Zielony ogródek przedszkolaków

Tym razem kilka pomysłów na założenie zielonego ogródka z maluszkami i nie tylko 🙂 Czasami zastanawiamy się co możemy posadzić z dziećmi 🙂 ja zawsze sieję rzeżuchę nie jest z tym dużo pracy, a efekty są widoczne już po paru dniach. Ta roślina doskonale sprawdza się wśród najmłodszych dzieci ponieważ można zasiać ją na gazie albo płatkach kosmetycznych 🙂 a każde dziecko może samodzielnie przygotować swoją doniczkę z nasionkami 🙂

Wystarczą do tego: plastikowe pojemniczki po jogurtach, albo małe słoiczki czasami można nawet kupić małe plastikowe doniczki 🙂 płatki kosmetyczne, nasiona i oczywiście woda.

Samo przygotowanie nie zabiera dużo czasu, wystarczy że dno pojemniczka dzieci wyłożą płatkami kosmetycznymi, naleją trochę wody (ja mam do tego przygotowane plastikowe miarki, które zostały mi po mleku dla dzieci), a następnie nasypią nasiona, które ponownie podleją odrobiną wody 🙂 i gotowe…

Wcześniej dzieci mogą samodzielnie ozdabiać pojemniczki np. kolorowym papierem (najlepiej samoprzylepnym). Przygotowane nasiona najlepiej postawić na parapecie i wspólnie z dziećmi obserwować 🙂 , a swoje spostrzeżenia dzieci mogą zaznaczać na kartach obserwacji, które wcześniej możecie przygotować. Wzór takich kart znajdziecie poniżej.

Materiały zapisałam jako pliki PDF, więc jeżeli nie wiesz jak pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ, a znajdziesz krótką instrukcję 🙂

karta obserwacji roślin – kolorowe tło

karta obserwacji roślin – szare tło

Kolejnymi roślinami jakie mogą sprawdzić się w przedszkolnym ogródku są rośliny cebulowe np. tulipany, hiacynty :), albo zwykła cebula, u której wyhodujemy pachnący szczypiorek 🙂 wówczas dzieci mogą zaobserwować pojawianie się korzeni, które na pewno zobaczą przez ścianki słoiczków.

  

Do tego będziemy potrzebować: gazę, słoiczki, wodę, no i dowolnie: cebulę, cebulki hiacyntów czy tulipanów 🙂 nie ma tu wielkiej filozofii w przygotowaniu wystarczy wspólnie z dziećmi wlać wody do słoiczków położyć gazę, a na niej umieścić cebulkę i czekać na efekty 🙂

Tu również mogą się Wam przydać karty obserwacji, które znajdziecie poniżej 🙂 różnią się tym od poprzednich, że dodatkowo zamieszczony jest obrazek przedstawiający korzenie 🙂

karta obserwacji roślin (rośliny cebulowe) – szare tło

karta obserwacji roślin (rośliny cebulowe) – zielone tło

Na zakończenie zajęć możecie wręczyć dzieciom medale lub dyplomy Małego Ogrodnika, które znajdziecie poniżej 🙂

Medale wystarczy wydrukować, za laminować, wyciąć i zawiesić na wstążce, dzieci na pewno się ucieszą 🙂

DYPLOM Małego Ogrodnika

MEDAL – MAŁEGO OGRODNIKA

Dodatkowo na stronie znajdziecie plansze przedstawiające etapy wzrostu roślin, które są TUTAJ, oraz plansze przedstawiające to, czego potrzebują rośliny, aby mogły się rozwijać, można ich użyć przed pracą nad sadzonkami, a znajdziecie je TUTAJ 🙂 mogą się również przydać plansze przedstawiające narzędzia ogrodnika, które są TUTAJ 🙂

Piszcie pod postem Wasze pomysły na zorganizowanie zielonego ogródka w przedszkolu 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

Powiązane posty:

3 komentarze

 • Reply Anita 6 marca, 2017 at 5:37 pm

  Czekałam na taki post bo jestem zauroczona Pani pomocami 🙂 Sama jestem początkującą nauczycielka przedszkola zakochaną w swojej pracy i próbuję zaczarować dzieciom każdy dzień w przedszkolu. Dzięki Pani pomysłom jest to dla mnie znacznie łatwiejsze 🙂 dziękuję ❤

 • Reply Ania 7 marca, 2017 at 8:52 pm

  Pomysły rewelacyjne! 🙂 swietny blog! Jednak zawsze mnie uczono i zwracano uwage na fakt, iz SADZI sie sadzonki, a sieje sie nasiona (chodzi tu o rzezuche) 😉 pozdrawiam

  • Magdalena
   Reply Magdalena 8 marca, 2017 at 8:36 am

   ma Pani w 100% rację 🙂 poprawiłam 🙂 dziękuję 🙂

  Leave a Reply

  Loading Facebook Comments ...