Kto z Was organizuje w swoim przedszkolu Dzień Kota??? Jeżeli tego nie robicie to może wato zacząć… bo nie wiem czy wiecie, że głównym celem ustanowienia tego święta jest uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą bardzo ciężkie życie. W samej Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów. Dlatego warto już w przedszkolu uwrażliwiać dzieci na krzywdę zwierząt oraz na to, żeby nie porzucać ich bo to nie zabawki.

Warto również wiedzieć, że my ludzie udomowiliśmy to zwierzę już ponad 10 tysięcy lat temu 🙂 a od 1990 roku we Włoszech kociaki doczekały się swojego międzynarodowego święta. A jak to wyglądało w naszym kraju??? W Polce pierwszy Dzień Kota obchodziliśmy w 2006 roku. U nas obchody Dnia Kota przypadają na  dzień 17 lutego,  nie jest to jednak międzynarodowa data gdyż w Wielkiej Brytanii koty mają swój dzień 8 sierpnia, a w Stanach Zjednoczonych ten dzień  przypada na 29 października. Koniec historii 🙂

Poniżej przygotowałam kilka zabaw i materiałów, które możecie wykorzystać tego dnia 🙂 Chciałam jeszcze na początku zaznaczyć, że są to jedynie inspiracje, a zabawy możecie dowolnie modyfikować, tak by jak najbardziej Wam odpowiadały 🙂

1.”Kocie ciekawostki i nie tylko” – skoro obchodzimy “Dzień Kota” warto zapoznać dzieci z kilkoma informacjami dotyczącymi kotów. Mogą Wam w tym pomóc poniższe plansze, aby pobrać należy kliknąć w poniższe linki (PDF).

czym karmić kota

Jak dbać o kota

kocie ciekawostki

kocie rekordy

2. “Zawołaj kota” – zabawy ortofoniczne. Czy wiecie, że w innych krajach koty przywołuje się w rożny sposób? Jeżeli tego nie wiedzieliście to teraz macie okazję zapoznać się z nawoływaniem kotów w języku obcym, więc jak się okazuje wyjeżdżając do innego kraju nie tylko tłumaczymy naszą mowę, musimy również przetłumaczyć nasze  “kicianie” jeżeli chcemy przywołać do nas zagranicznego kotka 🙂 Poniżej możecie pobrać plik ze ściągawką, a raczej “kocim słownikiem” 🙂

koci słownik…

3.”Kocie polowanie” – chyba wszyscy wiedzą, że poza miską mleka koty lubią kłębuszek włóczki i oczywiście myszki 🙂 w tej zabawie połączyłam włóczkę i myszkę… Do przygotowania będziecie potrzebować: oczywiście włóczkę, dziurkacz, poniższe szablony, nożyczki i tekturę 🙂 .

Przygotowanie jest proste z tektury wycinamy odrysowane szablony i łączymy je ze sobą kawałkiem włóczki, długość dostosujcie do swoich potrzeb.

Pora na zabawę… tak przygotowane rekwizyty rozkładacie na dywanie. Zadaniem dzieci jest jak najszybsze zwinięcie na główkę kota włóczki by w jak najkrótszym czasie “upolować” swoją myszkę 🙂 Wygrywa dziecko, które zrobi to najszybciej.

4.”Kocie grzbiety” – zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci podczas grania muzyki poruszają się po dywanie – jak koty na “czterech łapkach” (należy zwrócić dzieciom uwagę by nie poruszały się na kolanach) 🙂 na przerwę w muzyce muszą zrobić koci grzbiet.

5.”Kotki dwa” – czyli odtwarzanie ruchem treści piosenki. Dzieci podczas śpiewania, lub słuchania piosenki wskazują odpowiednie części ciała, które mają koty. Tekst piosenki znalazłam kiedyś na jakiejś stronie, autora niestety nie znam:

“Kotki dwa”

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa uszka ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwa oczka ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas wąsiki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas wąsiki ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas pazurki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas pazurki ma

My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
My jesteśmy kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma
Aaa kotki dwa każdy z nas dwie łapki ma

6.”Kto zna te koty?” – do tego może pomocne będą plansze, które przygotowywałam. Dotyczą one znanych i mniej znanych kotów. Materiały znajdziecie TUTAJ. Warto zaznaczyć, że na tych planszach są zamieszczone krótkie informacje o danym kocie, jego nazwa i ilustracja 🙂 Może Wam się przydadzą takie materiały.

7. “Gdzie jest kotek?” zabawa inspirowana dobrze nam znaną grą “Ciepło -zimno”. Jedno dziecko wychodzi, a my w tym czasie chowamy kotka. Gdy dziecko wraca do sali jego zadaniem jest odnaleźć ukrytego kota, reszta dzieci mu w tym pomaga – albo tak jak w oryginalne mówiąc “ciepło – zimno” lub wołając “miau – miau” głośno gdy dziecko jest blisko, a gdy się oddala ściszają głos.

8. “Kotek siada…” – jest to zabawa, która ma na celu utrwalenie pojęć związanych z położeniem przedmiotów w przestrzeni. Do zabawy można wykorzystać zabawki przedstawiające koty, pacynki lub ilustracje. Nauczyciel np. mówi:

 • Posadź kotka przed sobą.
 • Kotek chowa się pod krzesełkiem.
 • Posadź kotka na stole.
 • Posadź kotka obok siebie.

Możecie również wykorzystać poniższe plansze, które przygotowałam w wersji kolorowej i czarno – białej 🙂

9. Podczas “Dnia Kota” możemy również rozwiązywać różne zadania, dlatego przygotowałam kilka kart pracy gotowych do druku, które znajdziecie TUTAJ.

10. Wspólnie z dziećmi możecie wykonać pracę plastyczną – moja propozycja to kot z papieru, opis i wykonanie znajdziecie TUTAJ.

11. Miłym akcentem na zakończenie zabaw będzie wręczenie dzieciom pamiątkowych dyplomów, które znajdziecie TUTAJ oraz medali, które znajdziecie TUTAJ.

Jeżeli nie macie pomysłów na dekorację sali na ten dzień, to może przydadzą Wam się gotowe litery, które tworzą napis Dzień Kota, różne wzory znajdziecie TUTAJ.

A Wy jakie macie pomysły??? Piszcie w komentarzach pod postem 🙂


POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥

DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂


Do przygotowanie niektórych materiałów korzystałam z informacji znajdujących się na takich stronach jak:

 • www.polki.pl/dom/porady-domowe,czy-kot-powinien-pic-mleko-poradnik,10415006,artykul.html
 • www.facebook.com/notes/świat-kotów/co-dawać-kotu-do-jedzenia-by-był-zdrowy-i-zadowolony-z-kociego-życia/347536481053/
 • www.koty.pl/porady/zywienie/art1.html
 • www.fokus.tv/news/pielegnacja-kotow-jak-dbac-o-kota-wszystko-o-kotach-opieka-i-zywienie/6102
 • www.kar-ma.pl/blog/10-ciekawostek-o-kotach-ktorych-nie-znasz.html
 • www.topnaj.pl/ciekawostki-o-kotach/
 • www.koty.pl/ciekawostki/art303,jak-wola-sie-na-koty-w-innych-krajach.html

Bądź na bieżąco!

 • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

5 komentarzy
 1. Wioletta B 7 lat temu

  Mój Dzień Kota będzie trochę przełożony w czasie ale w planie mamy między innymi: ułożenie kocich puzzli w formacie plakatowym, wyścig za kłębkiem wełny, picie mleka z talerzyka kocim spsobem 😉 oraz na koniec przygotowanie deseru na bazie mleka lub śmietany. Nie ukrywam, że część pozostałą materiałów zaczerpnęłam z Pani strony. Pozdrawiam 🙂

 2. Lucyna 7 lat temu

  świetne pmysły i duzzza dawka inspiracji ;D podziwiam !

 3. Dzień Kota 5 lat temu

  Super materiały 🙂 dzęekuję

 4. Werka 4 lata temu

  Super inspiracje 🙂 dziękuję!! Ja myślę jeszcze zrobić prezentację ukazującą różne koty.

 5. Beata 1 rok temu

  Dziękuję Pani za inspiracje z okazji Dnia Kota. Ten dzień w mojej szkole będzie świętowany pierwszy raz a ponieważ uczę 3 klasę, pomyślałam, że to moi uczniowie poprowadzą zabawę z zagadkami, konkursami, piosenkami i prezentacją multimedialną dla młodszych klas. Wszystkie zadania przygotowałam przy ogromnym udziale i pomocy dzieci. Pozdrawiam.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?