SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Grupa: 4,5 latków
Blok tematyczny: „ Polska nasza ojczyzna”
Temat dnia: „ Cechy charakterystyczne Polski”
Cele główne:
– rozwijanie percepcji słuchowej i koncentracji
– rozwijanie mowy; poszerzanie słownictwa
– rozwijanie percepcji wzrokowej i spostrzegawczości
– rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych
– doskonalenie umiejętności przeliczania
– trenowanie orientacji w przestrzeni
– rozwijanie sprawności manualnej
– reagowanie na ustalone sygnały
– wdrażanie do wspólnego, zgodnego realizowania zadań
– wzmacnianie więzi emocjonalnej, społecznej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym
Cele operacyjne- dziecko:
– potrafi wyodrębnić pierwszą głoskę wybranych słów
– potrafi odnaleźć pasujący wyraz
– poszerza słownictwo
– rozpoznaje i nazywa figury
– koncentruje się na zadaniach
– przelicza elementy
– orientuje się w przestrzeni
– reaguje na sygnały
– potrafi wspólnie i zgodnie realizować zadania
– wzmacnia więź emocjonalną i społeczną z grupą i rodzicem
Metody pracy:
– pokazowa
– słowna
– czynna
Formy pracy:
– zbiorowa jednolita
– indywidualna jednolita
– indywidualna zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
Ilustracje, kostki do gry, odtwarzacz CD, figury geometryczne, farby, arkusz papieru, mapa Polski
Przebieg zajęć:
- Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam Was…”
Wszyscy są, witam Was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy…
- Zabawa ruchowa przy piosence „Geometryczny wąż”.
Dzieci zostają podzielone na 4 grupy. Pierwsze osoby z drużyn otrzymują figury geometryczne: koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt. Dzieci w danych 4 grupach (wężach) poruszają się po sali. Gdy grupy usłyszą nazwę figury, którą mają zatrzymują się. Ruszają ponownie na usłyszane hasło „sunie wąż wśród traw”.
- Zabawa dydaktyczna na dywanie.
Dzieci siadają na dywanie w danych grupach : koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty. Na prośbę nauczyciela dana grupa figur ustawia się na dywanie w odpowiednim polu według schematu przedstawionego przez nauczyciela. W nagrodę wybrane dziecko z grupy ma możliwość rzutu kostką, odsłonięcia kartki z daną liczbą oczek i odgadnięcia co przedstawia dana ilustracja. Możliwe do odgadnięcia są morze, góry, godło, smok wawelski, syrenka warszawska, papież Jan Paweł II . Przedstawioną na ilustracji rzecz, osobę drużyny dzielą na sylaby za pomocą: klaśnięć, tupnięć, podskoków, obrotów. Ponadto chętne dziecko z grupy może podać pierwszą głoskę danej rzeczy z ilustracji. I tak kolejno wszystkie grupy. Po odsłonięciu danych ilustracji nauczyciel wybiera dzieci, które dopasują napisy do ilustracji. Dzieci zauważą, że jedna ilustracja nie została odsłonięta, a ich zadaniem jest odgadnięcie jaki istotny symbol jeszcze nie został odgadnięty (tj. flaga).
- Wykonanie wspólnej flagi z rodzicami. Nauczyciel przygotowuje wielkoformatowy arkusz papieru, na którym zostaje oddzielona górna i dolna część. Zadaniem rodziców jest zamoczenie dłoni w czerwonej farbie i przyłożenie jej do dłoni dziecka. Następnie rodzic wspólnie dzieckiem odciska dłoń na dolnej części papieru i wówczas tworzymy flagę.
AUTOR: Paula Nowaczyk
Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkola i Szkoła Podstawowa w Bonikowie