TEATRZYK PALUSZKOWY scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 Temat: Teatrzyk paluszkowy

Cele ogólne:

rozwijanie funkcji wzrokowych, słuchowych i językowych;

– zachęcanie do interpretowania utworu za pomocą pacynek paluszkowych.

Cele operacyjne dziecko:

– uczestniczy w teatrzyku paluszkowym;

– uważnie słucha utworu;

– uczestniczy w zabawach w zespole;

– wyraża swoje emocje niewerbalnie.

Metody:

– czynna (zadań stawianych dziecku, kierowania aktywnością),

– oglądowa (pokaz),

– słowna (wiersz).

 Formy pracy:

– praca zbiorowa, indywidualna, zespołowa.

 Środki dydaktyczne:

– wiersz D. Ślepowrońskiej ,,Smoczy karnawał”, klej, nożyczki, lusterko, wyprawka plastyczna.

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Powitanie rymowanką:

W koło zaraz się ustawimy,

I za ręce się chwycimy.

Bawić razem się będziemy,

Gdy Dzień dobry wypowiemy.

  1. Nauczyciel pokazuje dzieciom kilka pacynek paluszkowych, prezentuje w jaki sposób z nimi można bawić się w teatrzyk. Wita się pacynkami z dziećmi. Pyta dzieci czy chciałyby wykonać podobne pacynki i wspólnie zabawić się w teatrzyk?
  2. Dzieci z wyprawki plastycznej wycinają i sklejają pacynki na palce.
  3. Zabawa w teatrzyk paluszkowy na podstawie utworu D. Ślepowrońskiej ,,Smoczy karnawał”, Słuchanie utworu i inscenizowanie go pacynkami paluszkowymi przez dzieci.

 Król: Jestem smutny niesłychanie,

          Smok, co dotąd smacznie spał,

          Znów zażądał pięknych panien.

Chór: Tyś mu, królu, panny dał?

Król: Ach, wszak bestia ogniem zionie!

          Och, przeżyłem straszny szok.

           Tnie ogonem po koronie…

Smok: Cisza! Teraz mówi smok!

            Słuchaj, królu, żadnych kantów!

           Bo nie spuszczam z ciebie oka.

           Przyślij do mnie muzykantów!

Król: Muzykanci, marsz do smoka!

Smok: Niechaj zagra muzyka!

            W końcu mamy nowy rok!

            Wszędzie panny do walczyka!

            Będzie z wami tańczył smok.

Król: Nie rozumiem tego wcale.

          Nie je panien? Zwyczaj zmienia?

Smok: Lubię bale w karnawale.

           Panny nie są do jedzenia!

Chór: Tańczyły więc wszystkie panny

           Sambę, twista, bossa novę.

           Zemdlał król, choć nie był ranny.

           Smok pięciorgiem nóg stepował.

           Każdą z pięciu głów się śmiał

           I wyborny humor miał.

Rozmowa na temat utworu. Nauczyciel zadaję pytania: Dlaczego Król był smutny? Czego zażądał smok? Ile głów miał smok? Co to jest karnawał? Co lubi smok w karnawale? Jak skończyła się ta historia? Jak inaczej można przedstawić ten utwór?

  1. Tworzenie w parach indywidualnych teatrzyków- z wykorzystaniem pacynek paluszkowych.
  2. Zabawa ruchowo- muzyczna ,,Mało nas, mało nas do grania w teatrzyk…”.
  3. Zabawa na zakończenie zajęć:

Lustereczko powiedz przecie jaką minkę zrobi to dziecię?

Dziecko, które ma w ręku lusterko wymyśla jakąś minę. Pozostałe dzieci nazywają emocję jakie dziecko wyjawia poprzez mimikę. (wesoły, smutny, zły, zdziwiony, itp.). Nauczycielka dziękuje za udział w zajęciach i zaprasza dzieci do swobodnej zabawy w kącikach zainteresowań.

AUTOR: Zofia Wojeńska

Przedszkole Samorządowe Jurgów

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...