Plac zabaw jest istnym rajem dla dzieci, a gdy znajduje się tam jeszcze piaskownica, jest to miejsce wręcz idealne. Jak dobrze wiemy zabawy w piasku niosą ze sobą wiele korzyści jak chociażby pomagają w nawiązywaniu kontaktów z innymi dziećmi. Takie zabawy w piasku pozwalają na wchodzenie w różne interakcje społeczne dlatego, że w jednej piaskownicy bawią się nie tylko przedszkolaki, ale również dzieci w różnym wieku. Chyba musicie się ze mną zgodzić, że właśnie taka zabawa może być świetną lekcją życia, gdzie na porządku dziennym są konflikty o grabki czy wiaderko, a nawet dochodzenia detektywistyczny kto zniszczył babkę czy zamek.

Jak powszechnie wiadomo piasek, a dokładniej jego dość specyficzne właściwości fizyczne pozytywnie wpływają na wszechstronny rozwój naszych pociech. Dzięki zabawom w piasku dzieci rozwijają swoją kreatywność jak i doskonalą swoje sprawności manualne.

Ale jak urozmaicić zabawę w piasku, by nasze pociechy szybko się nie znudziły?

Pamiętajmy, że również i zabawy w piasku należy dzieciom urozmaicać by po pięciu minutach nie usłyszeć “nudzi mi się…”. Jak to zrobić? Na pewno musimy pamiętać, aby zawsze zabrać ze sobą łopatki, wiaderka, foremki itd. czasami jednak to nie wystarczy… Dlatego poniżej znajdziecie kilka pomysłów na “piaskowe zabawy”, które można wykorzystać podczas zabaw z dziećmi w przedszkolu jak również z własnymi dziećmi.

Patykiem pisane…

Co zrobić gdy całkiem przypadkiem znajdziemy się z dziećmi w piaskownicy i nie mamy przy sobie żadnych wiaderek, foremek czy łopatek? No zawsze możemy dać dzieciom zwykłe patyki, którym będą rysować na piasku. Jeżeli boicie się dać dzieciom po patyku zawsze mogą rysować swoimi palcami, dłońmi, łokciami itd., ale uważam, że jak wcześniej omówicie zasady dotyczące bezpieczeństwa w czasie takiej zabawy  to nie powinny pojawić się żadne przykre sytuacje. Podczas takich zabaw dzieci mogą rysować to co tylko chcą, jak również odwzorowywać różne kształty, a starsze dzieci literki czy cyferki. Zestaw przygotowanych przez mnie karteczek z literami, cyframi i kształtami znajdziecie na samym dole. Wystarczy wydrukować, laminować i nastawić się, że wcześniej czy później i tak się zniszczą 🙂

Piaskowe literki… cyferki…

Dzieci niekoniecznie muszą z piasku lepić tylko babki, mogą również z piasku lepić literki lub cyferki według podanego wzoru (np. przygotować karteczki do losowania). Wcześniej należy przygotować karteczki (zalaminowane), na których będą litery i najlepiej tylko w wersji WIELKIE LITERY DRUKOWANE oraz cyferki. Taki zestaw znajdziecie poniżej. Dodatkowo po wykonanym zadaniu przez dziećmi możecie wspólnie wyłonić spośród wszystkich prac:

  • najstaranniej wykonaną babkową literkę,
  • najstaranniej wykonaną babkową cyferkę,
  • największą piaskową literkę,
  • największą piaskową cyferkę,
  • najmniejszą piaskową literkę,
  • najmniejszą piaskową cyferkę,
  • najciekawiej wykonaną piaskową literkę,
  • najciekawiej wykonaną piaskową cyferkę itd.

A po nominacjach można wręczyć każdemu po medalu, a wzory takich medali znajdziecie poniżej 🙂

Babka, bace nie równa…

Dobrze wiemy, że dobra zabawa w piasku nie może obejść się bez piaskowych babek, dlatego można zorganizować z dziećmi zawody na największa babkę, najstaranniejszą babkę czy najciekawiej ulepioną babkę 🙂 na końcu takich zmagań można uczestnikom wręczyć pamiątkowe medale, a wzór znajdziecie poniżej.

Piaskowi detektywi…

Do tej zabawy będziecie potrzebować: lup, pędzli najlepiej takich malarskich (często w sklepach budowlanych można kupić je za grosze, a wykorzystać możemy je do rożnych przedszkolnych zabaw) łopatki lub plastikowe łyżeczki (będzie trudniej kopać), grabki, wiaderka itd. Wcześniej w piaskownicy należy zakopać rożne przedmioty w  przygotowanych polach. Na przykład za pomocą taśmy, sznurka itd., dzielimy piaskownicę na kilka kwadratów – to będą pola poszukiwań dla poszczególnych grup. Każda z grup będzie mogła przystąpić do prac poszukiwawczych po prawidłowo odgadniętej zagadce. Pamiętajcie, że zagadka musi dotyczyć przedmiotu, który zakopaliśmy. Przed przystąpieniem do poszukiwań należy wyjaśnić, że dzieci mogą posługiwać się jedynie pędzlami, grabkami itd. Tu zostawiam Wam dowolność jakie przedmioty i za pomocą czego dzieci mają dokopać się do ukrytego przedmiotu.

Prehistoryczne wykopaliska…

Zabawa w sumie polega na tym samy co poprzednia, tylko tym razem każda z grup ma za zadanie odkopać kość (kości można przygotować z masy solnej). Fajnie by było tak przygotować kości, aby po ich wydobyciu dało się z nich ułożyć szkielet dinozaura według podanego wzoru 🙂 albo uzupełnić nimi wcześniej przygotowany szkielet. Pamiętajmy, by kości przygotować odpowiednio duże, bardzo małych dzieci mogą nie odnaleźć.

Autostradą przez pustynię…

Bardzo fajnym pomysłem może okazać się budowanie wspólnej autostrady w piaskownicy oraz różnych tuneli, do których będą wjeżdżać pojazdy. Dlatego warto dać dzieciom do zabawy w piasku również samochodziki, ciężarówki itd., którymi przede wszystkim chłopcy z wielką ochotą będą się bawić. Można przy tej okazji zorganizować wyścigi samochodzików, kto wybuduje najdłuższą autostradę lub komu uda się wykopać najgłębszy tunel. Dziecięca wyobraźnia nie ma granic, dlatego podczas takiej zabawy może powstać naprawdę skomplikowana sieć komunikacyjna, po której będą jeździć pojazdy.

Czy to kawiarnia, czy to piekarnia…

piaskowe wypieki najlepsze są na świecie…

W swoim życiu niejedna z nas “wypiła” już niezliczone ilości piaskowej kawy… Jak się okazuje zabawa z odgrywaniem różnych ról również świetnie sprawdzi się w piaskownicy. Dlatego warto dać dzieciom plastikowe garnuszki, łyżeczki itd. Taka zabawa jest również czasem na doskonalenie umiejętności przeliczania. Podczas zabawy piekarz musi przeliczyć ile bułeczek zamówił klient 🙂

Domowa piaskownica…

A co w przypadku gdy pogoda spłata nam figla… Jest i na to sposób, zawsze można zakupić do domu lub przedszkola np. piasek kinetyczny. Wtedy wystarczy rozłożyć na stolikach ceratki i duże miski, do których wsypiecie piasek, którym dzieci będą mogły dowolnie manipulować. Można dodatkowo dać im zabawki do piasku takie jak foremki, z których będą lepić babki, budować zamki itd. Można również wykorzystać karteczki z literami, cyferkami lub różnymi kształtami, dzieci będą mogły lepić również kształty z wylosowanych karteczek.

Po skończonej zabawie nie zapominajcie o umyciu  rąk koniecznie ciepłą wodą z mydłem, bo dobrze wiecie, że piaskownice są siedliskiem drobnoustrojów. Dlatego po skończonej zabawie nie zapominajcie o odpowiednim jej zabezpieczeniu jak chociażby przykryciu ochronną folią, plandeką itd. Bardzo ważne jest również pamiętanie o jak najczęstszym wymienianiu piasku w piaskownicy lub odpowiednim jej zabezpieczaniu rożnymi preparatami dezynfekcyjnymi dostępnymi na rynku.

Poniżej w plikach zapisanych jako PDF możecie pobrać wyżej wymienione przeze mnie pomoce 🙂 jeżeli nie wiesz jak pobrać to TUTAJ znajdziesz krótką instrukcję (aby przejść do instrukcji wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis ‚TUTAJ’)🙂

MISTRZ PIASKOWNICY – medal

MISTRZYNI PIASKOWNICY – medal

LITERKI DO PIASKU

LITERKI DO PIASKU (kolorowe literki)

CYFERKI DO PIASKU

CYFERKI DO PIASKU (kolorowe)

FIGURY DO PISAKU

FIGURY DO PISAKU (KOLOROWE)

A wy jakie macie pomysły na zabawy w piasku??? Piszcie poniżej w komentarzach na stronie 🙂


BĘDZIE MI MIŁO, GDY PO PRZECZYTANIU ZOSTAWISZ PO SOBIE ŚLAD KLIKAJĄC W ♥

POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

0 Komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?