RYTMY I RYTMICZNA ORGANIZACJA CZASU NA PODSTAWIE BAJKI „KAMYKI ASTONA” TŁ. HANNA DYMEL – TRZEBIATOWSKA scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO

Temat zajęcia: Rytmy i rytmiczna organizacja czasu na podstawie bajki „Kamyki Astona” tł. Hanna Dymel – Trzebiatowska.

Wiek: 5 – 6  latki

Miejsce: sala przedszkolna,

Czas: około 45 min

Treści kształcenia:

wspomaganie rozwoju umysłowego i intelektualnego w zakresie kształtowania pojęć matematycznych,
– rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na podany temat,

– dostrzeganie cykliczności występowania pór roku i ich cech charakterystycznych,

– rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 6 – 8,

– rozpoznawanie swojego imienia,
– skupianie uwagi na szeregach,

– odtwarzanie i kontynuowanie rytmów w sytuacjach zadaniowych za pomocą przedmiotów,
– ćwiczenia orientacji przestrzennej i koordynacji słuchowo – ruchowej,

 Cele operacyjne:

– przygotowuje materiały potrzebne do układania rytmów licząc na konkretach do 6, następnie do 8,

– przestrzega wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie,

– odpowiada na pytania dotyczące treści wysłuchanej bajki,

– klasyfikuje obrazki według odpowiedniej pory roku, dzieli wyrazy na sylaby, układa zdania do obrazków,

– rozumie symbole graficzne charakterystyczne dla każdej pory roku,

– dostrzega rytmy i potrafi je kontynuować,

– aktywnie uczestniczy w zajęciach,

Zadania dla rodziców:

– obserwowanie zachowania dziecka,

– poznawanie umiejętności dziecka, sposobu i tempa pracy,

Metody:
•    czynne – zadań stawianych do wykonania, układanie rytmów,
•    słowne – bajka, rozmowa, objaśnienie, instrukcja,
•    oglądowe – obrazki do klasyfikowania,

  • matematyka wg E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, E. Zielińskiej,

 Formy pracy:
•    grupowa
•    indywidualna

 Środki dydaktyczne: bajka „Kamyki Astona”, obrazki pór roku, symbole pór roku, 2 sztalugi, szpilki, tablica magnetyczna, magnesy, obrazki z rytmami, wiaderka, dywaniki, kamyki ozdobne, kolorowe patyczki lekarskie, tamburyno, dzwonek, trójkąt, magiczne okulary

 PRZEBIEG ZAJĘCIA:

  1. Powitanie rodziców przez dzieci i nauczyciela.
  2. Słuchanie bajki „Kamyki Astona” tł. Hanna Dymel – Trzebiatowska połączone z oglądaniem ilustracji w książce.

Rozmowa kierowana na temat treści bajki:

– Co zbierał Aston?

– Dlaczego Aston zbierał kamienie?

– Co Aston robił z kamieniami?

– Kiedy Aston zbierał kamienie? (pory roku)

– Czy rodzice Astona byli zadowoleni z tego, że Aston zbiera kamienie? Dlaczego nie?

– Co tata zaproponował Astonowi i kiedy?

– Czy Aston zostawił kamyki nad morzem?

– Co Aston zabrał z plaży?

  1. Zabawa ruchowa w formie opowieści nauczyciela z ćwiczeniami ortofonicznymi „Pieski na spacerze”.

 

  1. „Cztery pory roku” – globalne czytanie nazw pór roku oraz dzielenie wyrazów na sylaby. Następnie wybieranie i segregowanie obrazków do odpowiedniej pory roku, połączone z układaniem zdań do obrazka przez chętne dzieci. Wprowadzenie symboli graficznych (słońce, kwiat, liść, śnieżynka) do czterech pór roku – wspólne układanie rytmu na tablicy.

Rozłożenie dywaników, zabieranie wiaderek!

  1. Układamy rytmy z „kamyków i patyczków” – zabawy indywidualne na dywanikach z wcześniej przygotowanymi liczmanami (wiaderka z kamykami i patykami).

 a) Odwzorowywanie i kontynuowanie rytmów ze wzorów ułożonych na tablicy:

O I O I O I

Nauczyciel pokazuje ułożone elementy, rytmicznie mówiąc:

– Koło, pasek, koło, pasek, koło, pasek….. – dzieci układają na swoim dywaniku taki sam rytm                  i kontynuują go wykorzystując wszystkie kamyki i patyczki. Uwaga – przypomnienie dzieciom zasady układania od strony lewej do prawej! Nauczyciel chwali dzieci. Pyta w jaki sposób poprzez ruch możemy pokazać ten rytm (tworzenie układów rytmicznych pokazywanych ciałem) – wszystkie dzieci realizują rytm za pomocą zaproponowanego ruchu.

Nauczyciel poleca odłożyć pomoce do wiaderka.

Kolejny przykład – przebieg jak wyżej.

        I I O I I O I I O

 b) Układanie przez dzieci rytmu, który usłyszało (przekładanie regularności) – granie przez nauczyciela na bębenku i dzwonku; trójkącie i bębenku.

 

  1. „Obrazki” – dowolna zabawa dzieci polegająca na układaniu obrazków z kamyków i patyczków. Odpowiadanie na pytanie: Co ułożyłeś? Porządkowanie i odkładanie na wyznaczone miejsce materiałów wykorzystanych do układania rytmów. Przypomnienie rymowanki „Raz i dwa pewna pani miała psa”. Wręczenie dzieciom kolorowanek piesków, podziękowanie za zajęcia.

Literatura:

  1. „Kamyki Astona” tł. Hanna Dymel – Trzebiatowska.
  2. „Dziecięca matematyka dwadzieścia lat później” Edyta Gruszczyk – Kolczyńska, Ewa Zielińska

AUTOR: mgr Agnieszka Grzybek

Publiczne Przedszkole nr 15 w Ostrowie Wielkopolskim


MATERIAŁY DO ZAJĘĆ:

Poniżej znajdują się materiały opracowane przez Panią Agnieszkę, które można wykorzystać podczas zajęć.

PLIKI DO POBRANIA: PUBLIKACJA kolorowankaPUBLIKACJA ogłoszenie na gazetkęPUBLIKACJA zaproszenie

*materiały zapisane są jako pliki PDF

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...