Kolorowe kredki w pudełeczku noszę… chyba nie ma wśród nauczycieli takiego, który nie kojarzyłby słów tej piosenki. Zatem dzisiaj trochę pomysłów na zorganizowanie przedszkolnego Dnia Kredki, który wypada 22 listopada. Święto to w bardzo szczególny sposób łączy się z naszymi małymi podopiecznymi, którzy dzięki kredkom potrafią wyrażać swoje emocje w różnych pracach plastycznych…  Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto zachęcać dzieci do zabawy z kredkami.

Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zabawy i nie tylko, które mogą urozmaicić wasze przedszkolne spotkanie z kolorowymi kredkami.

PUDEŁKA Z KREDKAMI

Dzień Kredki, może być czasem kiedy zapoznacie dzieci z rożnymi rodzajami kredek… Najczęściej korzystamy w przedszkolu z kredek ołówkowych i świecowych, ale mamy jeszcze pastele (suche i olejne), które również wykorzystujemy w pracy z dziećmi.Na czym będzie polegała zabawa? Otóż na dywanie, albo w dużym pojemniku wymieszajcie różne rodzaje kredek. Zadaniem dzieci jest posegregowanie wszystkich kredek i  włożenie ich do odpowiednich pojemników, które przygotujecie wcześniej. Pamiętajcie, że przed rozpoczęciem zabawy warto wcześniej omówić zasady, zaprezentować kredki i ich nazwy oraz do, których pojemników należy je włożyć.

OD NAJMNIEJSZEJ DO NAJWIĘKSZEJ KREDKI…

Do zabawy będziecie potrzebować kredek (małą, średniej wielkości i dużą, ilość kredek o różnej wielkości dostosujcie do wieku dzieci) zadaniem dzieci będzie ułożenie kredek od najmniejszej do największej.

KOLOROWE KREDKI…

Do zabawy będziecie potrzebować dużych kredek w różnych kolorach (możecie wydrukować kredkę na dużym formacie lub wyciąć z brystolu 🙂 ). Dodatkowo będziecie potrzebować ilustracje z rożnymi przedmiotami w danym kolorze, zadaniem dzieci jest posegregowanie tych ilustracji i ułożenie ich przy odpowiednim kolorze kredki. Ilustracje z rożnymi przedmiotami możecie zastąpić np. kredkami, lub zabawkami, które są w jednym kolorze 🙂

KREDKA DO KREDKI…

Do zabawy będziecie potrzebować medale z rożnymi kolorami kredek, które rozdacie dzieciom oraz duże obrazki kredek, które przyczepicie w różnych częściach sali. Podczas grania muzyki przedszkolaki wesoło poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce ich zadaniem jest jak najszybsze ustawienie się przy swoim kolorze kredki.

STRUGANIE KREDEK

No cóż są to zawody w struganiu kredek. Czego będziecie potrzebować? Złamanej kredki dla każdego dziecka oraz temperówki. Wygrywa oczywiście dziecko, które zastruga swoją kredkę najszybciej 🙂 UWAGA! Nie wyrzucajcie ostrużyn z kredek przydadzą się Wam później.

OBRAZEK Z KREDKOWYCH OSTRUŻYN

Jest to praca plastyczna przy stoliku, będziecie potrzebować dużej ilości ostrużyn z kredek (najlepiej z kredek ołówkowych), kartek oraz klei. Zadaniem przedszkolaków jest stworzenie na kartce obrazka, albo możecie dać przedszkolakom szablon kredki, którą mają za zadanie wykleić ostrużynami 🙂

NASZE KREDKI

U mnie w przedszkolu bardzo często dzieci łamią kredki świecowa, a te najmniejsze kawałeczki do niczego się już nie nadają… ale czy na pewno? Zachęcam do zbierania tych małych kawałków, bo potem możecie przygotować z nich nowe kredki. Jak zrobić takie kredki? Otóż będziecie potrzebować sporej ilości małych kawałków kredek świecowych oraz silikonowe foremki do pieczenia (najlepiej takie z postaciami zwierząt, albo z innymi ciekawymi kształtami). Do foremek wkładamy kawałki kredek w tym samym kolorze i wstawiamy do piekarnika, aż się rozpuszczą, po czym wyciągamy i zostawiamy do ostygnięcia 🙂 potem wystarczy wyciągnąć zastygnięte kredki z foremek i można malować 🙂 Można jeszcze inaczej zrobić takie kredki z recyklingu, wiele instruktażowych filmików znajdziecie na YouTube.

KREDKI W KOLORACH TĘCZY

Wspólnie z dziećmi możecie tworzyć różne kolory wykorzystując do tego np. pastele 🙂 Na dużym arkuszu papieru możecie łączyć ze sobą różne kolory i nazywać te, które Wam powstaną po zmieszaniu.

KREDKOWE CZAPECZKI

Wspólnie z dziećmi możecie przygotować kredkowe czapeczki (coś na zasadzie czapeczek urodzinowych) poniżej znajdziecie dwa wzory (kolorowy i czarno-biały). Wersję kolorową wystarczy wyciąć, zrobić z niej stożek, skleić doczepić gumkę i można zakładać na głowie. Natomiast wersję czarno-białą najpierw należy pokolorować. Czapeczki możecie wykorzystać do zabaw z dziećmi np. podczas zabawy KREDKA DO KREDKI… 🙂 Najlepiej jak szablony czapeczek wydrukujecie na kartkach z bloku technicznego wtedy dłużej zachowają kształt stożka 🙂

KREDKOWA CZAPECZKA – czarno-biała

KREDKOWA CZAPECZKA – CZERWONA

KREDKOWA CZAPECZKA – FIOLETOWA

KREDKOWA CZAPECZKA – NIEBIESKA

KREDKOWA CZAPECZKA – POMARAŃCZOWA

KREDKOWA CZAPECZKA – RÓŻOWA

KREDKOWA CZAPECZKA – ZIELONA

KREDKOWA CZAPECZKA – ŻÓŁTA

KREDKOWA PLAY LISTA

W czasie zabaw, zwłaszcza tych ruchowych nie może brakować kredkowej muzyki, poniżej znajdziecie kilka muzycznych utworów z kredkami w roli głównej 🙂

„Kolorowe kredki” Fasolki >>>TUTAJ<<< oraz >>>TUTAJ<<<

„Kredki” Śpiewające Brzdące >>>TUTAJ<<<

„Kolorowe kredki” Miś i Margolcia >>>TUTAJ<<<

KREDKOWE MEDALE I DYPLOMY

Na zakończenie zabaw możecie wręczyć dzieciom pamiątkowe medale i dyplomy, które znajdziecie poniżej. Dodatkowo znajdziecie tam dyplom za udział w konkursie plastycznym pt. „Kredka” 🙂 który możecie zorganizować wcześniej, a podczas obchodów Dnia Kredki możecie przygotować wystawkę prac dzieci oraz wręczyć pamiątkowe dyplomy 🙂

DYPLOM – DZIEŃ KREDKI (konkurs plastyczny pt.kredka)

MEDAL – DZIEŃ KREDKI (czarno-biały) 1

MEDAL – DZIEŃ KREDKI (kolorowy) 1

DYPLOM – DZIEŃ KREDKI (za udział w zabawach)

KREDKOWA DEKORACJA

Tego dnia do dekoracji możecie ułożyć kredkowe litery, a kilka wzorów takich literek znajdziecie >>>TUTAJ<<< można z nich ułożyć napis Dzień Kredek 🙂

A Wy jakie macie pomysły na Dzień Kredki?

piszcie poniżej…

***

KONKURS…

Przy okazji zapraszam wszystkich do udziału w urodzinowym konkursie, w którym do wygrania jest pierwszy, autorski Przedszkolankowy zestaw pomocy dydaktycznych, a szczegóły znajdziecie >>>TUTAJ<<< 🙂 🙂 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE >>>TUTAJ<<< 🙂

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2022 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?