(fragment) Program własny „Tańczące przedszkolaki” jest programem zajęć muzyczno-ruchowych prowadzonych w Przedszkolu nr 9 w Cieszynie. Skierowany jest do dzieci w wieku od 3 do 6 lat o różnych predyspozycjach i zdolnościach muzyczno-ruchowych.

Program ten jest wynikiem moich doświadczeń w pracy z dziećmi oraz własnych zainteresowań popartych wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na wielu warsztatach muzycznych i tanecznych oraz studiach podyplomowych z zakresu rytmiki i tańca.

Treści zawarte w programie realizowane są w ciągu 4 lat pobytu dziecka w przedszkolu na poziomach wiekowych: w grupie młodszej            (3-4-latki) i grupie starszej (5-6-latki) podczas cotygodniowych zajęć muzyczno-ruchowych, popularnie zwanych zajęciami tanecznymi. Dodatkowo, aby zwiększyć efekty zajęć tanecznych, prowadzone są zabawy muzyczno-ruchowe, przy każdej nadążającej się okazji. Taki sposób prowadzenia zajęć podyktowany jest warunkami lokalowymi i organizacją pracy przedszkola.

Znaczna część treści kształcenia prowadzona jest w formie ćwiczeń i zabaw w oparciu o wybrane elementy metody pedagogiki muzycznej E.J. Dalcroza, Pedagogiki Zabawy KLANZA oraz aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss.
Materiał dostosowany jest do wieku i możliwości dzieci i uszeregowany z zasadą stopniowania trudności.

Treści zawarte w programie są pogrupowane na następujące działy:

 1. Słuchanie muzyki
  2. Ruch przy muzyce
  3. Podstawowe elementy ruchowe
 2. Zabawy taneczne
  5. Taniec ludowy i regionalny
  6. Taniec nowoczesny

Każdy dział zawiera cele edukacyjne, treści kształcenia, sposoby realizacji celów oraz oczekiwane osiągnięcia dzieci z podziałem wiekowym na dzieci 3-4-letnie i 5-6-letnie.

Program jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego.

Taniec uważany jest za najstarszy rodzaj sztuki, która oddziałuje na człowieka wielostronnie i wieloznacznie. Ta właśnie specyfika wytacza następujące główne cele programu „Tańczące przedszkolaki”:

 • stwarzanie warunków do wszechstronnego rozwoju osobowości,
 • zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu,
 • rozwijanie i kształcenie poczucia rytmu i słuchu,
 • usprawnianie koordynacji ruchowej,
 • doskonalenie wielu cech motorycznych,
 • rozwijanie płynności i estetyki ruchu,
 • wyzwalanie radości z obcowania z muzyką,
 • rozwijanie ekspresji ruchowej,
 • kształtowanie postaw moralnych i społecznych: wytrwałości, systematyczności, samodyscypliny,
 • budzenie wiary we własne zdolności i możliwości,
 • rozwijanie umiejętności prezentowania swoich osiągnięć przed szerszą publicznością. (fragment)

PLIKI DO POBRANIA PROGRAMU: Program własny TAŃCZĄCE PRZEDSZKOLAKI

AUTOR: Marzena Byrtus

Przedszkole Publiczne nr 9 w Cieszynie

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2022 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?