• Nazwa ‘Boxing Day’ inspiracją… •
Boxing Day… a po polsku Dzień Pudełka co to takiego? W zasadzie jest to dzień wyprzedaży, który obchodzony jest głównie w Wielkiej Brytanii 26 grudnia. Natomiast dla mnie ten dzień, a raczej jego nazwa stała się inspiracją do napisania kilka słów na temat pudełek, które można wykorzystać do wspólnych zabaw, prac plastycznych zarówno w domu jak i w przedszkolu.
Kartonowe pudełka… niby nic takiego, a nawet coś zbędnego w naszych domach, a jak tylko damy je dzieciom zamieniają się w zamek, domek, bazę, auto, a nawet rakietę… Mogłabym wymieniać tak dalej, ale ile dzieci tyle różnych możliwości, w co takie pudełko może się zamienić.
• Kartonowe pudło może zastąpić niejedną zabawkę… •
W ostanim czasie przychodziło do nas dość sporo przesyłek, głównie w dużych kartonowych pudłach, które nie sposób było wyrzucić. Jak tylko zobaczył je mój dwulatek od razu zaczynała się wspaniała zabawa… W tym czasie żadna z zabawek nie dawała mu tak wiele radości. Jedno z pudeł zamieniło się w pojazd natomiast drugie w bazę, do której nawet zapakował swojego tatę 🙂 a śmiechu przy tym było tyle… w szczególności jak nie pozwolił mu wyjść z tego pudła. Wspólnie wycięliśmy okna, drzwi, a później pozostało już tyko ozdabianie naklejkami 🙂
• Drugie życie kartonowych pudełek… •
To tylko parę pomysłów, z wykorzystaniem pudełek w domu… Swoje drugie życie pudła dostają nie tylko podczas domowych zabawach. Także w przedszkolu możemy wykorzystać duże kartony np. podczas omawiania tematu kosmosu, wspólnie z dziećmi możemy przygotowywać rakietę. Jednak częściej wykorzystujemy te mniejsze pudełeczka przy okazji zajęć plastyczno – technicznych…
Z takich pudełek niejednokrotnie powstają prawdziwe cuda 🙂 Ja często z takich pudełeczek robię z dziećmi roboty, stworki, potworki, ufoludki, które sklejamy, a następnie owijamy folią aluminiową lub kolorowym papierem. Takie mini pudełeczka doskonale się sprawdzają podczas tworzenia makiety miasta, albo domów lub prac na temat wymarzonego przedszkola. Natomiast z pudełka po pizzy może powstać fantastyczny laptop…
Nie tylko można wykorzystywać pudełka do prac plastyczno – technicznych, bo często proszę dzieci o przynoszenie pudełek do przygotowanego w sali sklepiku i stanowią one wspaniałe uzupełnienie zabaw tematycznych.
• Ćwiczymy pojęcia związane z orientacją przestrzenną: na, w, z prawej, z lewej, pod, nad… •
Takie kartonowe pudełko może być również pomocą dydaktyczną podczas zajęć matematycznych, gdzie naszym celem jest nauka lub doskonalenie pojęć związanych z orientacją przestrzenną. Wówczas możemy demonstrować wszytko wykorzystując wielkie pudło, a dzieci mogą ćwiczyć używając małych pudełek i np. zabawek z jajka niespodzianki. Do takich ćwiczeń możecie również wykorzystać plansze, które znajdziecie poniżej 🙂
PLANSZE: STOSUNKI PRZESTRZENNE
PLANSZE: UŁÓŻ W ODPOWIEDNIEJ KOLEJNOŚCI
PLANSZE: PRZECIWIEŃSTWA
• Inne pomysły… •
Oczywiście pomysłów na wykorzystanie pudełek znajdziemy jeszcze na pewno więcej… Zachęcam Was do podzielenia się swoimi pomysłami na wykorzystanie pudełek we własnych domach i w przedszkolach oczywiście pisząc je w komentarzach poniżej…