POZNAJEMY NASZĄ OJCZYZNĘ – POLSKĘ scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO

DLA RODZICÓW 

W GRUPIE MIESZANEJ

Rodzaj zajęcia:   edukacja polonistyczna i patriotyczna

Temat zajęcia: Poznajemy naszą ojczyznę – Polskę.

 Cele ogólne:

  • Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej
  • Rozpoznawanie godła i barw narodowych.
  • Nabywanie większej świadomości narodowej.
  • Poznanie legendy „Lech,Czech i Rus”
  • Zapoznanie z wyglądem Warszawy, Krakowa, pomorza, gór, Śląska
  • Udział w zabawach integracyjnych.
  • Wykonanie w grupach śląskiego stroju ludowego.

Dzieci 3-4 letnie:

  • rozpoznawanie mapy Polski
  • dzielenie słów na sylaby
  • śpiewanie pierwszej zwrotki i refrenu hymnu
  • rozpoznaje śląski strój ludowy

Dzieci 5-6 letnie:

  • wskazywanie na mapie stolicy Polski, rzeki Wisły, Krakowa, morza gór , Turza
  • dzielenie słów na głoski
  • śpiewanie 4 zwrotek hymnu
  • próby globalnego odczytywanie wyrazów
  • rozpoznaje i nazywa  części stroju ludowego

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • -wie, że mieszka w Polsce, że jest Polakiem
  • rozpoznaje godło i barwy narodowe
  • nabywanie większej świadomości narodowej.
  • zna treść legendy „Lech,Czech i Rus”
  • bierze udział w zabawach integracyjnych.
  • wykonuje z pomocą rodzica  śląski strój ludowy

Dziecko 3-4 letnie :

  • rozpoznaje mapę Polski
  • dzieli  słowa na sylaby
  • śpiewa pierwszą zwrotkę i refren hymnu
  • rozpoznaje śląski strój ludowy

Dziecko 5-6 letnie:

  • wskazuje na mapie stolicy Polski, Wisłę, Warszawę  Kraków morze góry , Turze
  • zaczyna dzielić  słowa na głoski
  • śpiewa 4 zwrotki hymnu
  • próbuje  globalnie odczytywać wyrazy
  • rozpoznaje i próbuje nazywać  części stroju ludowego
  • zna zabawę ludową „Miotlarz”

Metody:

  • Teatr Kimishibai, aktywizująco – twórcze, pedagogika zabawy, słowne, oglądowe, działań praktycznych

Formy:

  • Zbiorowa jednolita , indywidualna jednolita, zbiorowa zróżnicowana

Środki dydaktyczne: obrazy z teatrzyku  kimishibai, mapa Polski, godło Polski, flaga Polski, wyrazy do globalnego czytania, kółka/kierownice, skakanka/łódka, zdjęcia z konkursu – To wszystko Polska, nagranie hymnu, nagranie zabawy miotlarz, miotła, strój śląski, materiały do pracy plastycznej,  nagranie hymnu, nagrania piosenek do podróżowania, prezentacja multimedialna

Przebieg:

  1. Obejrzenie teatrzyku kimishibay- Lech Czech i Rus.
  2. Omówienie treści:
  • Jak nazywali się bracia ?
  • Kogo zobaczyli na polanie?
  • Co chciał zrobić Rus?
  • Co spodobało się Lechowi?
  • Co założył Lech na polanie?
  • Jak nazywał się kraj, który założył Lech?
  1. Ułożenie nazwy POLSKA z literek, podzielenie na głoski i sylaby.
  2. Mapa Polski – to jakby zdjęcie kraju.
  • podzielenie na sylaby słowa mapa , na głoski,, obserwacja zapisu literowego , przyklejenie na mapę .
  • Najdłuższa rzeka Polski? Podzial na sylaby głoski, czytanie globalne , przyklejenie na mapę
  1. Rozmowa o symbolach Polski.
  • Godło – podział na sylaby, głoski, odczytanie wyrazu- wybranie i przyczepienie obok godła
  • Flaga – podział na sylaby, głoski, odczytanie wyrazu, wybranie i przyczepienie flagi
  • Hymn – najważniejsza piosenka w kraju- zaśpiewanie 4 zwrotek hymnu
  1. Kto to są Polacy? – Recytacja wiersza „Kto ty jesteś?
  2. Czy Polska jest pięknym krajem ??
  3. Wycieczka po Polsce :- prezentacja multimedialna.

I MORZE

  • Podróż samolotem nad morze ( Klanza),
  • Podział na sylaby głoski słów Bałtyk, morze, zawieszenie wyrazów na mapie
  • obejrzenie zdjęć krajobrazów morskich

II WARSZAWA

  • Podróż pociągiem do Warszawy przy piosence Jedzie pociąg
  • Podział na sylaby wyrazu Warszawa, na głoski stolica, umieszczenie napisy na mapie
  • Obejrzenie zdjęć Warszawy

III Kraków

  • Podróż łódką do Krakowa przy piosence „Bajkowa łódka”
  • Podział na sylaby wyrazu Kraków, na głoski smok , umieszczenie napisów na mapie
  • Obejrzenie zdjęć Krakowa

IV GÓRY

  • Podróż w góry samochodem przy piosence „Będę kierowcą „
  • Podział na sylaby i głoski wyrazów góry, Tatry, umieszczenie napisów na mapie
  • Obejrzenie zdjęć z gór

V Śląsk

  • Podróż na Śląsk do Turza rowerami przy piosence „Jadą rowery”
  • Podział na sylaby i głoski wyrazów, Śląsk, Turze, umieszczenie na mapie
  • Obejrzenie zdjęć ze Sląska
  • Zatańczenie zabawy ludowej „Miotlarz”- same dzieci, potem z rodzicami
  • Obserwacja stroju ludowego
  • Wykonanie strojów w grupach z rodzicami
  1. Ewaluacja

Wystawka wykonanych prac , wspólny poczęstunek

AUTOR: Sylwia Wojcieska

Przedszkole – Turze

 

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...