni Wasze zajęcia i zabawy 🙂

W ofercie znajdziecie jeszcze inne ciekawe produkty takie jak: maty przedstawiające układ słoneczny, mapy Polski, mapy Europy, plakaty, a nawet zwierzątka 🙂 które można wykorzystać podczas zajęć m.in. dopasowując poszczególne figurki do kontynentów 🙂

Zachęcam Was do zapoznania się z ofertą jaką przygotowały MATY MONTESSORI.PL 🙂 i koniecznie odwiedźcie ich stronę oraz polubcie ich na FB i bądźcie na bieżąco z promocjami, które bardzo często się pojawiają 🙂

A czy Wy znacie, a może korzystacie już z Mat Montessori? Podzielcie się swoimi wrażeniami i pomysłami na wykorzystanie ich w komentarzach poniżej 🙂

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2022 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?