ENERGIĘ OSZCZĘDZAMY – O ŚRODOWISKO I KLIMAT DBAMY scenariusz zajęć

Scenariusz z zakresu edukacji ekologicznej dla dzieci 6-letnich

Temat: ENERGIĘ OSZCZĘDZAMY – O ŚRODOWISKO I KLIMAT DBAMY.

Cel główny:

  • poszerzanie wiadomości o źródłach energii, sposobach jej wykorzystania oraz sposobach jej oszczędzania.

Cele operacyjne – dziecko:

  • wyjaśnia czym jest energia elektryczna i skąd ją czerpiemy,
  • wymienia urządzenia, które wymagają użycia energii, wie jak bezpiecznie z nich korzystać,
  • wymienia najważniejsze źródła energii; wskazuje wiatr, wodę i słońce jako źródła energii przyjazne środowisku i klimatowi,
  • wyjaśnia jakie konsekwencje dla przyrody ma nadmiernie zużycie paliw kopalnych,
  • rozumie potrzebę oszczędzania energii elektrycznej,
  • zna praktyczne sposoby oszczędzania energii, prezentuje zachowania energooszczędne,
  • czuje się współodpowiedzialne za stan środowiska naturalnego.

Formy:

  • praca z całą grupą
  • praca indywidualna

Metody:

  • słowna (pogadanka)
  • problemowa („burza mózgów”)
  • pokazowa (prezentacja multimedialna)
  • praktycznego działania

Środki dydaktyczne: tamburyno, prezentacja multimedialna, biały talerzyk, świeczka, zapałki, nagranie odgłosów deszczu, gazety, karteczki, flamastry, dwustronna taśma klejąca.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. „Iskierka przyjaźni” – zabawa integracyjna. Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Prowadzący mówi: „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk” i lekko ściska dłoń stojącego po prawej stronie dziecka. Dziecko przekazuje „iskierkę” dalej.

  1. Zagadka słowna: „Co to jest?”

    Płynie do wsi i do miasta,
    do kuchenki, do żelazka.
    Jeśli płynie, to w przewodach,
    lecz to wcale nie jest woda. (prąd)
  2. „Raz, dwa, trzy, pstryk.” – zabawa w skojarzenia. Dzieci siedzą w kręgu i powtarzają za nauczycielem: „Raz, dwa, trzy” (uderzając dłońmi o uda), następnie mówią „pstryk” (klaszcząc w dłonie) i kolejno mówią swoje skojarzenia ze słowem „prąd.”
  3. Recytacja wiersza „Król i jego elektryczni słudzy” (D. Graj).
    W dzisiejszym świecie jak król żyć mogę
    – odkurzacz czyści moją podłogę,
    zmywarka myje za mnie talerze,
    pralka mi brudne ubrania pierze,
    toster mi grzanki przypieka smacznie,
    a na mój rozkaz radio grać zacznie.
    Lecz, gdy brak prądu – przyznaję z bólem –
    zaraz przestaję być wielkim królem.
  4. Sprawdzenie wiadomości (z realizowanego wcześniej bloku tematycznego: „Wiemy, jak bezpiecznie korzystać z domowych urządzeń elektrycznych.”)

– Co to jest prąd? (niewidoczna energia)
– Gdzie powstaje prąd? (w elektrowni)
– Jak dostaje się do naszych domów? (płynie przewodami)
– Gdzie jest wykorzystywany prąd? (m.in. w gospodarstwie domowym)
– Co by się stało, gdyby zabrakło prądu? (nie będą działać urządzenia elektryczne).

  1. Przypomnienie zasad bezpiecznego obchodzenia się z prądem.
  2.  „Prąd” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa. Dzieci biegają po sali na hasło (nazwa sprzętu np. odkurzacz) szybko łączą dłonie tworząc przewód elektryczny z elektrowni do wymienionego sprzętu. „Elektrownia” przesyła „prąd” w formie uścisku dłoni, który dzieci podają sobie dalej uruchamiając w ten sposób wymieniony sprzęt – naśladują dźwięk i sposób użycia sprzętu. PD: tamburyno.
    „Skąd ten prąd?” – prezentacja multimedialna. Wyjaśnienie dzieciom, że prawie cała energia dostępna na Ziemi pochodzi ze Słońca, które ogrzewa naszą planetę i umożliwia rozwój życia. Poznanie różnorodnych źródeł energii i rodzajów elektrowni. Omówienie źródeł energii,   które nigdy się nie wyczerpują (są odnawialne): woda (młyn rzeczny, elektrownia wodna),  wiatr (wiatrak, elektrownia wiatrowa), słońce (kolektor słoneczny, elektrownia słoneczna). Zwrócenie uwagi na ukryte  w ziemi złoża energetyczne (paliwa kopalne), które stopniowo się wyczerpują: węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny. Wyjaśnienie dlaczego miasto korzysta  z nieodnawialnych źródeł energii. Omówienie procesu produkcji prądu i ciepła dla miasta (w elektrowni cieplnej spala się węgiel, przez co podgrzewa się wodę, a wytwarzająca się  para wodna napędza turbiny prądotwórcze). Uświadomienie dzieciom, że skutkiem ubocznym spalania węgla są dymy wydostające się z kominów elektrowni. Im więcej prądu zużywamy, tym więcej tych dymów powstaje. Omówienie szkodliwości dymu dla zdrowia człowieka i środowiska, wyjaśnienia czym jest smog i kwaśne deszcze. PD: prezentacja multimedialna.
  3. „Czy dym jest brudny?” – zabawa badawcza polegająca na umieszczenie białego talerzyka nad płonącą świeczką, wyciągnięcie wniosków. PD: biały talerzyk, świeczka, zapałki.
  4. „Schowaj się przed kwaśnym deszczem” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. Dzieci poruszają się po sali, na odgłos padającego deszczu chowają się pod „parasole.”   PD: nagranie odgłosów deszczu, gazety.
  5. Co możemy zrobić, aby elektrownie nie produkowały takiej dużej ilości spalin?”„burza mózgów” – uświadomienie konieczności oszczędzania światła i wyłączania urządzeń elektrycznych.
  6. Recytacja wiersza „Marek i Darek.” (autor nieznany)

 

  1. „Jak można oszczędzać energię elektryczną w domu?” – prezentacja multimedialna promująca postawy proekologiczne.
  • Czy prąd jest za darmo?
  •  Dlaczego jeszcze trzeba oszczędzać energię? (wyczerpują się dobra naturalne,  środowisko ulega skażeniu)
  •  Jak możemy oszczędzać energię?

Odszukanie różnic na zdjęciach, na których ukazane są dwie bardzo podobne sytuacje, dzieci  mają wskazać zachowanie bohatera, które promuje oszczędzanie energii. Sformułowanie zasad oszczędnego i ekologicznego korzystania z urządzeń elektrycznych, przykłady:

 

  • Czajnik elektryczny – wlewaj do gotowania tylko tyle wody ile potrzebujesz.
  • Komputer – zamiast grać na komputerze, zagraj w grę planszową.
  • Kuchenka elektryczna – gotuj w szybkowarze, albo pod przykryciem.
  • Lampa – maluj ściany na jasne kolory, załóż energooszczędną żarówkę, gaś światło, kiedy wychodzisz.
  • Lodówka – nie stawiaj jej w pobliżu grzejnika, nie wkładaj do niej ciepłych posiłków.
  • Ładowarka – odłączaj ją zaraz po naładowaniu telefonu, tabletu czy laptopa.
  • Odkurzacz/żelazko – odkurzaj/prasuj szybko i zdecydowanie, nie oglądaj w tym czasie telewizji.
  • Pralka – uruchamiaj, kiedy będzie pełna, pierz w niskiej temperaturze.
  • Suszarka do włosów – wysusz włosy najpierw ręcznikiem, skrócisz czas suszenia o połowę.
  • Telewizor – zamiast gapić się w ekran, idź na spacer.
  • Zmywarka – uruchamiaj, kiedy uzbierasz komplet naczyń.
  • Wyłącz sprzęt, którego nie używasz, ponieważ w trybie uśpienia sprzęt pobiera prąd.
  • Kupując urządzenie elektryczne zwróć uwagę na jego klasę energetyczną itp.
  1. „Znaczek – przypominaczek” – opracowanie i wykonanie znaczka przypominającego o gaszeniu światła. PD: karteczki, flamastry, dwustronna taśma klejąca.
  2. Nauka rymowanki: Gdy energię oszczędzamy, Ziemi życie przedłużamy”.
  3. „Iskierka przyjaźni” – zabawa integracyjna. Podziękowanie za zajęcia.

AUTOR: Edyta Kącka

PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 55 W BIELSKU-BIAŁEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Our team delivers reliable solutions tailored to your specific needs. We prioritize quality and customer satisfaction in every project.

Address :

Info :

Best KINDERGARTEN Theme

All Demos Included

With Kindergarten WordPress Theme you will have everything you need to create a memorable and enchanting online presence. Start create your dream education site today.