Kolorowe kredki w pudełeczku noszę… chyba nie ma wśród nauczycieli takiego, który nie kojarzyłby słów tej piosenki. Zatem dzisiaj trochę pomysłów na zorganizowanie przedszkolnego Dnia Kredki, który wypada 22 listopada. Święto to w bardzo szczególny sposób łączy się z naszymi małymi podopiecznymi, którzy dzięki kredkom potrafią wyrażać swoje emocje w różnych pracach plastycznych…  Rysowanie w dodatku rozwija wyobraźnię, więc tym bardziej warto zachęcać dzieci do zabawy z kredkami.

Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na zabawy i nie tylko, które mogą urozmaicić wasze przedszkolne spotkanie z kolorowymi kredkami.

PUDEŁKA Z KREDKAMI

Dzień Kredki, może być czasem kiedy zapoznacie dzieci z rożnymi rodzajami kredek… Najczęściej korzystamy w przedszkolu z kredek ołówkowych i świecowych, ale mamy jeszcze pastele (suche i olejne), które również wykorzystujemy w pracy z dziećmi.Na czym będzie polegała zabawa? Otóż na dywanie, albo w dużym pojemniku wymieszajcie różne rodzaje kredek. Zadaniem dzieci jest posegregowanie wszystkich kredek i  włożenie ich do odpowiednich pojemników, które przygotujecie wcześniej. Pamiętajcie, że przed rozpoczęciem zabawy warto wcześniej omówić zasady, zaprezentować kredki i ich nazwy oraz do, których pojemników należy je włożyć.

OD NAJMNIEJSZEJ DO NAJWIĘKSZEJ KREDKI…

Do zabawy będziecie potrzebować kredek (małą, średniej wielkości i dużą, ilość kredek o różnej wielkości dostosujcie do wieku dzieci) zadaniem dzieci będzie ułożenie kredek od najmniejszej do największej.

KOLOROWE KREDKI…

Do zabawy będziecie potrzebować dużych kredek w różnych kolorach (możecie wydrukować kredkę na dużym formacie lub wyciąć z brystolu 🙂 ). Dodatkowo będziecie potrzebować ilustracje z rożnymi przedmiotami w danym kolorze, zadaniem dzieci jest posegregowanie tych ilustracji i ułożenie ich przy odpowiednim kolorze kredki. Ilustracje z rożnymi przedmiotami możecie zastąpić np. kredkami, lub zabawkami, które są w jednym kolorze 🙂

KREDKA DO KREDKI…

Do zabawy będziecie potrzebować medale z rożnymi kolorami kredek, które rozdacie dzieciom oraz duże obrazki kredek, które przyczepicie w różnych częściach sali. Podczas grania muzyki przedszkolaki wesoło poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce ich zadaniem jest jak najszybsze ustawienie się przy swoim kolorze kredki.

STRUGANIE KREDEK

No cóż są to zawody w struganiu kredek. Czego będziecie potrzebować? Złamanej kredki dla każdego dziecka oraz temperówki. Wygrywa oczywiście dziecko, które zastruga swoją kredkę najszybciej 🙂 UWAGA! Nie wyrzucajcie ostrużyn z kredek przydadzą się Wam później.

OBRAZEK Z KREDKOWYCH OSTRUŻYN

Jest to praca plastyczna przy stoliku, będziecie potrzebować dużej ilości ostrużyn z kredek (najlepiej z kredek ołówkowych), kartek oraz klei. Zadaniem przedszkolaków jest stworzenie na kartce obrazka, albo możecie dać przedszkolakom szablon kredki, którą mają za zadanie wykleić ostrużynami 🙂

NASZE KREDKI

U mnie w przedszkolu bardzo często dzieci łamią kredki świecowa, a te najmniejsze kawałeczki do niczego się już nie nadają… ale czy na pewno? Zachęcam do zbierania tych małych kawałków, bo potem możecie przygotować z nich nowe kredki. Jak zrobić takie kredki? Otóż będziecie potrzebować sporej ilości małych kawałków kredek świecowych oraz silikonowe foremki do pieczenia (najlepiej takie z postaciami zwierząt, albo z innymi ciekawymi kształtami). Do foremek wkładamy kawałki kredek w tym samym kolorze i wstawiamy do piekarnika, aż się rozpuszczą, po czym wyciągamy i zostawiamy do ostygnięcia 🙂 potem wystarczy wyciągnąć zastygnięte kredki z foremek i można malować 🙂 Można jeszcze inaczej zrobić takie kredki z recyklingu, wiele instruktażowych filmików znajdziecie na YouTube.

KREDKI W KOLORACH TĘCZY

Wspólnie z dziećmi możecie tworzyć różne kolory wykorzystując do tego np. pastele 🙂 Na dużym arkuszu papieru możecie łączyć ze sobą różne kolory i nazywać te, które Wam powstaną po zmieszaniu.

KREDKOWE CZAPECZKI

Wspólnie z dziećmi możecie przygotować kredkowe czapeczki (coś na zasadzie czapeczek urodzinowych) poniżej znajdziecie dwa wzory (kolorowy i czarno-biały). Wersję kolorową wystarczy wyciąć, zrobić z niej stożek, skleić doczepić gumkę i można zakładać na głowie. Natomiast wersję czarno-białą najpierw należy pokolorować. Czapeczki możecie wykorzystać do zabaw z dziećmi np. podczas zabawy KREDKA DO KREDKI… 🙂 Najlepiej jak szablony czapeczek wydrukujecie na kartkach z bloku technicznego wtedy dłużej zachowają kształt stożka 🙂

KREDKOWA CZAPECZKA – czarno-biała

KREDKOWA CZAPECZKA – CZERWONA

KREDKOWA CZAPECZKA – FIOLETOWA

KREDKOWA CZAPECZKA – NIEBIESKA

KREDKOWA CZAPECZKA – POMARAŃCZOWA

KREDKOWA CZAPECZKA – RÓŻOWA

KREDKOWA CZAPECZKA – ZIELONA

KREDKOWA CZAPECZKA – ŻÓŁTA

KREDKOWA PLAY LISTA

W czasie zabaw, zwłaszcza tych ruchowych nie może brakować kredkowej muzyki, poniżej znajdziecie kilka muzycznych utworów z kredkami w roli głównej 🙂

“Kolorowe kredki” Fasolki >>>TUTAJ<<< oraz >>>TUTAJ<<<

“Kredki” Śpiewające Brzdące >>>TUTAJ<<<

“Kolorowe kredki” Miś i Margolcia >>>TUTAJ<<<

KREDKOWE MEDALE I DYPLOMY

Na zakończenie zabaw możecie wręczyć dzieciom pamiątkowe medale i dyplomy, które znajdziecie poniżej. Dodatkowo znajdziecie tam dyplom za udział w konkursie plastycznym pt. “Kredka” 🙂 który możecie zorganizować wcześniej, a podczas obchodów Dnia Kredki możecie przygotować wystawkę prac dzieci oraz wręczyć pamiątkowe dyplomy 🙂

DYPLOM – DZIEŃ KREDKI (konkurs plastyczny pt.kredka)

MEDAL – DZIEŃ KREDKI (czarno-biały) 1

MEDAL – DZIEŃ KREDKI (kolorowy) 1

DYPLOM – DZIEŃ KREDKI (za udział w zabawach)

KREDKOWA DEKORACJA

Tego dnia do dekoracji możecie ułożyć kredkowe litery, a kilka wzorów takich literek znajdziecie >>>TUTAJ<<< można z nich ułożyć napis Dzień Kredek 🙂

A Wy jakie macie pomysły na Dzień Kredki?

piszcie poniżej…

***

KONKURS…

Przy okazji zapraszam wszystkich do udziału w urodzinowym konkursie, w którym do wygrania jest pierwszy, autorski Przedszkolankowy zestaw pomocy dydaktycznych, a szczegóły znajdziecie >>>TUTAJ<<< 🙂 🙂 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIECIE >>>TUTAJ<<< 🙂

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?