Czasami w każdym z nas siedzi jakiś „potwór” … tym razem kilka słów na temat emocji, czyli problem często poruszany w przedszkolach i przyznam, że nie należy do najłatwiejszych. Niejednokrotnie sama poszukuję nowych, ciekawych pomysłów na opracowanie tego tematu, podczas realizacji którego zazwyczaj wykorzystujemy plansze przedstawiające dobrze nam znane „buźki”. Tym razem pomysł na trochę inne ujęcie tematu emocji… a z pomocą przychodzi nam nowa publikacja wydawnictwa mamania.pl.

Mowa o „Kolorowym potworze” czyli książce autorstwa Anny Llenas, która podbiła serca niemal wszystkim dzieciom w Hiszpanii, ale także swoją wielką popularność osiągnęła w Stanach. Sprzedała się już w 160 tysiącach egzemplarzy i nie ma co tu kryć jest to naprawdę imponujący wynik. Tym razem Kolorowy Potwór przywędrował i do nas, a swoją wielką premierę ma właśnie w marcu. Zatem tą pozycję możecie kupić na stronie wydawnictwa mamania.pl w promocyjnej cenie, a szczegóły znajdziecie >>>TUTAJ<<<.

Na pierwszy rzut oka książka wygląda bardzo zachęcająco – przede wszystkim dla małego czytelnika – bo sprawia wrażenie jakby stworzyło ją dziecko. Ilustracje wyglądają jakby zostały narysowane przez przedszkolaki przez co ta pozycja wyróżnia się wśród innych bajek lub opowiadań dla dzieci, gdzie znajdujemy dopracowane, staranne ilustracje. Efekt ten zawdzięczamy samej autorce, która jest również ilustratorką.

Książka w bardzo prosty i ciekawy sposób przybliża dzieciom temat emocji. Bohaterem jest pewien Potwór, któremu pomieszały się uczucia, a mała dziewczynka pomaga mu je uporządkować w słoikach. Więc tym razem znajdziemy zapełnienie inne ujęcie tematu emocji, nie za pomocą dobrze nam znanych „buziek” lecz za pomocą kolorów, które zostały przyporządkowane emocjom takim jak: radość, złość, smutek, strach, spokój i na końcu miłość. Każdy kolor – emocja – jest dodatkowo wyjaśniona, aby lepiej zobrazować dzieciom poszczególne uczucia, którym przyporządkowane są odpowiednie kolory.

Ta pozycja nie zawiera za dużo tekstu, zatem wspaniale sprawdzi się wśród dzieci młodszych jak i starszych. Na końcu czeka na dzieci Potwór w ostatnim kolorze… Jakim? O tym przeczytacie już w książce.

Podczas wspólnego czytania książki z moim młodszym synem, patrzyłam na nią oczami nauczyciela i zastanawiałam się w jaki sposób mogę ją wykorzystać w pracy… Z moich przemyśleń wysnuwa się jedna, przewodnia myśl… ta pozycja jest wspaniałą inspiracją do opracowania scenariusza zajęć lub nawet całego bloku tematycznego, w którym tematem przewodnim są emocje, o których uczy Kolorowy Potwór. Nie wyklucza to również doskonalenia u dzieci pozostałych umiejętności określonych w Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego. Mam tu na myśli m.in. utrwalanie nazw kolorów, a przy odpowiednim opracowaniu pomocy, kart pracy możemy również doskonalić u dzieci inne umiejętności zawarte w podstawie takie jak: umiejętności liczenia, szeregowania, klasyfikowania, sprawność manualną….

Czytając książkę mojemu dziecku od razu wpadło mi głowy wiele pomysłów na ćwiczenia i zabawy z udziałem Kolorowego Potwora, emocji i kolorów. Zanim jednak przejdę do nich muszę Wam powiedzieć jeszcze jedną rzecz. Szperając w Internecie natknęłam się na wiele pomysłów związanych z Potworem, a najwięcej z nich na stronach hiszpańskich, bo w sumie stamtąd pochodzi nasz kolorowy stwór. I przyznam, że nie sądziłam, że cieszy się on aż tak wielką popularnością, o której czytałam… Przejrzałam wiele filmików na YouTube, jak również i inne strony, gdzie główną rolę podczas zajęć, spektakli grał właśnie Kolorowy Potwór.

Mogę zatem śmiało powiedzieć, że Kolorowy Potwór jest bardzo wdzięcznym tematem, który możemy zrealizować w naszych grupach. Mam nadzieję, że wydawnictwo mamania.pl do książeczki opracuje również zestaw pomocy, w postaci plansz demonstracyjnych, kart pracy, kolorowanek oraz piosenki w języku polskim (niestety znalazłam tylko wersję hiszpańską). W połączeniu z książką taki zestaw byłby naprawdę cennym zestawem pomocy dydaktycznych, który moglibyśmy wykorzystać w pracy z dziećmi w przedszkolu, podczas zajęć indywidualnych oraz terapii pedagogicznych w przypadku dzieci z różnymi problemami…

No nic… zanim znajdziemy gotowy zestaw pomocy przedstawiam Wam kilka moich pomysłów na zabawy i ćwiczenia z Kolorowym Potworem… Zatem poniżej zamieściłam jedynie inspiracje na przygotowanie własnych pomysłów, tym razem bez gotowych materiałów…, ale dużo kolorowanek możecie znaleźć na Pinterest oraz szukając w Internecie 😊 Zaczynamy…

KOLOROWE EMOCJE

czyli propozycje zabaw i ćwiczeń uczących rozpoznawanie i nazywanie uczuć w sposób werbalny i niewerbalny

KOLOROWY POTWÓR

(El monstre de colors)

Anna Llenas

Wspólne czytanie z dziećmi książki, omówienie jej treści. Podczas czytania możecie wykorzystać sylwety potworów lub pacynki 😊 oczywiście jak Wasze umiejętności krawieckie są na tyle dobre by je uszyć 😊

KOSTKA UCZUĆ

Do zabawy będziemy potrzebować dużej kostki (może być wykonana z pudełka lub uszyta), a na każdym boku umieszczamy wizerunek Potwora przedstawiającego różne emocje. Zadaniem dzieci jest rzucić kostką, następnie dziecko stara się nazwać konkretną emocję, która wypadła po rzucie i pokazuje tą emocję mimika twarzy lub gestem. Dla utrudnienia możemy wykorzystać kostkę, której każda ze ścian jest w kolorze odpowiadającym jej emocjom. Wtedy zadaniem dzieci będzie najpierw nazwać kolor, określić jaka to emocja, a następnie pokazać ją za pomocą mimiki lub gestu. Do tej wersji możecie wykorzystać również przygotowane plansze przedstawiające Potwory oczywiście w wersji czarno-białej, różniące się między sobą jedynie mimiką. Wtedy zadaniem dzieci po rzucie kolorową kostką będzie nazwanie koloru oraz emocji oraz przyporządkowanie koloru do odpowiedniego Potwora. Jak widzicie zabawa z kostką może nam posłużyć na wiele sposobów.

POTWÓR DO POTWORA

Jest to zabawa ruchowa przy muzyce, do której będziecie potrzebować emblematów przedstawiających potwory w różnych kolorach. Zadaniem dzieci podczas muzyki jest swobodne poruszanie się po sali. Na przerwę dzieci ustawią się w koło zachowując zasadę, że koło składa się z potworów w jednakowych kolorze. Następnie pokazują emocję jaką przedstawia ich potwór. Zabawę można oczywiście modyfikować na przeróżne sposoby np. podczas jej trwania możecie zamieniać dzieciom emblematy lub dzieci mogą dobierać się w koła tak, by w każdym z nich znalazł się potwór w każdym kolorze.

JAKI POTWÓR WE MNIE SIEDZI?

Tym razem zabawa dydaktyczna, do której będziecie potrzebować ilustracji przedstawiających różne sytuacje (ilustracje możecie zastąpić scenkami darmowymi lub czytaniem zdań dzieciom). Zadaniem dzieci jest określenie, co w danym momencie czują i przedstawiają to za pomocą kolorów, Potworów lub za pomocą słów lub mimiki. Jak zauważycie podczas tej zabawy niektóre sytuacje wywołują w dzieciach różne emocje, dlatego ważne jest, aby po każdej sytuacji omówić jakie mogą wywołać w nas uczucia i jak sobie z tym powinnyśmy poradzić lub co moglibyśmy zrobić.

Jakie mogą być to sytuacje? Poniżej lista kilku z nich, które możecie przeczytać, zaprezentować na obrazku, zdjęciu (fajnie jakby były takie plansze z Kolorowym Potworem 😊 ) lub możecie wybierać dzieci, które zaprezentują innym daną sytuację.

 • Kolega zabrał ci zabawkę.
 • Dostałeś wymarzony prezent.
 • Rodzice kłócą się.
 • Mama przytula cię.
 • Babcia czyta ci ulubioną książkę.
 • Zobaczysz bardzo groźnego psa.

Oczywiście takich sytuacji może być jeszcze więcej.

KIEDY JESTEM…

Jest to kończenie zdań przez dzieci, dodatkowo nauczyciel podczas rozpoczynania zdań może pokazywać planszę przedstawiającą odpowiedniego potwora lub kolor. Poniżej kilka przykładowych zdań, które mają zostać dokończone przez dzieci:

 • Jestem zły/zła, gdy…
 • Jestem szczęśliwy / szczęśliwa, gdy…
 • Jestem smutny / smutna, gdy…

KOLOROWE POTWORY

Tym razem pomysł na wspólne układanie puzzli, które przedstawiają Kolorowego Potwora. Najlepiej jak podzielicie dzieci na 6 grup (bo tyle jest kolorowych potworów). Każdej z grup rozdacie zestaw pociętych obrazków przedstawiających potwory. Zasada jest taka, że z każdego zestawu dzieciom uda się ułożyć tylko jednego Potwora w danym kolorze. Zatem należy do każdego zestawu dołożyć jeszcze inne części (po kilka elementów), należące do pozostałych Potworów. Następnie każda grupa próbuje przedstawić za pomocą mimiki i gestu emocję jaką wyraża ich potwór.

KOLOROWE EMOCJE NA START!

Wspólnie z dziećmi możecie zorganizować wyścig emocji, który będzie polegał na tym, że do kolorowych słoików przez cały dzień lub tydzień będziecie zbierać emocje. Zatem w czasie dnia, podczas różnych sytuacji dzieci będą do słoiczków wrzucać kolorowe klocki, jeżeli ogarnie ich złość, smutek, radość itd.… Na koniec sprawdzicie jakich emocji w danym dniu lub tygodniu było najwięcej.

KOLOROWE EMOCJE – KARTY PRACY

Przy okazji tematu lub nawet całego blogu tematycznego dotyczącego emocji przydadzą się Wam także karty pracy, które możecie znaleźć szperając w Internecie (niestety większość z nich jest w języku hiszpańskim) lub stworzyć własne 😊 Na zdjęciach możecie zobaczyć kilka przykładowych kart, które opracowałam. Oczywiście na karty z zadaniami mam jeszcze o wiele więcej pomysłów…

POMYSŁY NA PRACE PLASTYCZNE

Oczywiście nie może zabraknąć podczas realizacji tematu emocji różnych prac plastycznych. Poniżej kilka pomysłów na stworzenie Potwora przedstawiające różne emocje 😊

 • KOLOROWE BAZGROŁKI – czyli szaleństwo na kartce 😊 do tego będziecie potrzebować kredek (ołówkowe lub świecowe), a zadaniem dzieci jest wykonanie na środku „mazów” w jednym z 6 kolorów, dorysowaniu rąk, nóg, oczu i buzi pamiętając, aby przedstawiała ona odpowiednią emocję.
 • POTWÓR Z WŁÓCZKI LUB NICI – tym razem zamiast bazgrołów, możemy użyć kolorowej włóczki lub nici. Będziecie potrzebować kartki, włóczki lub nici w odpowiednich kolorach, kleju i kredek, którymi dzieci dorysują nogi, ręce, oczy, buzię.
 • POTWORKOWE WYKLEJANKI – tym razem możecie wspólnie z dziećmi wykleić za pomocą: plasteliny, kolorowego papieru, bibuły, włóczki itd. szablonu potwora.
 • POTWORKOWE KOLOROWANKI – kolorowanie kredkami lub farbami gotowych szablonów.

EMOCJE I NAPISY

Do zabawy będziecie potrzebować kartoników z napisami (złość, smutek, radość, miłość, strach, spokój) oraz sylwet Potworów (dla ułatwienia pod każdym potworem możecie umieścić odpowiedni napis). Zadaniem dzieci jest dopasowywanie napisów do potworów przedstawiających różne emocje. Następnie możecie dzielić nazwy emocji na sylaby (liczyć sylaby), głoski (liczyć głoski), liczyć z ilu liter składają się poszczególne nazwy lub wyodrębniać głoski w nagłosie, wygłosie…

SŁOIKI Z EMOCJAMI

czyli co teraz czuję…

Będziecie potrzebować 6 słoików (każdy słoik z innym kolorem zakrętki, który odpowiada poszczególnym emocjom). Zadaniem dzieci jest odszukanie w sali przedmiotu (najlepiej małego – taki który zmieści się w słoiczku) w kolorze emocji jaką teraz czują. Może to być swego rodzaju podsumowanie zajęć, które jednym mogły się podobać bardziej innym mniej… Ważne, żeby dzieci wyjaśniły swój wybór…

NA KTÓREGO POTWORA TERAZ JEST PORA?

Do zabawy będziecie potrzebować kolorowych potworów, zadaniem dzieci jest dokończenie rytmu według wzoru podanego przez nauczyciela. Dzieci mogą wykorzystać sylwety potworów, które samodzielnie przygotują wcześniej.

UWAGI KOŃCOWE

Na zakończenie dodam, że wcale nie musicie drukować miliona kolorowych pomocy 😊 wystarczy dla każdego dziecka przygotować zestaw kół oraz kolorowanek z Potworem, które samodzielnie pokolorują i wytną. Taki zestaw pomoże im podczas zabaw i ćwiczeń na Waszych zajęciach.

Powyżej przedstawiłam Wam jedynie kilka z moich pomysłów na wykorzystanie książki oraz Kolorowego Potwora podczas omawiania tematu emocji… Pamiętajcie, że zadania jakie przygotowujemy powinny być dostosowane do wieku i możliwości dzieci. A jakie Wy macie pomysły na wykorzystanie Potwora? Piszcie w komentarzach 🙂 🙂 🙂

Dodatkowo zachęcam do odwiedzenia strony wydawnictwa mamania.pl gdzie znajdziecie jeszcze kilka innych, ciekawych pozycji… mi już kilka książeczek wpadło w oko, ale o tym napiszę przy innej okazji…

BĘDZIE MI MIŁO,

JAK PO PRZECZYTANIU POZOSTAWISZ PO SOBIE ŚLAD KLIKAJĄC W ♥

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

9 komentarzy
 1. Agnieszka 6 lat temu

  Świetne pomysły. Nie pracuję w przedszkolu, ale wykorzystam jako mama. Syn od pierwszego czytania ksiązeczki polubił potworka. dziekuję za inspirację.

 2. ja 6 lat temu

  Czy można prosić o linki do tych pomocy ze zdjęć?

  • Magdalena autor
   Magdalena 6 lat temu

   materiały, które opracowywaliśmy do Kolorowego Potwora dostępne są na stronie wydawnictwa mamania.pl w zakładce DLA BIBLIOTEKARZY I NAUCZYCIELI 🙂 tam można pobrać wszystkie materiały jakie opracowaliśmy czyli plansze, szablony, karty pracy, poradnik z opisem zabaw, materiały do zabaw itd. 🙂

   • Magdalena 9 miesięcy temu

    Przeszukałam całą stronę i nigdzie tego nie ma. Bardzo proszę o pomoc w odnalezieniu? Jakiś link? Lub może mi Pani przesłać? Bardzo zależy mi na tych materiałach

 3. Agnieszka 2 lata temu

  Witam, na stronie mamania.pl znajdują się szablony potworków w wersji do pokolorowania, czy byłaby możliwość wysłania szablonów w kolorze, które pokazali Państwo wyżej na ilustracjach?

 4. agata 6 miesięcy temu

  Niestety nie mogę znaleźć materiałów na stronie mamania.pl
  Proszę o pomoc .

 5. Karolina 5 miesięcy temu

  Mogę prosić o link do materiałów?

 6. Eliza 3 miesiące temu

  Czy można prosić o linki do tych pomocy ze zdjęć?

 7. Paulina 3 miesiące temu

  dzień dobry, niestety nie mogę znaleźć pomocy ze zdjęć czy są gdzieś dostępne materiały?

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?