Jak zapewne wiecie głównym założeniem metody Marii Montessori jest pomoc dziecku w osiągnięciu przez nie pełnego potencjału we wszystkich sferach życia. Podczas zajęć z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych materiałów, pomocy dydaktycznych  i “pod okiem” specjalnie przygotowanego nauczyciela… Ciekawą propozycję takich pomocy mają MATY MONTESSORI.PL, ale moim zdaniem sprawdzą się nie tylko podczas zajęć prowadzonych tą metodą, ale również w czasie zajęć i zabaw swobodnych z dziećmi w przedszkolu i w domu 🙂

Maty, a dokładnie jedna z oferowanych map trafiła w ostanim czasie do mnie…  Mapa konturowa świata, która znalazła się w mojej kolekcji pomocy dydaktycznych, jest wykonana solidnie. Składa się z planszy przedstawiającej mapę konturową świata, przygotowanych z filcu kontynentów, oraz plansz z kafelkami w wersji PDF. Całość spakowana jest do estetycznych, kartonowych pudełek, które zabezpieczają materiały przed zniszczeniem. Taką mapę możecie samodzielnie przygotować do zajęć, ale uważam, że ciekawszym pomysłem jest, aby w przygotowaniu jej do zajęć lub zabaw pomogły Wam dzieci 🙂 Jak? To proste… dopasowując poszczególne elementy (kontynenty, które są wykonane z filcu) w odpowiednie miejsca, czyli zaznaczone kontury na mapie. Tak jak można zaobserwować to na poniższym filmiku 🙂

Do mapy dołączone są kafelki, w wersji PDF (do samodzielnego wydruku), na których znajdziemy postacie zwierząt w bardzo dobrej jakości, nazwy kontynentów  oraz kafelki z nazwami zwierząt w języku polskim i angielskim wraz z przyporządkowanymi do nich kontynentami. Oczywiście zaraz jak zobaczyłam te materiały przyszło mi na myśl kilka zabaw, które można przeprowadzić z wykorzystaniem tych pomocy dydaktycznych. Wspólnie z moim Mikołajem przetestowaliśmy je 🙂 Poniżej znajdziecie opis kilku zabaw z tajemniczym workiem…

TAJEMNICZY WOREK:

ZABAWA 1: do zabawy potrzebujecie przygotowanej MAPY MONTESSORI KONTYNENTY oraz wydrukowane i porozcinane kafelki ze zwierzętami oraz nazwami… no i oczywiście worek, z którego dziecko będzie losowało kafelki. Na dywanie rozkładami kafelki przedstawiające zwierzęta, a do worka wkładamy te z nazwami zwierząt. Zadaniem dziecka (dzieci lub domowników) jest losowanie po jednym kafelku z worka, wspólnym odczytaniu nazwy (chyba, że dziecko potrafi to możne samo odczytywać), a następnie odszukanie danego zwierzęcia i umiejscowienie go we właściwym miejscu na mapie.

ZABAWA 2: tak jak poprzednim razem przygotowujemy na dywanie mapę, do worka wkładamy tym razem kafelki ze zwierzętami. Zadaniem dziecka jest wylosowanie kafelka, nazwanie zwierzątka, podzielenie nazwy na sylaby i umiejscowienie go na mapie. Możemy mieć również przygotowane kafelki z nazwami i sprawdzenie czy dane zwierzątko trafiło na odpowiednie miejsce.

ZABAWA 3: tym razem przygotowujemy kafelki w języku angielskim, zadaniem dzieci jest losowanie ich, nauczyciel lub rodzic odczytuje nazwę w języku angielskim, a zadaniem dzieci jest odszukanie właściwego zwierzątka i umiejscowienie go na mapie.

ZABAWA 4: przygotowujemy mapę i kafelki z kontynentami, które wkładamy do worka, zadaniem dzieci jest losowanie i dopasowanie kontynentu z kafelka do tego na mapie (zadanie jest tu uproszczone bo na kafelkach zostały wykorzystane te same kolory kontynentów co na mapie) 🙂

To oczywiście tylko kilka przykładów zabaw z wykorzystaniem mapy i dołączonych do niej pomocami. Zabaw oczywiście można wymyślić jeszcze więcej… ogranicza nas tylko wyobraźnia 🙂 Kafelki ze zwierzętami możemy wydrukować w dwóch egzemplarzach i stworzyć z nich grę MEMORY. Brakuje mi jednak kafelków z nazwami zwierząt np. w wersji WIELKICH LITER DRUKOWANYCH. Dzieci mogłyby wówczas dopasowywać napisy do siebie 🙂 Dzięki mapie ze starszymi dziećmi możemy utrwalać położenie i nazwy poszczególnych kontynentów 🙂 Jak również możemy utrwalać na mapie i dzielić zwierzęta na wodne i lądowe… Pomysłów może być naprawdę jeszcze więcej… Jedno jest pewne taka mapa na pewno uatrakcyjni Wasze zajęcia i zabawy 🙂

W ofercie znajdziecie jeszcze inne ciekawe produkty takie jak: maty przedstawiające układ słoneczny, mapy Polski, mapy Europy, plakaty, a nawet zwierzątka 🙂 które można wykorzystać podczas zajęć m.in. dopasowując poszczególne figurki do kontynentów 🙂

Zachęcam Was do zapoznania się z ofertą jaką przygotowały MATY MONTESSORI.PL 🙂 i koniecznie odwiedźcie ich stronę oraz polubcie ich na FB i bądźcie na bieżąco z promocjami, które bardzo często się pojawiają 🙂

A czy Wy znacie, a może korzystacie już z Mat Montessori? Podzielcie się swoimi wrażeniami i pomysłami na wykorzystanie ich w komentarzach poniżej 🙂

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?