DZIEŃ MATEMATYKI
scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Grupa wiekowa: 5- 6 latki
Temat: W krainie figur geometrycznych
Cele ogólne:
– utrwalanie znajomości figur geometrycznych
– aktywizowanie myślenia oraz rozwijanie pomysłowości
Cele operacyjne:
Dziecko:
– posługuje się nazwami figur geometrycznych
– rozpoznaje kształty figur geometrycznych
– dzieli nazwy figur na sylaby
– kontynuuje ciąg rytmiczny
– projektuje dowolną kompozycje z figur geometrycznych
Metody:
- słowna,
- czynna,
- oglądowa,
- aktywizująca
Forma:
- zbiorowa,
- grupowa,
- indywidualna
Środki dydaktyczne: sylwety figur geometrycznych płaskich, piosenka „Ukryte figury” odtwarzacz płyt CD, kartki, figury papierowe do pracy plastycznej, kredki, kleje, obrazki z sylwetami figur.
PRZEBIEG
- Odsłuchanie piosenki „Ukryte figury” sł. K. Gawlik, muz. M. Konarski
Piosenka znajduje się na stronie Bliżej Przedszkola
https://blizejprzedszkola.pl/ukryte-figury-wersja-wokalna-pd-mp3,3,7980.html
lub na płycie „Radosna pięciolinia cz.1”.
po odsłuchaniu piosenki nauczyciel pyta dzieci gdzie ukryły się poszczególne figury.
- Zabawa dydaktyczna „gdzie schowały się figury. Nauczyciel rozdaje dzieciom obrazki z daną figurą geometryczną, zadaniem dzieci jest odgadnięcie gdzie ukrył się:
- Kwadrat – obrazki : obraz, znak drogowy, tabliczka, kanapka
- Trójkąt- obrazki: pizza, znak drogowy, złożony parasol ,dach domu
- Koło – obrazki: znak drogowy, arbuz, zegar, pomarańcza
- Prostokąt- obrazki: tablica, dywan, ekran, książka.
Grafiki do ściągnięcia z Internetu lub wycięte z gazet.
3.Po czym poznajemy daną figurę ?- burza mózgów. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie czym charakteryzuje się dana figura np. koło nie ma żadnego boku ani rogu, jest okrągłe i przypomina koło od samochodu.
- Układanie rymów. Nauczyciel ma wcześniej przygotowane koperty z figurami dla każdego dziecka. Zadaniem dzieci jest ułożenie rymów wg wzoru np. koło, kwadrat, kwadrat, koło, trójkąt.
5.Rysuj figurę na plecach dziecka- rodzice rysują figurę na plecach dziecka wg pokazanego wzoru przez nauczyciela np. koło.
- Zakodowane figury. Nauczyciel pokazuje szablon figury a dzieci wykonują polecenie
- Kwadrat -tupnij nogą
- Koło –podskocz 2 razy
- Prostokąt- klaśnij raz
- Trójkąt – zrób skłon
- Praca plastyczna z rodzicami wg pomysłu dziecka. Każde dziecko wykonuje „Figurowy obrazek” z dostępnych figur geometrycznych.
8.Podsumowanie
- co się dzieciom najbardziej podobało w zajęciach
- co było najtrudniejsze
Rozdanie dzieciom medali z kół w podziękowaniu za udział w zabawie.
NETOGRAFIA
https://blizejprzedszkola.pl/ukryte-figury-wersja-wokalna-pd-mp3,3,7980.html
AUTOR: Aleksandra Wnuk
Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie