12 grudnia swój wielki dzień mają guziki… nie jest to przypadkowa data… bo jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca, a guziki liczy się przecież tuzinami lub grosami, na które składa się ich 12.  Pewnie zastanawiacie się po co w ogóle organizować takie dni w przedszkolu, które pewnie nic nie wnoszą. Ja jestem innego zdania, uważam, że każdy taki nietypowy dzień jest wspaniałą okazją do realizowania zadań zawartych w Podstawie Programowej. A przy okazji pod hasłem nietypowego dnia dzieci mogą dowiedzieć się kilku interesujących faktów, w czasie zabaw. Oczywiście wymaga to od nas nieco więcej pracy, bo musimy przygotować pomoce, scenariusz i tak zorganizować całość by nauczyć dzieci jak najwięcej… czyli jest to coś zupełnie innego, jak wziąć przewodnik, w którym wszystko jest opisane, a dołączone do przewodnika materiały nie wymagają od nas jakiś większych przygotowań.

Więc jak zorganizować taki Dzień Guzika? Najrozsądniej będzie wcześniej zgromadzić dużą ilość przeróżnych guzików. Dlatego odpowiednio wcześniej możecie zorganizować zbiórkę na terenie przedszkola. A co później z tymi guzikami zrobić? No cóż pomysłów na wykorzystanie guzików jest naprawdę nieskończenie wiele… poniżej znajdziecie kilka z nich 🙂

MAGICZNY WOREK

czyli zagadki na wprowadzenie do tematu o guzikach…

Do zabawy będziecie potrzebować: worka wypełnionego guzikami. Zadaniem dzieci będzie odgadnąć za pomocą zmysłu: słuchu oraz dotyku co znajduje się w środku. Nauczyciel najpierw posyła woreczek,  którym dzieci mogą potrząsać oraz próbują odgadnąć co jest w środku. Następnie mogą włożyć rękę i za pomocą dotyku odgadnąć co jest w środku.

GUZIKOWE POWITANIE

czyli witamy się słowami rymowanki…

Przed rozpoczęciem Dnia Guzika, możemy przywitać się rymowanką… o guziku. Do tego będziecie potrzebować guzika (najlepiej takiego dużego), którego będziecie podawać sobie z rąk do rąk z równoczesnym powtarzaniem słów rymowanki.

Guzik tu,guzik tam, 
guzik krąży tu i tam.
Jak to miło i wesoło, 
kiedy guzik krąży w koło.

Zabawę możecie urozmaicić np. gdy rymowanka się kończy, dziecko z guzikiem w rękach wykonuje jakiś gest na powitanie, a zadanie pozostałych jest powtórzenie tego ruchu.

GUZIKOWA MATEMATYKA

czyli przeliczamy, segregujemy, klasyfikujemy…

Matematyczne zabawy z guzikami możemy przeprowadzić na wiele sposobów. Na pewno będziecie potrzebować guzików np. w czterech rożnych kolorach, o różnej wielkości (małe, duże), z różną liczbą dziurek lub te z uchem i z dziurkami oraz pojemniczków. Zadaniem dzieci jest posegregowanie guzików ze względu na, którąś z cech. Na przykład nauczyciel mówi:

  • posegregujcie guziki według koloru (możemy dodatkowo na pojemnikach przykleić kartoniki z kolorami),
  • posegregujcie guziki na te z uchem i te z dziurkami, itd.

Następnie możecie wspólnie przeliczać ile jest guzików w poszczególnych zbiorach.

GUZIKOWE FIGURY GEOMETRYCZNE

czyli układamy: koła, kwadraty, trójkąty…

Możecie wspólnie z dziećmi układać z guzików figury geometryczne. Możecie to zrobić na dwa sposoby, ale do każdego z nich będzie potrzebować guzików dla dzieci. Pierwszy sposób polega na tym, że pokazujecie dzieciom daną figurę, a zadaniem dzieci jest ułożenie jej kształtu z guzików. Drugi sposób jest praktycznie taki sam, różni się tym od pierwszego, że zamiast pokazywania nauczyciel mówi: Teraz układamy trójkąty…

GUZIKOWE PCHEŁKI

czyli wyścigi guzików…

Dla każdego dziecka potrzebujecie po dwa guziki (najlepiej płaskie), oraz dwóch sznurków do zaznaczenia STARTU i METY. Dzieci siedzą wzdłuż dywanu, jeden obok drugiego. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze przeniesienie swojego guzika do mety, tak jak to jest w grze pchełki. Więc jednym guzikiem naciskamy na drugi, aby jak najdalej “skoczył” do przodu i tak aż do mety.

SKOKI GUZIKÓW

czyli kogo guzik dalej skoczy…

Także i do tej zabawy potrzebujecie po dwa guziki dla dzieci oraz metr lub inną miarkę, którą rozłożycie na dywanie. Zadaniem dzieci, jest tak jak w przypadku pchełek przeniesienie swojego guzika jak najdalej. Zatem muszą jednym guzikiem przycisnąć drugi, by “skoczył” jak najdalej. Wygrywa dziecko, którego guzik skoczy najdalej 🙂

GUZIKOWE NAWLEKANKI

czyli ćwiczenia doskonalące spawalności manualne dzieci…

Są to ćwiczenia motoryki małej, a zadaniem dzieci jest nawlekanie guzików na sztywną żyłkę. Zatem dla każdego dziecka będziecie potrzebować: żyłki i dużej ilości guzików. Na koniec możecie związać taką nawlekankę, tworząc w ten sposób bransoletkę lub korale dla mamy.

GUZIKOWY OBRAZEK

czyli tworzymy guzikowe obrazki…

Tu nie będę się za bardzo rozpisywać, taką pracę plastyczną możecie zorganizować na dwa sposoby, ale do każdego z nich będziecie potrzebować dla każdego dziecka kartkę (najlepiej z bloku technicznego), klej magik i  guziki.

Pierwszy sposób polega na tym, że dzieci samodzielnie układają dowolny obrazek z guzików i za pomocą kleju magik przyklejają guziki do kartki.

Drugi sposób jest taki, że przygotowujemy szablon jakiegoś obrazka lub litery G, a dzieci układają guziki na liniach, a następnie je przyklejają.

GUZIKOWE KARTY PRACY

czyli kilka zadań przy stoliku…

Poniżej znajdziecie kilka kart pracy, które możecie wykonać wspólnie z dziećmi. Karty pracy przygotowałam w wersji czarno-białej.

GUZIKI karty pracy 1

GUZIKI karty pracy 2

GUZIK DO PARY

czyli szukamy w tanecznym kroku swojej guzikowej pary…

Do zabawy będziecie potrzebować muzyki, oraz emblematów z guzikami w rożnym kolorze i kształcie (po dwa guziki z danego wzoru lub koloru). Zadaniem dzieci jest dobranie się w pary podczas przerwy w muzyce. Poniżej znajdziecie kilka wzorów guzików, które możecie wydrukować na kolorowych kartkach.

GUZIKI wzór 1

GUZIKI wzór 2

GUZIKOWE CIEKAWOSTKI

czyli co kryje Muzeum Guzików w Łowiczu…

Nie wiem czy wiecie, bo ja na przykład nie wiedziałam o istnieniu Muzeum Guzików, dlatego jak mieszkacie w pobliżu Łowicza możecie wspólnie z dziećmi je odwiedzić. Na pewno będziecie mieli okazję poznać ciekawostki dotyczące guzików i obejrzeć ekspozycję liczącą naprawdę sporą ilość najróżniejszych guzików.

MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE GUZIKOWEJ

czyli organizujemy guzikowy mecz przedszkolaków…

Jak się okazuje organizowane są również zawody w piłce guzikowej. Jest to zatem wspaniały pomysł na zorganizowanie przedszkolnego meczu w swoich grupach 🙂 Jak wygląda taki mecz, tym razem zachęcam do obejrzenia filmiku z takiego meczu. On najlepiej zobrazuje to, w jaki sposób zorganizować taki mecz.

Na pewno będziecie potrzebować boiska 🙂 oraz guzików 🙂 Jak zauważyliście na filmie guziki przesuwane są po boisku za pomocą “pstryknięć” palcem, tak by uderzyły w piłeczkę. Jeżeli uważacie, ze jest to za trudne dla Waszych przedszkolaków, zawsze taką zabawę możecie uprości. Moja propozycja jest taka, że zamiast trafiać guzikami w piłkę, można strzelać guzikami do bramki. Na wcześniej przygotowanym boisku każdy z przedszkolaków za pomocą “pstryknięcia palcem” próbuje trafić guzikiem do bramki.

GUZIKOWE MEDALE

czyli coś na zakończenie guzikowych zabaw…

Po skończonej zabawie możecie wręczyć dzieciom guzikowe medale, które na pewno będą miłą niespodzianką. Poniżej znajdziecie kilka wzorów takich medali 🙂

DZIEŃ GUZIKA medal1

DZIEŃ GUZIKA medal2

Jak Wam się podobają guzikowe pomysły na wspólne zabawy?

Piszcie w komentarzach pod postem jakie Wy macie pomysły na zorganizowanie guzikowego dnia 🙂

Materiały do pobrania, zapisałam  jako pliki PDF , jeżeli nie wiesz jak pobrać to TUTAJ znajdziesz krótką instrukcję (aby przejść do instrukcji wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis ‚TUTAJ’)🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

1 komentarz
  1. bernadetta 5 lat temu

    CZy napis dzień guzika jest gdzieś na stronie. Pozdrawiam uwielbiam pani pomysły

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?