Bardzo często, przygotowując uroczystości związane z obchodami Dnia Babci i Dziadka, wspólnie z dziećmi uczymy się  nowych piosenek, wierszyków, które składają się na cały występ. Niejednokrotnie z kilkutygodniowym wyprzedzeniem przygotowujemy upominki, które wręczane są tego szczególnego dnia… Często zwracamy się z prośbą do rodziców naszych wychowanków o to, by pomogli nam zorganizować w tym dniu poczęstunek dla dziadków. Co to zazwyczaj jest? No oczywiście kawa, herbata i pyszne ciasta upieczone przez mamy przedszkolaków. Dlatego my – NAUCZYCIELE – w tym czasie musimy wykazać się umiejętnościami organizatorskimi. O czym musimy pamiętać? Przede wszystkim o napisaniu scenariusza, przygotowaniu upominków, o ogłoszeniu w sprawie pieczenia ciast, przygotowaniu strojów dla dzieci, dekoracji sali, przygotowaniu zaproszeń…

Czy to jednak wystarczy? Uważam, że występ dzieci, upominki, poczęstunek jak najbardziej wystarczą… ale czasami widać, że czegoś brakuje… Tylko czego? Poniżej znajdziecie kilka odpowiedzi na to pytanie, a mianowicie co jeszcze możemy przygotować tego dnia, by dziadkowie i nasze przedszkolaki spędziły go jak najmilej.

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Już od jakiegoś czasu w grupach, które prowadzą podczas rożnych uroczystości, na które dzieci zapraszają swoich najbliższych staram się przygotować prezentacje multimedialne. Co przedstawiają? W zależności od charakteru imprezy przygotowuję pokaz zdjęć z przygotowań do występu lub wspólnego wykonywania upominków. Jak również pokaz zdjęć i krótkich filmików, z czasu spędzonego w przedszkolu. Całość oczywiście dodatkowo wzbogaca wykorzystana muzyka oraz krótkie opisy, które znajdują się na poszczególnych slajdach. Jeżeli mam więcej czasu na opracowanie takiej prezentacji, wówczas zwracam się z prośbą o pomoc do zaprzyjaźnionego DJ-ja, który pomaga mi w przygotowaniu ścieżki dźwiękowej 🙂 Gdy po występie, przedszkolaki siadają przy stole wspólnie ze swoimi bliskimi włączam prezentację, która jest miłym zaskoczeniem dla gości… jak również dla dzieci… a co chwilę słychać “to ja, to ja…”, wrażenia podczas oglądania dodatkowo potęguje fakt, że wszystko dokładnie widać na wielkim ekranie, na którym wyświetlany jest obraz za pomocą rzutnika.

WESOŁE ZABAWY  Z BABCIĄ I DZIADKIEM

PRZY ŚPIEWIE I MUZYCE

Można śmiało powiedzieć, że babcie i dziadziusiowie bardzo chętnie biorą udział we wspólnych zabawach, do których zapraszają ich wnuczęta. Dlatego warto pomyśleć o przeprowadzeniu kilku takich zabaw przy wesołej muzyce.

TAK JAK MY…

Babciu droga babciu powiedz mi, czy potrafisz robić tak jak my… bardzo często podczas występów dzieci, towarzyszy nam właśnie ta piosenka. Jest ona także wspaniała do przeprowadzenia wspólnej zabawy z pokazywaniem. Jak przeprowadzić zabawę? Zaczynamy oczywiście od zaproszenia wszystkich na środek sali i dzielimy ich na 3 drużyny (pierwsza drużyna dzieci, potem babcie i dziadziusiowie). Zadaniem dziadków jest odtworzenie ruchów dzieci, które podczas śpiewania pokazują co babcie i dziadkowie mają zrobić. Wiem, że w oryginalnej piosnce jest tylko babcia, ale ja zawsze uczyłam swoje przedszkolaki na przemian, raz śpiewamy “babciu…”, a w następnej zwrotce “dziadku…” i tak na zmianę. Jeżeli uważacie, że może się to mylić dzieciom, to dodatkowo możecie przygotować emblematy do pokazywania, które przedstawiają: babcię i dziadka. Podczas śpiewania, podnosicie do góry znaczek z babcią lub dziadkiem w zależności kto teraz ma odtworzyć ruch dzieci.

JEDZIE POCIĄG…

Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka… ta bardzo dobrze nam znana piosenka jest idealna do wspólnych zabaw. Moja propozycja jest następująca: pierwszą osobą w pociągach jest dziecko, a za nim na przemian ustawiają się babcie i dziadkowie danego przedszkolaka… Na czym polega zabawa? To bardzo poste podczas grania muzyki, pociągi poruszają się po sali, a podczas przerwy w muzyce możemy dowolnie modyfikować zabawę mówiąc np.:

  • teraz pociągi poruszają się do tył,
  • trzymamy się za głowy,
  • trzymamy się za ramiona itd.

“Woogie – Boogie”

Do przodu prawą rękę daj… jak już stoimy na środku sali, to możemy wspólnie pobawić się do słów i melodii tej dobrze nam znanej piosenki. Na pewno wspólna zabawa z pokazywaniem da wiele radości wnukom i dziadkom.

ZABAWY Z CHUSTĄ ANIMACYJNĄ

Zabawy z chustą są również wspaniałym pomysłem na wspólne zabawy z dziadkami, oczywiście pod warunkiem, że mamy wystarczająco dużo miejsca. Nie będę się tu rozpisywała na temat zabaw z wykorzystanie chusty, ponieważ każda z nas ma swój ulubiony zestaw takich zabaw, które zawsze wychodzą.

PIŁKI PARZĄ…

Zabawę rozpoczynamy od utworzenia trzech kół: w środku duże koło robią dzieci, potem wspólne koło robią babcie zamykając dzieci w środku, a na końcu dziadkowie. Do każdego koła dajemy po jednej piłce. Podczas grania muzyki uczestnicy podają sobie piłkę z rąk do rąk, muszą to robić szybko, bo na przerwę w muzyce osoba trzymająca piłkę przegrywa. Jest to dobra zabawa na koniec, ponieważ osoby, które zostają z piłką siadają na swoje miejsce. Możemy utrudnić zabawę, tak by szybciej się skończyła, dając uczestnikom po dwie lub trzy piłki. Wygrywają osoby, które wytrwają do końca. Pamiętajmy o nagrodzeniu ich oklaskami!

WIELKI TURNIEJ

CZYLI SPORTOWE ZMAGANIA BABCI I DZIADKA

Jeżeli macie wystarczająco dużo czasu możecie zaprosić dziadków do wspólnych zabawa sportowych… nie bójcie się nie będą to dyscypliny olimpijskie… będą to raczej zmagania w sam raz dla babci, dziadka, wnuczki i wnuczka 🙂 Możecie sobie przygotować pamiątkowe medale, które będziecie wręczać uczestnikom po skończonym zadaniu 🙂

KŁĘBEK WŁÓCZKI

Do zabawy potrzebujecie wcześniej przygotowane kawałki włóczki, ważne żeby były takiej samej długości. Do zabawy zapraszacie: babcię i wnuczkę (możecie również wszystkich, to zależy od miejsca oraz ilości osób i przygotowanych kawałków włóczki). Zadaniem uczestników jest jak najszybsze zwinięcie włóczki, tworząc zgrabny kłębek.

DZIADEK MAJSTERKOWICZ

Tym razem do zabawy zapraszamy dziadków wraz z wnukiem (możecie również wszystkich, to zależy od miejsca oraz ilości osób i przygotowanych klocków – najlepiej drewnianych). Każdej drużynie dajemy taką samą ilość klocków. Zadaniem uczestników jest jak najszybsze ułożenie wieży z klocków, wygrywa ta drużyna, która zrobi to najszybciej oraz ta, której uda się zbudować najwyższą wieżę.

ZAGADKA DLA BABCI,

ZAGADKA DLA DZIADKA…

Możecie również przygotować kilka zgadywanek dla zaproszonych gości. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zagadki dla babci i dziadka 🙂

TO MOJA WNUCZKA, A MOŻE MÓJ WNUCZEK?

Do zabawy zapraszacie chętne babcie i dziadków wraz ze swoimi wnukami. Tworzymy dwa rzędy (jeden babcie i dziadziusiowie, a drugi to dzieci). Dziadkowie odwracają się tyłem do swoich wnucząt. Nauczyciel wskazuje palcem, które dziecko ma zawołać “dziadku” lub “babciu”, a zadaniem babci lub dziadka jest się zgłosić jeśli był to jego wnuk lub wnuczka.

PRZEDMIOTY Z DAWNYCH LAT

Do zabawy będziecie potrzebować: worka, starych zabawek lub starych przedmiotów codziennego użytku jak np. młynek do pierzu, tarka do prania itd. Do zabawy zapraszacie chętnych dziadków. Ich zadaniem jest za pomocą dotyku rozpoznać przedmiot ukryty w worku.

FOTO – BUDKA

Również zachęcam wszystkich do przygotowania zwariowanej foto – budki. Po wspólnych zabawach dziadkowie oraz ich wnuki będą miały czas na odpoczynek, poczęstunek i wspólne zdjęcia. Taka foto – budka, do której można przygotować dodatkowe akcesoria zaskoczy niejedną babcie oraz dziadka. Tak wykonane zdjęcia będą na pewno wspaniałą pamiątką.

A wy jakie macie pomysły na urozmaicenie uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka?

Piszcie w komentarzach 🙂

Jeżeli szukacie pomysłów na upominki oraz zaproszenia na Dzień Babci i Dzień Dziadka to >>>TUTAJ<<< znajdziecie kilka inspiracji 🙂


DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

BĘDZIE MI MIŁO JAK PO PRZECZYTANIU

POZOSTAWISZ PO SOBIE ŚLAD KLIKAJĄC W ♥

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE >>>TUTAJ<<< 🙂

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

1 komentarz
  1. Natalia_21 7 miesięcy temu

    Artykuł opisuje różnorodne pomysły na organizację uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka w przedszkolach. Jestem pod wrażeniem pomysłowości nauczycieli i ich zaangażowania w tworzenie niezapomnianych chwil dla dzieci i ich dziadków. Przygotowywanie występów, upominków i poczęstunku to już tradycyjne elementy tego dnia, ale artykuł pokazuje, jak można dodać do tych uroczystości dodatkowego smaku, wprowadzając innowacyjne pomysły.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?