DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO – kilka propozycji zabaw

Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, które wypada 21 lutego. Ustanowienie tego święta miało na celu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Zatem warto już w przedszkolu zorganizować dzieciom taki dzień, w którym główną rolę będą odgrywać: „mowa i słowa” 🙂

Poniżej przygotowałam kilka zabaw, które można przeprowadzić tego dnia. Moje propozycje możecie dowolnie modyfikować 🙂

1.„Konkurs recytatorski” – uważam, że tego dnia warto zorganizować „MINI KONKURS RECYTATORSKI”, do którego warto zaangażować rodziców. Wystarczy zachęcić ich, aby nauczyli swoje dzieci krótkich rymowanek, wierszyków czy też „łamańców językowych”. Taki konkurs można śmiało przeprowadzić w grupie, a każdy chętny przedszkolak będzie miał okazję zaprezentować się przed swoimi kolegami. W nagrodę można przygotować np. dyplomy, medale czy też ordery. Poniżej znajdziecie kilka wzorów orderów dla dzieci.

2.„To jest…” – jest to odgadywanie zagadek obrazkowych, do tego możecie wykorzystać poniższą prezentację multimedialną. Zadaniem dzieci jest nazywanie poszczególnych przedmiotów, a zadaniem nauczyciela jest dopowiadanie innych nazw tego samego przedmiotu, których używa się np. w innych województwach lub w gwarze (przykład: ziemniak, kartofel, pyra, grula).

PREZENTACJA MULTIMEDIALNA

Jak inaczej nazywamy… – prezentacja multimedialna

3.„Łamańce językowe” – nie bez powodu nasz język jest nazywany jednym z najtrudniejszych, świadczą o tym poniższe łamańce językowe. Tego dnia możecie spróbować powtórzyć kilka z nich, np. raz szybciej raz wolniej 🙂

PRZYKŁADY ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH:

W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie.
Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
Stół z powyłamywanymi nogami.
W czasie suszy szosa sucha.
Na wyścigach wyścigowych wyścigówek wyścigowych wyścigówka wyścigowa wyścignęła wyścigówkę wyścigową numer sześć.
Ząb zupa zębowa, dąb zupa dębowa.

Poniżej znajdziecie kilka przykładowych kart, które zawierają takie łamańce. Karty możecie wydrukować za laminować, a dzieci podczas zabawy mogą np. losować karty 🙂

ABY POBRAĆ PLIKI Z KARTAMI NALEŻY KLIKNĄĆ W LINKI, KTÓRE ZAMIESZCZONE SĄ PONIŻEJ

łamańce językowe1

łamańce językowe2

łamańce językowe3

4. „Gimnastyka buzi i języka” – czyli zabawy i ćwiczenia logopedyczne. Nie będę się tu rozpisywać, bo każda z nas zna na pewno niejedną taką zabawę i ma swoje sprawdzone, które zawsze się udają.

5. „Rebusy” – ciekawą propozycją dla dzieci jest również rozwiązywanie rebusów, poniżej znajdziecie kilka plansz, które zawierają rebusy do wspólnej zabawy. Aby pobrać pliki należy kliknąć w linki poniżej.

REBUSY

REBUSY1

REBUSY2

6. „Jedzie pociąg naładowany rzeczami na literę…” – to dość popularna zabawa, której nie trzeba chyba tłumaczyć. Dzieci mówią słowa rozpoczynające się na daną literę. Podobną zabawą jest „Łańcuch słowny” tylko tym razem dzieci wymyślają słowa, rozpoczynające się na ostatnią literę poprzedniego słowa 🙂

7. „Polscy pisarze…” – warto tego dnia zapoznać dzieci z autorami książek, bajeczek czy też wierszyków dla dzieci – OCZYWIŚCIE Z NASZYMI, POLSKIMI PISARZAMI 🙂 🙂 🙂

8. Na zakończenie miłym akcentem na pewno będzie wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów, poniżej zamieszczam wzór 🙂 może komuś się przyda 🙂

DYPLOM

dyplom – DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Życzę Wam udanej zabawy 🙂 🙂 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂

Powiązane posty:

No Comments

Leave a Reply

Loading Facebook Comments ...