Czy słyszeliście o Dniu Koszuli? Bo ja na przykład nie i gdyby nie napisała do mnie Pani Mariola to pewnie nawet bym nie wiedziała o tym dniu. Dla zainteresowanych powiem, że dzień ten jest obchodzony 13 stycznia i tak pomyślałam sobie, że jest to wspaniała okazją do poćwiczenia z dziećmi samodzielnego zapinania guzików 🙂 no bo w koszuli jest ich dość sporo. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zorganizowanie tego dnia w waszych przedszkolach i nie będzie to tylko zapinanie guzików…

Jak należy przygotować się do Dnia Koszuli? Po pierwsze odpowiednio wcześniej dajcie znać rodzicom by tego dnia, dzieci do przedszkola przyszły ubrane w koszule. Oczywiście nie muszą to być białe koszule, mogą być kolorowe, w kratkę itd. Najważniejsze by była to koszula 🙂 Dodatkowo do zabaw będziecie potrzebować jeszcze około 10-12 (w zależności od ilości dzieci) dużych, męskich koszul. Jeżeli nie macie to możecie poprosić rodziców o przyniesienie niepotrzebnych koszul do przedszkola, ważne by były wyprane i w miarę wyprasowane. Potem zawsze takie koszule można jeszcze wykorzystać np. odpruć guziki, pociąć je na kawałki, z których będziecie wykonywać różne prace plastyczne 🙂 Będziecie również potrzebować: krawata, spinek do mankietów, muszki, spinki do krawata, marynarki i worka, do którego włożycie te rzeczy.

Pora na koszulowe zabawy 🙂 Zatem poniżej znajdziecie kilka pomysłów na różne zabawy i zadania dla dzieci, które możecie dowolnie modyfikować 🙂

KOSZULA DO KOSZULI

CZYLI SZUKAMY PAR W TANECZNYM KROKU

Do zabawy będziecie potrzebować dla każdego dziecka medali przedstawiających koszule. Poniżej znajdziecie szablon takich medali, które możecie wydrukować na kolorowych kartkach. Rozdajemy dzieciom po jednym medalu w danym kolorze (w zależności od tego ile mamy dzieci dajemy po dwa lub 3 medale w takim samym kolorze). Podczas muzyki dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na przerwę w muzyce zadaniem dzieci jest dobrać się w pary lub ustawić się w kole (w zależności od tego ile jest medali w takim samym kolorze), pamiętając o tym, że dobierają się dzieci z takim samym kolorem medalu.

PLIK DO POBRANIA: SZABLON KOSZULI – MEDALE

Możecie również wykorzystać medale przedstawiające już kolorowe koszule, które wystarczy tylko wydrukować 🙂 na planszy znajdziecie koszule w 6 kolorach, zatem wystarczy tyle razy wdrukować stronę by wystarczyło medali dla każdego dziecka.

PLIK DO POBRANIA: SZABLON KOSZULI – MEDALE KOLOROWE

KTO PIERWSZY TEN LEPSZY!

CZYLI ZAPINAMY GUZIKI W KOSZULI

W zależności od tego ile mamy dzieci dzielimy je na pary lub trójki i  rozdajemy im po jednej męskiej koszuli (najlepiej takie koszule, które mają taką samą ilość guzików). Zadaniem dzieci jest ubranie jednej osoby z pary lub trójki w koszulę i jak najszybsze zapięcie guzików. Wygrywa drużyna, która zrobi to najdokładniej i najszybciej.

PAPIEROWA KOSZULA

CZYLI UCZYMY SIĘ SKŁADAĆ KOSZULE

Możecie podczas Dnia Koszuli przygotować własne koszule z papieru. Przygotowanie takiej koszuli jest naprawdę proste. Będziecie potrzebować: dla każdego dziecka szablonu koszuli (do pobrania poniżej), dla każdego dziecko po jednej kartce A4 (najlepiej w rożnych kolorach) nożyczki, klej, guziki, kokardki ze wstążki. Poniżej na zdjęciach możecie zobaczyć sposób wykonania takiej koszuli 🙂

Wystarczy wydrukować szablon koszuli (na jednej kartce mieszczą się dwie koszule). Dzieci w miejscu przerywanych linii nacinają kartkę.

Następnie nacięte elementy należy złożyć tak jak na na zdjęciu. Koszulę naklejamy na kolorową kartkę.

Wzdłuż linii naklejamy guziki, a na górze kokardkę ze wstążki to będzie muszka 🙂 i gotowe.

Dodam, że tak przygotowana koszula, gdy nakleimy ją na kartkę może być piękną laurką dla dziadka lub taty 🙂 wystarczy tylko dokleić odpowiedni napis 🙂

PLIK DO POBRANIA: SZABLON KOSZULI

CO PASUJE DO KOSZULI?

CZYLI ZAGADKI Z MAGICZNEGO WORKA

Do worka należy włożyć: marynarkę, spinki do mankietów, krawat, muszkę, spinkę do krawatu. Zadaniem dzieci jest wyciągnięcie z worka po jednej rzeczy, wspólne nazywanie wyciągniętych przedmiotów i dopasowywanie do koszuli… czyli spinki przyczepiamy do mankietów itd.

DODATKOWE ATRAKCJE I POMOCE!

  1. KOSZULOWA FOTO-BUDKA jak macie wystarczająco dużo czasu, możecie przygotować fot-budkę 🙂 zrobione w niej zdjęcie będzie na pewno miłą pamiątką.
  2. KOSZULOWE KARTY PRACY jeżeli po skończonej zabawie zostało Wam jeszcze trochę czasu możecie wspólnie z dziećmi rozwiązać kilka koszulowych kart pracy 🙂 PLIK DO POBRANIA: DZIEŃ KOSZULI – karty pracy
  3. DEKORACJA poniżej znajdziecie przygotowany napis, który jest najlepiej wydrukować na kolorowych kartkach, wyciąć i przyczepić na tablicy. Możecie również rozciągnąć sznurek na, którym za pomocą klamerek przyczepicie koszule z literkami tworząc tym samym napis Dzień Koszuli. PLIK DO POBRANIA: DZIEŃ KOSZULI – NAPIS 
  4. MEDALE I DYPLOMY po zakończonych zabawach możecie dzieciom rozdać pamiątkowe medale i dyplomy, a kilka wzór takie dyplomu i medalu znajdziecie poniżej 🙂 Wzory przygotowane są w wersji kolorowej, jeżeli chcecie coś bardziej ekonomicznego to wystarczy zmienić w opcji drukarki DRUKUJ W SKALI SZAROŚCI i wydrukować medale i dyplomy na kolorowych kartkach 🙂

DZIEŃ KOSZULI – DYPLOM

DZIEŃ KOSZULI – MEDAL

A WY JAKIE MACIE POMYSŁY NA KOSZULOWE ZABAWY?

PISZCIE W KOMENTARZU PONIŻEJ 🙂

Materiały, zapisałam  jako pliki PDF , jeżeli nie wiesz jak pobrać to TUTAJ znajdziesz krótką instrukcję (aby przejść do instrukcji wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis ‚TUTAJ’)


POBIERASZ = KLIKNIJ W ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE >>>TUTAJ<<< 🙂

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?