WPROWADZENIE LITERY: C scenariusz zajęć

WPROWADZENIE LITERY „C”

scenariusz zajęć koleżeńskich

 Grupa wiekowa: 5- 6 latki
Temat: W Poznajemy literę u na przykładzie wyrazu „cyrk”

Cele ogólne:
– zapoznanie dzieci z literą c
– aktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości

Cele operacyjne:
Dziecko:

– posługuje się wyrazami zaczynającymi na literę c
– rozpoznaje kształty litery c
– dzieli nazwy obrazków na sylaby
– projektuje dowolnym sposobem szablon litery c

-wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją

Metody:

  • słowna,
  • czynna,
  • oglądowa,
  • aktywizująca

Forma:

  • zbiorowa,
  • grupowa,
  • indywidualna

Środki dydaktyczne: szablony liter, obrazki, karty pracy, kartoniki, guziki, druciki kreatywne, kredki, kartki, kleje , nożyczki

Przebieg

1.Powitanie dzieci witają się z nauczycielem rymowanką:

„wszyscy są witam was,

zapraszamy bo już czas,

jestem ja , jesteś ty,

raz , dwa, trzy”.

  1. Zgaduj zgadula:

Nauczyciel wykłada obrazki rozpoczynające się na głoskę „c”, dzieci nazywają obrazki , następnie dzielą na sylaby wyrazy.

Po tej czynności nauczyciel pyta dzieci , jaką głoskę słyszały na początku wyrazu.

Przykłady:

  • Cytryna
  • Cyrk
  • Celina
  • Cukierki
  • Cebula
  • Calineczka
  • Cylinder
  1. Zadania na wyrazie podstawowym „cyrk”
  • Dzieci dzielą wyraz cyrk na sylaby – nauczyciel na tablicy oznacza 1 białym kartonikiem 1 sylabę.
  • Dzielą wyraz na głoski- nauczyciel na tablicy oznacza 4 białymi kartonikami 4 głoski.
  • Dzieci z rozsypanych liter próbują ułożyć wyraz „cyrk” i dane głoski oznaczyć kolorami :

Samogłoska- czerwony kartonik.

Spółgłoska – niebieski kartonik.

  1. Poznanie litery „c” dużej i małej

Model litery na tablicy: C  c

  1. Układanie litery „c” z drucików kreatywnych, guzików, koralików na tacce
  2. Wyszukiwanie wyrazów z literą „c” na środku wyrazu i na końcu – na podstawie przygotowanych obrazków przez nauczyciela

Litera C w środku 

kocyk, nożyce, słońce, karoca, kolce,

Litera C na końcu

palec, kolec, piec, koc, malec, noc, materac, pajac, latawiec

  1. Wspólne rozwiązywanie kart pracy – karty do poprania poniżej.
  2. Zakończenie zajęć.

AUTOR: Aleksandra Wnuk

Przedszkole z Oddziałami  Integracyjnymi w Kwidzynie


PLIK DO POBRANIA:

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...