Spoglądając przez okno mam bardziej wrażenie, że jest jesień niż zima… ale temat dokarmiania ptaków jest bardzo ważny. Poniżej znajdziecie tekst, o tym czym możemy dokarmiać ptaki zimą. Dodatkowo przygotowałam kilka plansz, które również mogą się Wam przydać podczas omawiania tego tematu.

Na stronie >>>TUTAJ<<< znajdziecie jeszcze inne plansze dotyczące dokarmiania ptaków i kilka kart pracy, które znajdziecie >>>TUTAJ<<< i >>>TUTAJ<<<.

Jeżeli nie macie pomysłów na prace plastyczne dotyczące ptaków zimą to >>>TUTAJ<<< znajdziecie materiały do przygotowania papierowego karmnika oraz ptaków 🙂

„Czym karmić ptaki?”

Ta historia dzieci dziś będzie krótka,

która przypomina o tym, by mieć dobre serduszka.

Wiec małym i dużym dzieci w potrzebie pomagają.

A gdy zimą chłody i mrozy przybywają.

Pani Zima spowija świat białą kołderką.

Pamiętaj o ptakach, które nic do jedzenia nie mają!

Lecz zapamięta! Ptaki dokarmiamy tylko wtedy, gdy one same pożywienia znaleźć już nie zdołają!

A jak pomagamy?

Chyba dobrze wiecie, że do karmnika pożywienie ptakom sypiemy.

Ale okruszków chleba ptakom nigdy nie dajemy!

Bo pyszny chlebuś tylko przedszkolaki zjadają,

a ptaki po chlebusiu tylko brzuszku pobolewają.

Za to pamiętaj przedszkolaku drogi, o słonince na sznurku – to przysmak sikorki.

Kosy za to jabłuszka pysze zjadają, więc powbijajcie je na gałązki.

A gdy na spacerze łabędzie spotkasz to rzuć im garść zbóż.

Wróble ,nam dobrze przecież znane z ochota zjedzą: proso, słonecznik łuskany i drobną kaszę.

Na zakończenie powiem jeszcze Wam, o czystość w karmniku zawsze dbaj.

I w bezpiecznym miejscu karmnik swój daj.

By ptaki bezpieczne były,

o dzikie zwierzęta się nie martwiły.

AUTOR: Magdalena Tokarczyk

PLIK DO POBRANIA: Czym karmić ptaki – TEKST

PLANSZE

WRÓBEL

SIKORKA

ŁABĘDZIE

KOS

WARTO WIEDZIEĆ

Materiały, zapisałam  jako pliki PDF , jeżeli nie wiesz jak pobrać to TUTAJ znajdziesz krótką instrukcję (aby przejść do instrukcji wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis ‚TUTAJ’)🙂

POBIERASZ = KLIKNIJ W ♥

1 komentarz
  1. Beata 4 lata temu

Dziękuję za materiały, chcę przeprowadzić lekcje o mądrym dokarmianiu ptaków w klasie 1.