Tym razem kilka propozycji zabaw z okazji Pierwszego Dnia Wiosny 🙂 poniższe zabawy są przygotowane dla całego przedszkola, możecie je dowolnie modyfikować tak, by jak najbardziej odpowiadały waszym potrzebom.

Parę lat temu wspólnie z koleżanką przygotowałyśmy podobne zabawy, ja teraz je trochę “podkręciłam”, by było bardziej atrakcyjnie 🙂 Moim pomysłem na powitanie Pani Wiosny są wiosenne podchody, zatem trochę przygotowań nas czeka… a skoro podchody to zostawianie śladów, wskazówek, listów, zagadek, zadań i oczywiście map…

Zanim rozpoczniecie zabawę należy przygotować: kwiatki (dla każdej grupy w innym kolorze), koszyki dla każdej z grup, listy, koperty, Marzannę, odtwarzacz CD (przenośny), strój Pani Wiosny.

1. Zabawę w podchody proponuję zacząć od zostawienia pod salą koszyka z listem dla dzieci, który zostawiła im Pani Wiosna 🙂 w liście, który znajdziecie poniżej Pani Wiosna daje dzieciom pierwszą wskazówkę, którą jest pójście po śladach zostawionych z kwiatków do kolejnej zagadki 🙂 Gdy usłyszycie pukanie do drzwi, poproście parę dzieci by otworzyły i zabrały do sali to co znajdą pod salą 🙂 a następnie wspólnie przeczytajcie list w sali 🙂

LIST OD PANI WIOSNY 1

UWAGI: Przed rozpoczęciem zabawy wato dogadać się z koleżankami z pracy na czym ma polegać cała zabawa. Należy przygotować koszyki oraz kolorowe kwiatki dla każdej grupy, z których należy ułożyć drogę do kolejnej wskazówki. Uważam, że zabawę powinny zacząć najmłodsze dzieci, bo one potrzebują najwięcej czasu na przebranie się w szatni. Także możecie się dogadać z panią woźną by co chwilę pukała do poszczególnych grup 🙂 Pamiętajcie, aby “kwiatuszkowe ślady” każdą z grup zaprowadziły w inne miejsce 🙂

2. Drugą wskazówką do jakiej docierają dzieci są mapy. Również tym razem Pani Wiosna zostawia list, w którym tłumaczy dzieciom co mają dalej zrobić. Poniżej znajdziecie kilka map zapisanych jako JPEG.

MAPY:

Warto zaznaczyć, że miejsca, w których została ukryta kolejna wskazówka są jedynie przykładem i mogą się różnić od tych, które znajdują się na placu zabaw. Przede wszystkim chodzi o to, żeby dzieci mniej więcej wiedziały gdzie mają szukać. Poniżej znajdziecie także treść drugie listu, który dzieci znajdą obok mapy 🙂

LIST OD PANI WIOSNY 2

UWAGI: Pamiętajcie o tym, że wskazówki na placu zabaw musicie ukryć odpowiednio wcześniej. Podczas organizacji całej zabawy pamiętajcie o tym, aby nie spotkały się wszystkie grupy w szatni. Tak jak pisałam wcześniej koszyczki do poszczególnych grup nie trafiają w jednym czasie.

3. Kolejne wskazówki dzieci znajdą na placu zabaw. Tym razem poza listem będzie również ukryta koperta, której nie mogą otwierać. Aby dowiedzieć się gdzie mają iść muszą nauczyć się rymowanki, która jest napisana w liście od Pani Wiosny. Gdy się nauczą, dzieci dowiadują się, że mają iść pod Marzannę (tam spotkają się wszystkie grupy). Treść listu znajdziecie poniżej 🙂

LIST OD PANI WIOSNY 3

Gdy dzieci nauczą się rymowanki, mają kopertę z zadaniem zabrać ze sobą, poniżej znajdziecie kilka przykładowych zadań dla dzieci, które możecie wydrukować i włożyć do kopert.

Przykłady zadań:

 • Podskoczcie 10 razy.
 • ZAGADKA 1:„W czerwonych chodzi kozakach i czarno-białym kaftanie. Kiedy go spotkasz na łące, znak to, że wiosna nastanie.” –Bocian
 • Zaśpiewajcie wiosenną piosenkę (można grupowa lub wszyscy razem).
 • ZAGADKA 2:„Jeszcze śpi wszystko, co żyje, jeszcze nic nie rośnie, a on śmiało śnieg przebija, opowie nam o wiośnie” – Przebiśnieg
 • Zróbcie 10 przysiadów.
 • ZAGDAKA 3:„Gdy ciepły marzec powróci z wiosną, białe, puchate na wierzbach rosną.” – Bazie

UWAGI: Na każdej kopercie przyklejcie kolejno jeden kwiatek, dwa kwiatki itd., … w zależności ile macie grup 🙂

4. No i udało nam się dotrzeć do końca. Tym razem przy wcześniej przygotowanej Marzannie dzieci znajdują ostatni list. Otwieramy go, gdy wszystkie grupy dotrą na miejsce 🙂 No i jak poprzednim razem w liście jest napisane co należy robić po kolei. Poniżej znajdzie treść ostatniego listu:

LIST OD PANI WIOSNY 4

Na początku dzieci muszą wykonać zadania, które ukryte są w kopertach. Otwierajmy je po kolei najpierw tą z jednym kwiatkiem itd. pamiętając, że koperty otwieramy po zaliczeniu zadania 🙂

UWAGI: Marzannę i list przygotowujemy wcześniej, obok niej warto umieścić przenośny odtwarzacz CD, który nam się przyda 🙂  oraz płytę z wiosenną piosenką (może być “Wiosenny Rock”, albo coś innego 🙂 ).

Gdy dzieci wykonają zadania z kopert zostaje im jeszcze wspólne powtórzenie rymowanki, zachęcamy dzieci, aby głośno wołały tak by Pani Wiosna usłyszała. Po kilkukrotnym powtórzeniu czas, aby pojawiła się Wiosna (najlepiej, któraś z Pań przebrana za Panią Wiosnę), która w koszyku przyniesie medale dla dzieci 🙂 wzory znajdziecie poniżej. Gdy Pani Wiosna przywita się i pogratuluje dzieciom, miło by było zatańczyć wiosenny taniec (najlepiej odtwarzać ruchy Pani Wiosny 🙂 ).

POWITANIE WIOSNY – medal wzór 1

POWITANIE WIOSNY – medal wzór 2

POWITANIE WIOSNY – medal wzór 3

Mogą Wam się również przydać literki, z których stworzycie napis PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY, kilka wzorów znajdziecie TUTAJ. Po skończonej zabawie, po powrocie do przedszkola możecie z dziećmi rozwiązać kilka wiosennych kart pracy, które znajdziecie TUTAJ i TUTAJ.

Pamiętajcie, że materiały drukujemy dla każdej grupy 🙂 Materiały zapisałam jako pliki PDF oraz JPEG, jeżeli nie wiecie jak pobrać to TUTAJ znajdziecie krótką instrukcję, w razie pytań piszcie  🙂 Jak Wam się podoba taki pomysł na powitanie wiosny??? A jakie Wy macie pomysły na ten dzień??? Piszcie w komentarzach pod postem 🙂

A CO GDY POGODA SPŁATA NAM FIGLA?

Możecie szukać Wiosny w przedszkolu… niestety nie mam szablonów listów, aby je trochę przerobić, ale poniżej znajdziecie kilka mapek “na niepogodę” 🙂 Wskazują one rożne miejsca w przedszkolu, gdzie można ukrywać wskazówki 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

***

DODATKOWO ZACHĘCAM WSZYSTKICH DO WSPARCIA ROZWOJU STRONY Przedszkolankowo.pl

MOŻECIE WPŁACIĆ DOWOLNĄ KWOTĘ NA ZRZUTKĘ, KTÓRĄ ZNAJDZIECIE PO PRAWEJ STRONIE NA BOCZNYM PASKU:)

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

3 komentarze
 1. Kawka 7 lat temu

  Przewspaniały blog 🙂 Materiały bardzo pomocne, nie mogę się oderwać od nich 🙂 znalazłam tylko jedną literówkę w liście nr 2 w słowie ,,Brawo” ;p Pozdrawiam ciepło 🙂

 2. Kamińska 3 lata temu

  Materiały

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?