Grupa 5-6 latków
KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat kompleksowy: Dbamy o Ziemię
Temat zajęć: Przyjaciele przyrody
Cele główne:
- budzenie zainteresowań przyrodniczych,
- uwrażliwianie na piękno przyrody i potrzebę jej ochrony,
Cele operacyjne:
- dziecko aktywnie uczestniczy w ćwiczeniach,
- porusza się rytmicznie przy muzyce i piosence,
- potrafi segregować śmieci,
- przelicza elementy, dzieli zwierzęta na 2 zbiory
- buduje poprawne wypowiedzi,
- dokonują analizy i syntezy wyrazów,
- układają historyjkę obrazkową,
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Metody: słowna, oglądowa, czynna, drama, mini Quiz
Środki dydaktyczne: Karty pracy, płyta CD, magnetofon, odgłosy przyrody, talerze- instrument , tablica interaktywna, ilustracje zwierząt leśnych i wiejskich, znaki >,<, cyfry od 1-10, ilustracje związane ze sprzątaniem, odznaki „ Przyjaciele przyrody”, historyjki obrazkowe.
Przebieg zajęć:
- Powitanie w kręgu „ Iskierka przyjaźni”.
- Słuchanie wiersza A. Widzowskiej „ Przyjaciele przyrody”. Swobodne rozmowy na temat: co robią przyjaciele przyrody? Karta pracy cz.4 s.8-9
- Oglądanie dwóch obrazków w podręczniku: pierwszy przedstawiający zielony las ze zwierzętami a drugi las brudny, zanieczyszczony i szary.
- Pytania:
Czym różnią się te obrazki? Czy łatwo rozpoznać, że to jest to samo miejsce? Dlaczego? Który obrazek wam się podoba? Dlaczego?
- Słuchanie wiersza.
- Pytania:
Czy dzieci z przedszkola wiedzą, że o Ziemię należy dbać? Dlaczego? Do czego zachęca wiersz? Co ma się stać tym, co nie dbają o przyrodę?
- Zabawa ruchowa z wykorzystaniem odgłosów przyrody – zdrowa i chora planeta. Dzieci poruszają się po sali i słuchają dźwięków przyrody odtwarzanej z płyty (szum wody, wiatru, śpiew ptaków itp.). Jest im przyjemnie i wyrażają to mimiką i ruchem (DRAMA). Gdy muzyka cichnie i usłyszą uderzenie talerzy – zaczynają zachowywać się jak chora planeta.
Zastosowanie metody dramy ma na celu ośmielić i rozweselić dzieci.
- Słuchanie piosenki „ Ochroń Ziemię”. Nauka refrenu fragmentami, metodą ze słuchu, zabawa przy piosence. Dzieci, gdy usłyszą melodię piosenki, tworzą koło i obracają się w nim. Podczas refrenu, zatrzymują się i śpiewają , rytmicznie klaszcząc.
- Segregacja śmieci zgodnie z symbolami na pojemnikach- praca z tablicą interaktywną.
Zadanie wykonują wszystkie dzieci ze szczególnym uwzględnieniem dzieci nieśmiałych.
- Zadanie matematyczne. Na dywanie nauczyciel rozkłada obrazki zwierząt leśnych i wiejskich. Zadaniem dzieci jest podział zwierząt na leśne i wiejskie, przeliczają je i porównują ich liczbę, przyporządkowują odpowiedni kartonik z liczbą pod obrazkami oraz znak ( >, <).
- ZADANIA UMYSŁOWE ,, ZABAWY MĄDREJ GŁOWY’’ mini Quiz.
Dzieci dzielą się na dwie grupy. Odpowiadają kolejno na pytania, które losują z woreczka. Prawidłowa odpowiedź to 1 zielony liść dla grupy. Na koniec przeliczanie zdobytych liści.
- Dlaczego nie wolno hałasować w lesie ?
- Byłeś w lesie , pozostały ci papierki .
- Co z nimi zrobisz?
- Dlaczego nie wolno wypalać traw ?
- Dlaczego należy chronić lasy ?
- Wymień trucicieli powietrza .
- W jaki sposób dzieci mogą oszczędzać wodę ?
- Czy można myć samochód w rzece . Wyjaśnij dlaczego .
- W jaki sposób należy segregować śmieci ?
- W jaki sposób można pomóc ptakom przetrwać zimę ?
- Co należy zrobić ze zużytą baterią?
- Zachęcenie dzieci do wzięcia udziału w akcji „Sprzątania Świata”. Przypomnienie, że w miesiącu kwietniu obchodzony jest Dzień Ziemi. Podział na głoski nazw obrazków związanych ze sprzątaniem: grabie, worki, śmieci, kosz, trawnik, plac zabaw. Dzieci 5 letnie dokonują analizy łatwiejszych wyrazów.
- Historyjka obrazkowa o złamanym drzewku. Dzieci wycinają obrazki historyjki, układają ją według przedstawionej kolejności zdarzeń. Naklejają na kartce. Próbują nadać jej tytuł. Dzieci 5 letnie otrzymują historyjkę 4 -elementową, dzieci 6 letnie 6- elementową.
- Podsumowanie zajęć. Wręczenie odznak „ Przyjaciele przyrody”- rozdanie naklejek.
AUTOR: Marta Kucharczyk
Oddział Przedszkolny w Dobrzankowie