Tym razem kilka pomysłów na założenie zielonego ogródka z maluszkami i nie tylko 🙂 Czasami zastanawiamy się co możemy posadzić z dziećmi 🙂 ja zawsze sieję rzeżuchę nie jest z tym dużo pracy, a efekty są widoczne już po paru dniach. Ta roślina doskonale sprawdza się wśród najmłodszych dzieci ponieważ można zasiać ją na gazie albo płatkach kosmetycznych 🙂 a każde dziecko może samodzielnie przygotować swoją doniczkę z nasionkami 🙂

Wystarczą do tego: plastikowe pojemniczki po jogurtach, albo małe słoiczki czasami można nawet kupić małe plastikowe doniczki 🙂 płatki kosmetyczne, nasiona i oczywiście woda.

Samo przygotowanie nie zabiera dużo czasu, wystarczy że dno pojemniczka dzieci wyłożą płatkami kosmetycznymi, naleją trochę wody (ja mam do tego przygotowane plastikowe miarki, które zostały mi po mleku dla dzieci), a następnie nasypią nasiona, które ponownie podleją odrobiną wody 🙂 i gotowe…

Wcześniej dzieci mogą samodzielnie ozdabiać pojemniczki np. kolorowym papierem (najlepiej samoprzylepnym). Przygotowane nasiona najlepiej postawić na parapecie i wspólnie z dziećmi obserwować 🙂 , a swoje spostrzeżenia dzieci mogą zaznaczać na kartach obserwacji, które wcześniej możecie przygotować. Wzór takich kart znajdziecie poniżej.

Materiały zapisałam jako pliki PDF, więc jeżeli nie wiesz jak pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ, a znajdziesz krótką instrukcję 🙂

karta obserwacji roślin – kolorowe tło

karta obserwacji roślin – szare tło

Kolejnymi roślinami jakie mogą sprawdzić się w przedszkolnym ogródku są rośliny cebulowe np. tulipany, hiacynty :), albo zwykła cebula, u której wyhodujemy pachnący szczypiorek 🙂 wówczas dzieci mogą zaobserwować pojawianie się korzeni, które na pewno zobaczą przez ścianki słoiczków.

  

Do tego będziemy potrzebować: gazę, słoiczki, wodę, no i dowolnie: cebulę, cebulki hiacyntów czy tulipanów 🙂 nie ma tu wielkiej filozofii w przygotowaniu wystarczy wspólnie z dziećmi wlać wody do słoiczków położyć gazę, a na niej umieścić cebulkę i czekać na efekty 🙂

Tu również mogą się Wam przydać karty obserwacji, które znajdziecie poniżej 🙂 różnią się tym od poprzednich, że dodatkowo zamieszczony jest obrazek przedstawiający korzenie 🙂

karta obserwacji roślin (rośliny cebulowe) – szare tło

karta obserwacji roślin (rośliny cebulowe) – zielone tło

Na zakończenie zajęć możecie wręczyć dzieciom medale lub dyplomy Małego Ogrodnika, które znajdziecie poniżej 🙂

Medale wystarczy wydrukować, za laminować, wyciąć i zawiesić na wstążce, dzieci na pewno się ucieszą 🙂

DYPLOM Małego Ogrodnika

MEDAL – MAŁEGO OGRODNIKA

Dodatkowo na stronie znajdziecie plansze przedstawiające etapy wzrostu roślin, które są TUTAJ, oraz plansze przedstawiające to, czego potrzebują rośliny, aby mogły się rozwijać, można ich użyć przed pracą nad sadzonkami, a znajdziecie je TUTAJ 🙂 mogą się również przydać plansze przedstawiające narzędzia ogrodnika, które są TUTAJ 🙂

Piszcie pod postem Wasze pomysły na zorganizowanie zielonego ogródka w przedszkolu 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

3 komentarze
 1. Anita 7 lat temu

  Czekałam na taki post bo jestem zauroczona Pani pomocami 🙂 Sama jestem początkującą nauczycielka przedszkola zakochaną w swojej pracy i próbuję zaczarować dzieciom każdy dzień w przedszkolu. Dzięki Pani pomysłom jest to dla mnie znacznie łatwiejsze 🙂 dziękuję ❤

 2. Ania 7 lat temu

  Pomysły rewelacyjne! 🙂 swietny blog! Jednak zawsze mnie uczono i zwracano uwage na fakt, iz SADZI sie sadzonki, a sieje sie nasiona (chodzi tu o rzezuche) 😉 pozdrawiam

  • Magdalena autor
   Magdalena 7 lat temu

   ma Pani w 100% rację 🙂 poprawiłam 🙂 dziękuję 🙂

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?