Każda z nas co kilka lat rozpoczyna nowy rok szkolny w grupie maluszków, czyli z dziećmi,  które po raz pierwszy przekraczają przedszkolny próg. Jak najlepiej przygotować się na pierwsze dni? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które mogą pomóc Wam jakoś przetrwać ten trudny czas dla dzieci, ich rodziców, ale i nas samych.

Co mi pomaga w pierwszych dniach, a nawet tygodniach…  moja lista niezbędników.

1. Po pierwsze i chyba najważniejsze musimy uzbroić się w cierpliwość, spokój i uśmiech 🙂 oraz nastawić się pozytywnie, że jakoś to będzie. Na pewno nie unikniemy łez dzieci, ale nie ma się co dziwić, niejednokrotnie niektóre, nowe przedszkolaki po raz pierwszy zostają pod opieką kogoś zupełnie im obcego – czyli Nas. Naszym zadaniem jest ich wspierać oraz pomóc im zaaklimatyzować się w nowym środowisku. Dodatkowo sama jestem mamą, której dzieci już mają przedszkolny etap za sobą, albo w przyszłości rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem, dlatego staram się tak traktować swoich małych podopiecznych, jak sama bym chciała, aby ktoś zajmował się moimi dziećmi.

2. Zawsze na pierwsze dni z nowymi dziećmi mam przygotowane naklejki z imionami. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że zapamiętanie wszystkich imion nowych przedszkolaków jest naprawdę trudne. Dlatego z pomocą przychodzą naklejki 🙂 można również na krzesełkach przykleić etykietki z imionami dzieci oraz z ich indywidualnym znaczkiem. Ułatwi to na pewno odnajdywanie ubrań po leżaczkach.

3. Warto jeszcze przed pierwszym dniem nowych dzieci rozdać rodzicom informatory, w których zawrzecie DOBRE RADY 🙂 by również i rodzice mogli się odpowiednio przygotować na ten trudny czas jaki może ich czekać. Kilka takich rad znajdziecie >>>TUTAJ<<<<.

4. Bardzo ważne jest również wsparcie Pań pracujących w grupie. W moim przedszkolu na zasadzie koleżeńskiej pomocy, w pierwszym tygodniu w grupie nowych dzieci jest: wychowawca, nauczyciel wspomagający oczywiście pomoc nauczyciela i woźna. W takim składzie staramy się tak zorganizować dzieciom czas by jak najmniej pojawiało się łez.

5. Zabawy… warto przygotować sobie płytę z zabawami lub piosenkami z pokazywaniem, przedszkolaki słysząc muzykę, a dodatkowo Pani coś w tym czasie pokazuje sprawia, że maluszki potrafią na chwilę zapomnieć o smutku i wspólnie się bawić.

Polecam takie piosenki jak:

 • Koła autobusu kręcą się…,
 • Jedna rączką, druga rączka, ręce dwie…,
 • Misie dwa…,
 • Kaczuszki,
 • Pingwinek,
 • My jesteśmy krasnoludki,
 • Jedzie pociąg,
 • Jadą, jadą misie,
 • Piłka Oli,
 • Jestem sobie przedszkolaczek,
 • Głowa, ramiona…, i wiele…wiele innych propozycji znajdziecie w internecie 🙂

6. Zabawy paluszkowe również świetnie się sprawdzają… nie tylko wśród najmłodszych przedszkolaków. Dlatego warto nauczyć się kilku wierszyków z pokazywaniem 🙂 np.

Dla wszystkich dzieci słoneczko świeci. (rączki w górze)
Rybki pływają, (złożone rączki naśladują płynącą rybkę)
ptaszki fruwają, (machamy “skrzydełkami”)
motylek leci w daleeeki świat. (bieg w dowolnym kierunku) 

***

Rączki robią klap, klap, klap (klaszczemy w dłonie)
Nóżki robią tup, tup, tup. (tupiemy nóżkami)
Tutaj swoją główkę mam (pokazujemy na głowę)
I po brzuszku bam, bam, bam. (klepiemy się po brzuszku)
Buzia robi am, am, am (naśladujemy mlaskanie buzią)
Oczka patrzą tu i tam. (mrugamy oczkami)
Tutaj swoją główkę mam, (pokazujemy na głowę)
I na nosku sobie gram. (naśladujemy grę na trąbce)

7. Zabawy w kole… to także bardzo ciekawa propozycja zabaw, dzięki zabawie “Toczy się piłeczka do każdego dziecka…” możemy utrwalić sobie imiona dzieci. Gdy wykorzystujemy piosenkę “Robimy kółeczko” uczymy dzieci ustawiania się w kole podczas wspólnej zabawy, a na końcu siadamy i możemy spokojnie rozpocząć zajęcia 🙂

8. Bardzo pomocne mogą okazać się piosenki i rymowanki dotyczące różnych czynności takich jak sprzątanie, mycie rąk, szykowanie się do obiadu itd. Poniżej znajdziecie listę takich piosenek, które znajdziecie na YouTube:

 • Posprzątajmy razem, bałagan,
 • Myjemy się w łazience,

9. Konsekwencja i rytm dnia. Bardzo ważne jest już od pierwszego dnia ustalenie rytmu dnia i konsekwentne go przestrzeganie. Uwierzcie lub nie, w zasadzie najcięższa praca w maluszkach jest przez pierwszy miesiąc, jednak  jeżeli konsekwentnie będziemy realizować założone cele, grupa może być cudowna do końca swojej przygody z przedszkolem, co oczywiście nie wyklucza, że mogą pojawić się różne inne problemy 🙂 to przecież tylko dzieci 🙂 🙂 🙂

Nie zapominajmy również o przygotowaniu zapasu chusteczek, w pierwszym tygodniu będą naprawdę potrzebne 🙂 i oczywiście przydadzą się płyty z kołysankami i muzyką relaksacyjną , którą włączycie podczas poobiedniego odpoczynku 🙂

Dodam jeszcze, że warto dokładnie zapoznać się z ankietami dotyczącymi upodobań,  alergii oraz innych ważnych informacji dotyczących dzieci, które wypełniają rodzice.

A co Wam pomaga w pierwszych dniach pracy z nowymi dziećmi? Piszcie poniżej w komentarzach 🙂


BĘDZIE MI MIŁO GDY PO PRZECZYTANIU ZOSTAWISZ PO SOBIE ŚLAD

KLIKAJĄC W ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

7 komentarzy
 1. Iwona Cz 7 lat temu

  Wow, Pani Magdo właściwie wszystko Pani zawarła. Ja dodatkowo rozdaję rodzicom “ankietę dziecka pierwszorocznego” w której są pytania dot. alergii, upodobań maluszka etc. Myślę, że warto coś takiego mieć, zawsze to dodatkowe informacje, które pozwolą nam lepiej poznać naszego nowego przedszkolaka

  • Magdalena autor
   Magdalena 7 lat temu

   Jak najbardziej taka ankieta jest również potrzebna, u nas rodzice wypełniają taką ankietę jak dziecko zostanie przyjęte do przedszkola 🙂

 2. Kinia 7 lat temu

  Bardzo dziękuję za wszystkie rady. Już w piątek przywitam maluszki u siebie w grupie i zaczynam się coraz bardziej denerwować ale i tak wiem że będzie dobrze 🙂 Dziękuje 🙂

  • Magdalena autor
   Magdalena 7 lat temu

   życzę powodzenia 🙂 pozytywne nastawienie to połowa sukcesu 🙂

 3. Asia 7 lat temu

  A ja kolejny rok prowadzę grupę nowych dzieci maluszków i nie mam żadnej pomocy- jestem pozostawiona sama sobie z 19 nowych dzieci.. 🙁

 4. Marlena 3 lata temu

  Ja od września mam maluszki. Obawiam się, bowiem większość dzieci ma 2,5 roku. 3-letnich jest garstka. Zastanawiam się, czy uda mi się zapanować nad grupą, no i w ogóle jak będą wyglądały te dni września. Dawno nie miałam tak małych dzieci. Miałam już dni adaptacyjne i praktycznie żaden maluch nie chciał odkleić się od mamy. O tańcach czy siedzeniu w kole nie było mowy. . .

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?