PRZEDSZKOLNE WYZWANIA BAZGROŁKÓW i wielka księga przedszkolaków to mój projekt działań edukacyjnych, który realizuję w tym roku z moimi przedszkolakami. Jak się okazało bazgrołki zostały przez dzieci bardzo ciepło przyjęte, a przedszkolaki z niecierpliwością oczekują na kolejne spotkania oraz nowe wyzwania 🙂

O projekcie…

Projekt „Przedszkolne wyzwania Bazgrołków” jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, jak również odnosi się do założeń podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz opublikowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2019/2020 szczególnie do punku: rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów.

Materiały i projekt zostały opracowane z myślą o młodszych przedszkolakach (2,5-3 lat), ponieważ taką grupę wiekową prowadzę w tym roku. Głównym celem jest rozwijanie u dzieci logicznego myślenia, rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, rozpoznawanie i nazywanie emocji oraz rozwijanie umiejętności pracy w zespole poprzez różne formy aktywności takie jak: zabawy, ruch, doświadczanie oraz eksperymentowanie.

Głównym zamiarem realizacji projektu jest podniesienie poziomu kompetencji matematyczno – logicznych dzieci, oraz rozpoznawanie i nazywanie emocji, które reprezentują poszczególne bazgrołki.

Przedszkolaki będą miały okazję zobaczyć jak w ciekawy sposób można bawić się matematyką, a przy tym uczyć się, zdobywać nowe umiejętności, rozwijać matematyczną wyobraźnię, rozpoznawać i nazywać kolory, poznawać emocje.

Bazgrołki, czyli główni bohaterowie projektu zapraszają dzieci do wspólnej zabawy i rozwiązywania zadań podczas wspólnych spotkań. Swoje osiągnięcia dzieci zaznaczają w wielkiej księdze zadań (grupowej oraz indywidualnych książkach) oraz na specjalnie przygotowanych plakatach – TABLICA OSIĄGNIĘĆ.

Dlaczego Bazgrołki?

Dlaczego akurat Bazgrołki? Dlaczego nie potworki, krasnoludki, ufoludki… ? To proste! Niejednokrotnie prace plastyczne młodszych przedszkolaków to głównie bazgrołki.  Zatem stworzenie własnego bazgrołka nie powinno sprawić dziecku trudności, bo nie ma brzydkich bazgrołków, każdy jest niepowtarzalny… wyjątkowy… a z każdego narysowanego na kartce bazgroła można stworzyć super Bazgrołka!

Współpraca z rodzicami…

Realizacja projektu zakłada współpracę z rodzicami oraz zaangażowanie ich w wykonywanie zadań wspólnie z dziećmi w domu. Wykonane zadanie będą zaznaczane w przygotowanych karnecikach, które na koniec będą nagradzane dyplomami i medalami. Jesteśmy własnie po pierwszym takim rodzinnym zadaniu i ku mojemu miłemu zaskoczeniu bardzo dużo prac powróciło w wyznaczonym terminie 🙂

Cele projektu:

 • rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych dzieci,
 • kształtowanie umiejętności pracy w zespołach,
 • rozwijanie umiejętności społecznych dzieci,
 • stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie,
 • nazywanie własnych stanów emocjonalnych
 • nabywanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach (odporność na porażki i stres),
 • nazywanie i rozpoznawanie kolorów,
 • odpowiedzialne wprowadzanie dzieci w cyfrowy świat oraz twórcze korzystanie z nowoczesnych technologii (prezentacje multimedialne z wykorzystaniem rzutnika).

HARMONOGRAM:

PAŹDZIERNIK

Spotkanie I: ZAPOZNANIE Z BAZGROŁKAMI

Spotkanie II: BAZGROŁKOWY DZIEŃ KREDKI

LISTOPAD

Spotkanie I: GDZIE JEST BAZGROŁEK?

GRUDZIEŃ

Spotkanie I: BAZGROT GRA W GUZIKI!

STYCZEŃ

Spotkanie I: ŚNIEŻNE EKSPERYMENTY BAZGROTKA!

LUTY

Spotkanie I: BAZGROLINEK – STRACH MA CZARNY OGONEK!

MARZEC

Spotkanie I: BAZGRANINKA I JEJ MATEMATYCZNE ZAGADKI

KWIECIEŃ

Spotkanie I: BAZRGROLINKA I KOLOROWE ZAMIESZANIE

MAJ

Spotkanie I: W POSZUKIWANIU BAZGROŁKÓW

CZERWIEC

Spotkanie I: PODSUMOWANIE

To tak w wielkim skrócie 🙂 dopełnieniem projektu było oczywiście stworzenie (uszycie) małych bazgrołków i opracowanie materiałów, które będą wykorzystywane podczas spotkań. Do materiałów na pewno mogę zaliczyć:

 • informatory dla rodziców,
 • karty pracy oraz karty do zadań rodzinnych,
 • plansze,
 • kredki,
 • medale,
 • naklejki z zaliczonych zadań,
 • scenariusza,
 • wiersze,
 • kolorowe kredki, guziki,
 • mapy i wskazówki,
 • i wiele innych materiałów 🙂

Za nami już dwa spotkania, a w listopadzie kolejne… tym razem nie ze wszystkimi bazgrołkami, ale tylko z zielonym Bazgrołkiem czyli Gdzie jest Bazgrołek? – i stosunki przestrzenne →↓←↑ 🙂

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?