Dobrze wiemy, że pobyt dzieci na świeżym powietrzu ma ogromne znaczenia na ich wszechstronny rozwój. Dodatkowo Podstawa Programowa nakłada na nas obowiązek codziennego wyjścia z dziećmi na dwór. Jednak musimy pamiętać, że wszystko należy robić kierując się zdrowym rozsądkiem i dobrem dzieci. Więc co jeśli wyjście na świeże powietrze jest niemożliwe z różnych przyczyn.

Poniżej znajdziecie kilka przykładów zabaw, które można wykorzystać w swoich salach, gdy nie możecie wyjść z dziećmi na dwór.

ZABAWY RUCHOWE

1.„Lodowe posągi” – zabawa ruchowa przy muzyce. To chyba jedna z bardziej znanych nam zabaw. Dzieci w trakcie grania muzyki pląsają po całej sali, na przerwę w muzyce muszą stanąć w bezruchu tworząc tym samym jakąś lodową rzeźbę. Zabawę można dowolnie urozmaicać np. dzieci , które podczas przemiany w lodowe posągi się poruszą odpadają z zabawy, a wygrywa to dziecko, któremu uda się przetrwać do końca.

2. „Śniegowe kule” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Dzieci dostają białe kartki papieru (możne je zastąpić gazetami, jednak proponuję białe kartki, które będą nam jeszcze potrzebne, ale to później), z których zrobią kule śniegowe. Obiema rękami zgniatają kartkę, tworząc tym samym kulki. Z wykorzystaniem tak przygotowanych kul zabaw jest mnóstwo np.

  • dzieci podrzucają,
  • łapią, rozprostowują ją, następnie jedną ręką ponownie ją zgniatają, potem drugą ręką,
  • improwizują ruchem rzucanie się śnieżkami,
  • lepienie bałwana.

Na zakończenie zabawy dzieci celują swoimi kulami do kosza.

3.„Saneczkowe saneczki” – zabawa ruchowa. Do przeprowadzenia tej zabawy będziecie potrzebować starych kocy i dużo miejsca. Ja wykorzystuję salę gimnastyczną, którą mamy na placówce. Dzieci siedząc, lub klęcząc na kocu za pomocą rąk podciągają się do przodu aż dotrą do mety.

4.„Śnieżyca” – do tej zabawy będziemy potrzebować: chustę animacyjną oraz wcześniej przygotowane śniegowe kule. Dzieci stoją dookoła chusty trzymając ją za końce, a na chuście są wcześniej przygotowane kule. Na hasło nauczyciela dzieci energicznie pociągają za chustę tak by jak najwięcej kul z niej spadło tworząc w ten sposób „śnieżycę”. Zabawę można modyfikować np. podzielić grupę na połowę. Jedna połowa trzyma chustę wykonując czynność opisaną powyżej, a druga połowa dzieci stoi dookoła, a ich zadaniem jest zbierać kule, które wypadły i z powrotem wrzucać je na chustę. Wygrywa ta drużyna, która po upływie ustalonego czasu ma mniej śniegowych kul. Potem następuje zamiana dzieci.

5.„Lodowe kry” – zabawa ruchowa z element skoku i podskoku. Do tej zabawy można wykorzystać białe kartki, które już wcześniej wykorzystywaliśmy, albo gazety (najlepiej jak jest ich więcej niż dzieci). Rozkładamy przygotowane kry po sali, a zadaniem dzieci jest przeskakiwanie z kry na krę.

6.„Wirujące śnieżynki” – dzieci swobodnie poruszają się do melodii dowolnie wybranej zimowej piosenki, gdy nauczyciel ścisza muzykę „śnieżynki” – dzieci opadają na dywan.

7.„Lodowisko” – zabawa naśladowcza. Do zabawy będziemy potrzebować folii malarskiej, najlepiej w niebieskim kolorze, która posłuży nam za lodowisko. Dzieci w czasie zabawy naśladują  jazdę na łyżwach. Zabawę można dowolnie modyfikować.

 

ZABAWY PRZY STOLIKU I NA DYWANIE

1.„Śniegowa dmuchawa” – tą zabawę podejrzałam na Internecie. Do niej będziecie potrzebować: woreczków zamykanych na górze, słomek, kuleczek styropianu. Do woreczka wsypujemy kuleczki styropianu i zamykamy go, a od dołu robimy otwór na słomkę.  Zadaniem dzieci jest dmuchanie do środka woreczka tworząc śniegową zamieć. Dokładny opis i sposób wykonania znajdziecie TUTAJ.

 

2.„Krejzole – czyli śnieżynkowy zawrót głowy”- no cóż karty do tej zabawy znajdują się TUTAJ. Jest to domino dla dzieci.

3.„Wyścigi śnieżynek” – do tego będziecie potrzebować słomek, oraz kawałków bibuły lub śnieżynek wyciętych z białych kartek. Zadaniem dzieci jest dmuchanie w słomkę tak by jak najszybciej swoją śnieżynkę przemieścić do mety.

4.„Śniegowy trop” – w tym przypadku dobrze wykorzystać folię malarską aby zabezpieczyć podłogę. Na zabezpieczonej podłodze rozkładamy szary papier, i teraz dzieci mogą albo odbijać dłonie zanurzone w białej farbie, albo stopy, tworząc śniegowe ślady.

5.„Sztuczny śnieg”- do przygotowania sztucznego śniegu będziecie potrzebować pianki do golenia i ok. 8 saszetek sody oczyszczonej. Te dwa składniki najlepiej wspólnie wymieszać z dziećmi, a potem… już tylko dobrze się bawić.

 

PRACE PLASTYCZNE

1.„Bałwanek z recyklingu” – dokładny opis znajdziecie TUTAJ. Do tej pracy możecie wykorzystać śniegowe kule, które wcześniej robiliście z dziećmi.

2.„Karmnik i ptaki” – tworzenie wspólnie z dziećmi makiety, a do jej wykonania materiały znajdziecie TUTAJ.

 

Życzę Wam wesołej zabawy….


Poniżej możecie pobrać plik z opisanymi zabawami, wystarczy kliknąć w link:

zimowe zabawy art.

Pamiętajmy, aby zabawy, które przygotowujemy były atrakcyjne dla dzieci, może pomogą Wam zamieszczone przeze mnie materiały:


DOŁĄCZ DO NAS NA FB I DZIEL SIĘ SWOIMI POMYSŁAMI 🙂

1 komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2022 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?