W KRAINIE BAŚNI I BAJEK scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: W krainie baśni i bajek.

Podstawa programowa – obszary( 1,3,4,5,8,9,14)

Cele ogólne:

– poszerzenie słownika czynnego oraz znajomości baśni,

– zachęcanie do wypowiadania się na określony temat,

– zachęcanie do czynnego uczestnictwa w zabawie,

– integrowanie grupy przez wytwarzanie radosnej atmosfery

Cele operacyjne (dziecko):

– rozpoznaje znane postaci z bajek,

– uczestniczy w grach i zabawach ruchowych,

– współdziała w grupie

Metody: rozmowa, burza mózgów, działania praktyczne, zabawa ruchowa,

Formy: indywidualna, grupowa

Pomoce dydaktyczne: rysunki postaci, tamburyno, chusta animacyjna, obrazki, kredki,

nagranie muzyki, tekst zagadek, rekwizyty.

 

Przebieg zajęć

  1. Zabawa na powitanie –Kto został zaczarowany?

Dzieci poruszają się po sali w rytmie granym przez nauczyciela na tamburynie. Podczas

przerwy w grze wszystkie zwijają się w kuleczki-siadają na dywanie, pochylają głowy i

zakrywają dłońmi oczy. Nauczyciel przykrywa jedno dziecko chustą. Pozostałe dzieci

wstają i próbują odgadnąć, kogo nie ma.

  1. Zabawa ruchowa-Uwaga wilk:

Nauczyciel gra na tamburynie a dzieci podskakują w rytm muzyki. Na słowa- uwaga wilk,

  dzieci stają w bezruchu.

  1. Baśniowe zagadki:

Jaka to dziewczynka                                                  Jest taki kotek w krainie bajek

Ma roboty wiele,                                                          co chodzi w butach i kurzy faję.                    

A na pięknym balu                                                     Kapelusz z piórem nosi na głowie.

Gubi pantofelek?                                                      Niejedną bajkę dzieciom opowie.

 ( KOPCIUSZEK)                                                       ( KOT W BUTACH )

 

Chłopczyk i dziewczynka zabłądzili nocą.                     Las, pagórek, rzeczka.

Patrzą okienka wśród lasu migocą.                           Przez las idzie ścieżką

-Domek z piernika!                                                    Wesoła dziewczynka.

– Wejdźmy do środka!                                                Wilk skrył się za górką

Ach, czy nic złego dzieci nie spotka?                           I oczami błyska.

      ( JAŚ I MAŁGOSIA)                                          Ach, strzeż się dziewczynko

                                                                                  Groźnego wilczyska.

                                                                            ( CZERWONY KAPTUREK )

 

  1. Zabawa do piosenki- „My jesteśmy krasnoludki”
  2. Ćwiczenia koordynacji wzrokowo- ruchowej – Kopciuszek:

   W jednym pudełku znajdują się klocki w dwóch kolorach. Zadaniem dzieci jest

posegregować klocki, aby w każdym pudełku były klocki w jednym kolorze.

  1. Dopasowanie rekwizytu do poznanej bajki ( ćwiczenie spostrzegawczości): nauczyciel

rozkłada na dywanie przygotowane rekwizyty (koszyczek, złoty pantofelek, pierniki,

kaczka, ryba, czerwone buty, dzieci dopasowują je do bajki.

  1. Zabawa –Wróżka :na dźwięk tamburyno dzieci biegają, podczas przerwy w grze

nauczyciel  wypowiada zaklęcie i zamienia dzieci w zwierzątko.

  1. Praca plastyczna: kolorowanie wybranej postaci z poznanych bajek.

AUTOR: Aneta Goździewska

Punkt Przedszkolny w Dobrzankowie

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...