Ten post powstał bardziej z moich obserwacji nie tylko jako nauczycielka, ale głównie jako mama trzech synów, którzy uwielbiają klocki – przynajmniej dwóch z nich jeden jeszcze jest za mały 😉 Warto również przy tej okazji wspomnieć, że klocki to nie tylko świetna zabawa…

Zatem jak klocki wpływają na rozwój naszych dzieci?

Przede wszystkim zabawa klockami rozwija u dzieci wyobraźnię, sprawność manualną, koordynację wzrokową i kreatywność. Jak również klocki mogą być bardzo przydatne przy nauce matematyki m.in. podczas przeliczania, rozpoznawania kształtów i kolorów, klasyfikowania czy relacji przestrzennych.

Jak wybrać te najlepsze klocki? Na pewno wybierając musimy dostosować je do wieku dziecka, dlatego na początek warto wybrać te najprostsze…

#1 KLOCKI DREWNIANE

Na początek według mnie najlepsze są klocki drewniane, które wspaniale sprawdzą się zarówno w domu jak i w przedszkolu. Nie mają żadnych łączeń, dlatego w łatwy sposób można tworzyć z nich przeróżne konstrukcje. Na pewno na początku młody budowlaniec będzie głównie burzył nasze budowle, jedynie chwytał klocki, albo nieporadnie próbował układać wieże, ale praktyka czyni mistrza i zanim się obejrzymy będą powstawać architektoniczne cuda 🙂 A w naszym domu bardzo szybko pojawiła się również drewniana kolejka, która z klockami stanowiła integralną całość, a w pokoju mojego syna (bardzo małym pokoiku) na podłodze były porozkładane drewniane tory, którym towarzyszyły budowle z drewnianych klocków… Chyba nie muszę mówić, że poruszanie się w tym pokoju graniczyło z cudem 🙂

#2 WAFLE

Również tymi klockami dzieci chętnie bawią się w domu i w przedszkolu, a do zestawów dołączone są nie tylko klocki, ale również plastikowe zwierzęta, koła itd. Ze względu na ich kolory stanowią one cudowną pomoc podczas nauki kolorów, klasyfikowania czy układania rytmów. Dodam, że bardzo łatwo łączy się ze sobą poszczególne elementy. Ze względu na to, że są to plastikowe, dość miękkie klocki oraz nie mają żadnych ostrych kątów świetnie sprawdzą się wśród dzieci młodszych i starszych.

#3 LEGO DUPLO

Jak tylko mój starszy syn wyrósł, a raczej przestały interesować go klocki drewniane jego zainteresowania skupiły się na karetkach, a tych samochodzików mieliśmy w domu naprawdę dużooo… Aż pewnego dnia zobaczył na półce zestaw LEGO DUPLO SZPITAL i od tego zaczęła się przygoda z tymi klockami. Niestety klocki nie należą do najtańszych, ale kiedyś natrafiliśmy na zamienniki, które możne łączyć z LEGO DUPLO, a cenach ich była znacznie niższa. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj kolców na pewno warto wprowadzić dzieciom przed LEGO 🙂 są większe i łatwiej na początku z nich budować, dodam że zestawy zawierają nie tylko klocki, ale także ludziki, pojazdy itd.

#4 LEGO

Chyba nie ma chłopca, który nie marzyłby właśnie o tych klockach, z uwagi na ich drobne elementy raczej nie nadają się dla młodszych dzieci. Można z nich zbudować niemal wszytko korzystając z instrukcji lub bez niej… Do zestawów dołączone są również małe ludziki 🙂

Przy tej okazji wspomnę, że podczas zabaw LEGO mój syn również chętnie, a nawet bardziej lubił bawić się LEGO HERO FACTORY, z których budowało się roboty. Jako mama jak najbardziej byłam zadowolona z tych kolców… niestety jako nauczycielka mniej… Dlaczego? No cóż zestawy zawierały ostre elementy, broń itd. Więc do przedszkola nie polecam. Moje dziecko tak polubiło ten rodzaj klocków lego, że po roku mieliśmy już naprawdę wielką kolekcję tych robotów, a mój syn godzinami siedział z instrukcjami i tworzył wspaniałe postacie.

#5 KLOCKI MAGNETYCZNE

Klocków magnetycznych na rynku znajdziemy wiele… różnią się miedzy sobą kształtem, kolorem, ceną… Łączy ich jedno 🙂 dzieci chętnie wykorzystują je podczas zabaw czy to w domu, czy to w przedszkolu.

Oczywiście są jeszcze inne rodzaje klocków, ale te najbardziej przypadły do gustu moim dzieciom, jeżeli są jeszcze inne, którymi lubią bawić się wasze dzieci lub przedszkolaki i o których warto wspomnieć piszcie w komentarzach pod postem…

Na zakończenie kilka pomysłów na zabawy oraz materiały inspirowane klockami, które możecie wykorzystać w pracy z dziećmi. Materiały, zapisałam  jako pliki PDF , jeżeli nie wiesz jak pobrać to TUTAJ znajdziesz krótką instrukcję (aby przejść do instrukcji wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis ‚TUTAJ’)🙂

ZABAWY…

ZABAWA 1

LITEROWE KLOCKI… do zabawy będziecie potrzebować klocków np. lego oraz liter (ważne, aby były to wielkie litery drukowane) 🙂 Zadaniem dzieci jest układanie z kloców poszczególnych liter. Możecie również mieć przygotowane litery na kartkach, które dzieci będą losować.

ZABAWA 2

KLOCEK DO KLOCKA… jest to zabawa matematyczna doskonaląca umiejętność klasyfikowania. Będzie do zabawy potrzebować pojemników oraz klocków różniących się miedzy sobą: kolorem, kształtem. Zadaniem dzieci jest posegregowanie klocków i umieszczenie ich w odpowiednich pojemnikach.

ZABAWA 3

KLOCEK ZA KLOCKIEM… to także zabawa matematyczna tym razem wspólnie z dziećmi układamy rytmy lub dzieci kończą rytmy, które zaczyna nauczyciel…

ZABAWA 4

WIEŻA Z KLOCKÓW… Do zabawy potrzebujecie np. drewnianych kloców (w dużej ilości), a zadaniem dzieci jest w wyznaczony czasie ułożyć jak najwyższą wieżę z klocków, wygrywa dziecko, które zbudują najwyższą konstrukcję. Poniżej znajdziecie dwa wzory dyplomów, które możecie wręczyć dzieciom.

KLOCKI – DYPLOM 1

KLOCKI – DYPLOM 2

LEGO-EMOCJE

Poniżej znajdziecie plansze przedstawiające główki ludzików z klocków lego. Każda z nich przedstawia różne emocje. Plansze można wykorzystać na różne sposoby np. możecie umówić się z dziećmi, że po skończonej zabawie ludzik lego sprawdza jak przedszkolaki posprzątały, gdy zrobiły to dobrze ustawiacie uśmiechniętą buźkę, gdy np. klocki, zabawki są nie na swoich miejscach ustawiamy smutną… Możecie również nazywać emocje, albo szukać w klockach ludzika z taką samą buzią…

PLIK DO POBRANIA: EMOCJE – KLOCKI

A JAKIE WY MACIE POMYSŁY NA ZABAWY Z WYKORZYSTANIEM KLOCKÓW?

PISZCIE W KOMENTARZACH PONIŻEJ :)

POBIERASZ = KLIKNIJ W ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

1 komentarz
  1. strona o klockach 3 lata temu

    Możliwości zabaw i kreatywnego wykorzystania klocków jest naprawdę bardzo dużo, sporo ciekawych inspiracji można znaleźć w Internecie. Ostatnio trafiłem na nietypowe sudoku w wersji dla dzieci – na kartce były narysowane kwadraty (4×4), a zamiast cyfr 1, 2, 3 i 4 były klocki o różnym kolorze.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?