Grudzień to jeden z najbardziej oczekiwanych miesięcy w roku… zwłaszcza przez dzieci. Dlaczego? No chyba nie muszę mówić 🙂

• Kartka z kalendarza… •

to w grudniu przychodzi Mikołaj z prezentami, Aniołek zostawia prezenty pod choinką no i są długo oczekiwane przez wszystkich święta… To nie jedyne ważne wydarzanie jakie czekają na nas w grudniu. Mamy jeszcze Sylwester, początek astronomicznej zimy… W grudniu możemy również zorganizować dzieciom Dzień Górnika oraz  Dzień Guzika i Dzień Ryby, to te mniej znane wydarzenia, ale znajdziemy je w kalendarzu (świąt) nietypowych.

Kilka pomysłów na organizację tych typowych i nietypowych świąt znajdziecie na stronie oraz w zamieszczonym poniżej poradniku i przygotowanych kartach pracy.

PLIK DO POBRANIA: KARTA PRACY bombka, KARTA PRACY choinka, KARTA PRACY czako, KARTA PRACY czapka, KARTA PRACY guzik, KARTA PRACY kask, KARTA PRACY Mikołaj, KARTA PRACY prezenty, KARTA PRACY renifer, KARTA PRACY renifery, KARTA PRACY renifery2, KARTA PRACY Rudolf, KARTA PRACY ryba, KARTA PRACY worek Mikołaja, KARTA PRACY worek Mikołaja2, PORADNIK, renifery, ZABAWKI

• Ach te listy… •

Zaraz początkiem grudnia nie zapomnijcie napisać listu do Mikołaja… a może w tym roku to wy dostaniecie list od Mikołaja, albo Elfa – jego pomocnika? Pomysły na grudniowe listy do Mikołaja, od Mikołaja, a nawet Elfa znajdziecie >>>TUTAJ<<<, >>>TUTAJ<<< i >>>TUTAJ<<< 🙂

• Świąteczne warsztaty… •

Grudzień jest również miesiącem kiedy organizujemy w naszych przedszkolach, szkołach, a nawet żłobkach rodzinne spotkania i warsztaty bożonarodzeniowe. Podczas spotkań dzieci zazwyczaj prezentują swoim bliskim przygotowane przedstawienie, pokazują zdobyte umiejętności podczas zajęć otwartych lub wspólnie z bliskimi dobrze się bawią podczas świątecznych warsztatów.

Co najlepiej sprawdzi się na takich warsztatach? Chyba wszytko 🙂 ważne, aby w prace i przygotowania zaangażować dzieci oraz rodziców. Pamiętajcie niech to będzie czas, w którym dzieci ze swoimi bliskimi (niekoniecznie rodzicami, czasami w zastępstwie przychodzi ciocia, babcia…) dobrze się bawią. Poniżej klika pomysłów na warsztaty:

 • BOŻONARODZENIOWE OZDOBY Z MASY SOLNE – podczas takich warsztatów wspólnie możecie przygotowywać masę, odmierzać składniki itd. Poza mąką, solą, wodą będzie potrzebować misek, w których wymieszacie składniki na masę, kolorowe ozdoby, cekiny, brokat, wstążki, celofan. Ja przygotowane ozdoby z masy solnej suszę na grzejniku, a ozdoby przyklejam z dziećmi za pomocą kleju magik. Potem już tylko wystarczy zapakować ozdoby do celofanu i związać wstążką. Tak przygotowane ozdoby mą również posłużyć jako świąteczne upominki dla bliskich. Sposób wykonania znajdziecie >>>TUTAJ<<<.
 • BOŻONARODZENIOWE OZDOBY Z MASY PORCELANOWEJ – w zasadzie niczym poza masą nie różni się przygotowanie takich ozdób. Trzeba jednak uważać bo masa porcelanowa bardzo szybko wysyca. Sposób wykonania znajdziecie >>>TUTAJ<<<.
 • KOLĘDNIK PRZEDSZKOLAKÓW – oczywiście można również przygotować muzyczne warsztaty podczas, których główną rolę będą ogrywały kolędy. Można wspólnie z rodzicami przygotować poczęstunek… Na koniec wspólnie możecie przygotować kolędniki, a dwa wzory znajdziecie >>>TUTAJ<<< .
 • W PIEKARNI MIKOŁAJA – czyli porostu świąteczne wypieki 🙂 a co najbardziej się sprawdzi? Oczywiście kruche ciasteczka oraz pierniki. Takie kulinarne warsztaty są wielką frajdą dla dzieci. Wspólnie możecie przygotować ciasto, z których dzieci będą wykrawać za pomocą foremek różne kształty. Czas pieczenie takich ciasteczka jest krótki, więc gdy Wasze ciasteczka będą się piec wy przygotujcie salę na dekorowanie  i  degustację 🙂
 • LAMPIONY ZE SŁOICZKÓW – do przygotowania lampionów będziecie potrzebować: małych słoiczków, wstążek, brokatu, kleju (jeżeli mają wykonywać to dzieci magik wystarczy), cekin itd. Możecie również posmarować cały słoiczek klejem i obsypać go solą gruboziarnistą 🙂 Gdy słoiczek zostanie ozdobiony pozostanie Wam już tylko włożyć do środka świeczkę.
 • STARE OZDOBY CHOINKOWE – czyli ubieramy przedszkolną choinkę ozdobami, które przygotujecie samodzielnie. Mogą to być łańcuchy z papierowych kółek, łańcuchy z popcornu, ozdoby z papieru (kilka szablonów >>>TUTAJ<<<), ozdoby z orzechów, pierniczki itd. A może nawet macie w swoich domowych zbiorach takie stare bombki, łańcuch czy włosy anielskie, które moglibyście zaprezentować dzieciom? Gdy ozdoby będą gotowe pozostaje Wam już tylko udekorowanie przedszkolnego drzewka.
 • ŚWIĄTECZNE KARTKI – to również sprawdzony pomysł na warsztaty. Potrzebujecie jedynie przygotować kolorowe kartki, ozdoby, cekiny, kleje, nożyczki, dziurkacze ozdobne, wydrukowane napisy (Wesołych Świąt), życzenia… później już tylko wystarczy stworzyć piękną kartkę. A co z przygotowanymi kartkami? Oczywiście możecie rozdać je najbliższym, albo wysłać tak pięknie przygotowane pocztówki chorym dzieciom. Zachęcam do zapoznania się projektem Marzycielskiej Poczty 🙂

To tylko kilka propozycji na takie zajęcia, a jakie Wy macie pomysły na zorganizowanie dzieciom oraz ich bliskim warsztatów? Podzielcie się  nimi w komentarzach poniżej 🙂

• Tradycje… •

Święta Bożego Narodzenia to jedne z najpiękniejszych i najbardziej oczekiwanych świąt w roku… szkoda, że już od kilku lat brakuje  śniegu… Jednak mimo to warto, a nawet powinniśmy zapoznawać dzieci z tradycjami… Jest ich naprawdę dużo, a część z nich jest ściśle związana z poszczególnymi regionami Polski. Weźmy na ten przykład wigilijną zupę. U mnie w domu to jest barszcz z uszkami, a u mojego męża to zupa rybna z grzankami 🙂 dodam, że ja pochodzę z lubelszczyzny, a mój mąż ze śląska 🙂 Jeżeli  szukacie inspiracji lub pomocy dotyczących tradycji świątecznych to oczywiście coś znajdziecie na stronie:

 • wiersz “Wigilijne potrawy”, do którego opracowane są plansze >>>TUTAJ<<<,
 • plansze TRADYCJE BOŻONARODZENIOWE, które znajdziecie >>>TUTAJ<<< oraz >>>TUTAJ<<<,
 • prezentację multimedialną dotyczącą tradycji i przesądów świątecznych >>>TUTAJ<<<,
 • wiersz dotyczący Wigilii >>>TUTAJ<<<.

• Choinka… •

Jednym z najbardziej znanych i rozpoznawanych symboli bożonarodzeniowych jest chyba choinka… Dlatego warto przybliżyć dzieciom ten temat bliżej. Pomoce dotyczące choinki znajdziecie na stronie:

 • przykładowy scenariusz zajęć “Choinka dawniej i dziś” >>>TUTAJ<<<,
 • prezentacja multimedialna CHOINKA DAWNIEJ I DZIŚ >>>TUTAJ<<<,
 • wiersz z pomocami “Choinka w przedszkolu” >>>TUTAJ<<<,
 • scenariusz dotyczący ozdób choinkowych “Co możemy znaleźć na choince i pod choinką” >>>TUTAJ<<<,
 • prezentacja z pomocami dotycząca choinki >>>TUTAJ<<<,
 • a może pomysł na pracę plastyczną, czyli choinka z papieru >>>TUTAJ<<<,

• Kalendarz adwentowy… •

Wspólne oczekiwanie na święta na pewno wzbogaci przedszkolny kalendarz adwentowy, w którym znajdą się słodycze, drobne upominki lub zadania dla dzieci. Jeżeli nie macie pomysły na takie zadania i nie macie tego pięknego kalendarza z Bliżej Przedszkola to zachęcam do skorzystania z naszego, przedszkolankowego 🙂 Znajdziecie go >>>TUTAJ<<<.

• Świąteczne spotkania opłatkowe… •

Oczywiście dobrym pomysł na integrację dzieci oraz ich bliskich jest zorganizowanie spotkania opłatkowego w grupie. Do pomocy w przygotowania warto zaangażować rodziców. Jak powinno wyglądać takie spotkanie? Szczerze powiem, że nie wiem… ważne, aby tego dnia po prostu wprowadzić miłą atmosferę 🙂 Kilka pomysłów co można w tym dniu zorganizować:

 • POCZĘSTUNEK, np. poproście rodziców o upieczenie ciast, do tego kawa herbata no i oczywiście opłatek 🙂 nie zapomnijcie o białych obrusach,
 • ŚWIĄTECZNE ZAJĘCIA – możecie zorganizowanie świątecznego zajęcia np. o tradycjach 🙂
 • ŚWIĄTECZNY WYSTĘP – przed wspólnym poczęstunkiem dzieci mogą zaprezentować krótkie przedstawienie świąteczne,
 • WSPÓLNE KOLĘDOWANIE – tu chyba nie co tłumaczyć 🙂 możecie wcześniej z dziećmi przygotować kolędniki 🙂

Podczas takiego spotkania dzieci mogą wręczyć swoim najbliższym świąteczne upominki, które przygotujecie wcześniej.

Nie ważne co planujecie podczas swoich zajęć w grudniu… najważniejsze by wprowadzić dzieci w ten magiczny czas oczekiwania na święta, tak by wasi podopieczni spędzili naprawdę miło czas 🙂

Przy okazji zachęcam do wsparcia strony poprzez udział w ZRZUTCE 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?