KONSPEKT ZAJĘĆ
TEMAT: „ Na wiejskim podwórku” – zabawy animacyjne
CELE:
-poszerzanie wiedzy dzieci na temat zwierząt gospodarskich
-dostrzeganie różnorodności w świecie przyrody
-rozwijanie słuchu i mowy
-rozwijanie aktywności ruchowej
-wdrażanie do przestrzegania zasad wspólnej zabawy.
METODY:
-słowna, czynna, oglądowa
FORMY:
-zbiorowa, grupowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:plansza podwórka wiejskiego, zagadka, nagrania prezentacja, lina, sylwety zwierząt, opaski z sylwetami zwierząt.
PRZEBIEG:
1.Powitanie dzieci – zabawa z piosenką „Wrócił bocian”
2.Wprowadzenie dzieci w temat – odgadnięcie zagadki: Co to za miejsce?
Różne zwierzęta tam bywają
pewnie wszystkie się znają,
chodzą, brykają i skaczą,
muczą, gęgają i gdaczą.
Każde z nich domek swój ma
pan gospodarz o nich dba.
3.Rozmowa na temat wiejskiego podwórka:
-kto z dzieci był na wiejskim podwórku?
-kogo tam można spotkać?
-kto zajmuje się zwierzętami?
-gdzie one śpią?
4.Zabawa ruchowa „Psy i koty”. Dzieci podzielone na dwie grupy: dziewczynki –
kotki spacerują, wyciągają grzbiet, piją mleko, miauczą ; chłopcy – pieski
przyglądają się, na sygnał gonią koty za wyznaczoną linię. Po kilku zmianach psy
i koty razem się bawią.
5.Prezentacja komputerowa zwierząt gospodarskich, omawianie wyglądu.
6.Zabawa w czarowanie: nauczyciel czaruje dzieci w różne zwierzątka a dzieci
naśladują je ruchem i głosem np. czary – mary mary – zamieniam was w kury.
7.Utworzenie planszy wiejskiego podwórka. Dzieci losują obrazek ze zwierzątkiem,
próbują przedstawić zwierzę ruchem lub głosem, grupa odgaduje nazwę,
zawieszenie obrazka na przygotowanej wcześniej planszy.
8.Omówienie miejsc zwierząt na planszy – używanie określeń za, na, pod, obok;
próby liczenia zwierząt, samych ptaków, co mają cztery łapy, co mają dzioby itp.
9.Zabawa ruchowa z rymowanką. Dzieci biegają po sali, jedno dziecko dostaje
opaskę ze zwierzątkiem, n-lka mówi rymowankę – Polną dróżką aż pod las, idą
kury w letni czas – dzieci ustawiają się gęsiego za dzieckiem z opaską i
naśladują dane zwierze idąc gęsiego i mówiąc wierszyk- Polną dróżką aż pod
las, idą kury w letni czas – . Zmiana zwierzątka i dziecka – Polną dróżką aż pod
las biegną konie w letni czas itp.
10.Podziękowanie za wspólną zabawę, likwidacja zajęcia.
AUTOR: Katarzyna Pietrzak
Przedszkole nr 81 Lublin