Dobrze wiemy, że pobyt dzieci na świeżym powietrzu ma ogromne znaczenia na ich wszechstronny rozwój. Dodatkowo Podstawa Programowa nakłada na nas obowiązek codziennego wyjścia z dziećmi na dwór. Jednak musimy pamiętać, że wszystko należy robić kierując się zdrowym rozsądkiem i dobrem dzieci. Więc co jeśli wyjście na świeże powietrze jest niemożliwe z różnych przyczyn.

Poniżej znajdziecie kilka przykładów zabaw, które można wykorzystać w swoich salach, gdy nie możecie wyjść z dziećmi na dwór.

ZABAWY RUCHOWE

1.„Lodowe posągi” – zabawa ruchowa przy muzyce. To chyba jedna z bardziej znanych nam zabaw. Dzieci w trakcie grania muzyki pląsają po całej sali, na przerwę w muzyce muszą stanąć w bezruchu tworząc tym samym jakąś lodową rzeźbę. Zabawę można dowolnie urozmaicać np. dzieci , które podczas przemiany w lodowe posągi się poruszą odpadają z zabawy, a wygrywa to dziecko, któremu uda się przetrwać do końca.

2. „Śniegowe kule” – zabawa ruchowo – naśladowcza. Dzieci dostają białe kartki papieru (możne je zastąpić gazetami, jednak proponuję białe kartki, które będą nam jeszcze potrzebne, ale to później), z których zrobią kule śniegowe. Obiema rękami zgniatają kartkę, tworząc tym samym kulki. Z wykorzystaniem tak przygotowanych kul zabaw jest mnóstwo np.

  • dzieci podrzucają,
  • łapią, rozprostowują ją, następnie jedną ręką ponownie ją zgniatają, potem drugą ręką,
  • improwizują ruchem rzucanie się śnieżkami,
  • lepienie bałwana.

Na zakończenie zabawy dzieci celują swoimi kulami do kosza.

3.„Saneczkowe saneczki” – zabawa ruchowa. Do przeprowadzenia tej zabawy będziecie potrzebować starych kocy i dużo miejsca. Ja wykorzystuję salę gimnastyczną, którą mamy na placówce. Dzieci siedząc, lub klęcząc na kocu za pomocą rąk podciągają się do przodu aż dotrą do mety.

4.„Śnieżyca” – do tej zabawy będziemy potrzebować: chustę animacyjną oraz wcześniej przygotowane śniegowe kule. Dzieci stoją dookoła chusty trzymając ją za końce, a na chuście są wcześniej przygotowane kule. Na hasło nauczyciela dzieci energicznie pociągają za chustę tak by jak najwięcej kul z niej spadło tworząc w ten sposób „śnieżycę”. Zabawę można modyfikować np. podzielić grupę na połowę. Jedna połowa trzyma chustę wykonując czynność opisaną powyżej, a druga połowa dzieci stoi dookoła, a ich zadaniem jest zbierać kule, które wypadły i z powrotem wrzucać je na chustę. Wygrywa ta drużyna, która po upływie ustalonego czasu ma mniej śniegowych kul. Potem następuje zamiana dzieci.

5.„Lodowe kry” – zabawa ruchowa z element skoku i podskoku. Do tej zabawy można wykorzystać białe kartki, które już wcześniej wykorzystywaliśmy, albo gazety (najlepiej jak jest ich więcej niż dzieci). Rozkładamy przygotowane kry po sali, a zadaniem dzieci jest przeskakiwanie z kry na krę.

6.„Wirujące śnieżynki” – dzieci swobodnie poruszają się do melodii dowolnie wybranej zimowej piosenki, gdy nauczyciel ścisza muzykę „śnieżynki” – dzieci opadają na dywan.

7.„Lodowisko” – zabawa naśladowcza. Do zabawy będziemy potrzebować folii malarskiej, najlepiej w niebieskim kolorze, która posłuży nam za lodowisko. Dzieci w czasie zabawy naśladują  jazdę na łyżwach. Zabawę można dowolnie modyfikować.

 

ZABAWY PRZY STOLIKU I NA DYWANIE

1.„Śniegowa dmuchawa” – tą zabawę podejrzałam na Internecie. Do niej będziecie potrzebować: woreczków zamykanych na górze, słomek, kuleczek styropianu. Do woreczka wsypujemy kuleczki styropianu i zamykamy go, a od dołu robimy otwór na słomkę.  Zadaniem dzieci jest dmuchanie do środka woreczka tworząc śniegową zamieć. Dokładny opis i sposób wykonania znajdziecie TUTAJ.

 

2.„Krejzole – czyli śnieżynkowy zawrót głowy”- no cóż karty do tej zabawy znajdują się TUTAJ. Jest to domino dla dzieci.

3.„Wyścigi śnieżynek” – do tego będziecie potrzebować słomek, oraz kawałków bibuły lub śnieżynek wyciętych z białych kartek. Zadaniem dzieci jest dmuchanie w słomkę tak by jak najszybciej swoją śnieżynkę przemieścić do mety.

4.„Śniegowy trop” – w tym przypadku dobrze wykorzystać folię malarską aby zabezpieczyć podłogę. Na zabezpieczonej podłodze rozkładamy szary papier, i teraz dzieci mogą albo odbijać dłonie zanurzone w białej farbie, albo stopy, tworząc śniegowe ślady.

5.„Sztuczny śnieg”- do przygotowania sztucznego śniegu będziecie potrzebować pianki do golenia i ok. 8 saszetek sody oczyszczonej. Te dwa składniki najlepiej wspólnie wymieszać z dziećmi, a potem… już tylko dobrze się bawić.

 

PRACE PLASTYCZNE

1.„Bałwanek z recyklingu” – dokładny opis znajdziecie TUTAJ. Do tej pracy możecie wykorzystać śniegowe kule, które wcześniej robiliście z dziećmi.

2.„Karmnik i ptaki” – tworzenie wspólnie z dziećmi makiety, a do jej wykonania materiały znajdziecie TUTAJ.

 

Życzę Wam wesołej zabawy….


Poniżej możecie pobrać plik z opisanymi zabawami, wystarczy kliknąć w link:

zimowe zabawy art.

Pamiętajmy, aby zabawy, które przygotowujemy były atrakcyjne dla dzieci, może pomogą Wam zamieszczone przeze mnie materiały:


DOŁĄCZ DO NAS NA FB I DZIEL SIĘ SWOIMI POMYSŁAMI 🙂

Bądź na bieżąco!

  • dołącz do grupy na Facebooku i bądź na bieżąco!

A jeśli lubisz mój blog i podoba Ci się to co robię skomentuj, polub, udostępnij moje wpisy. To dla mnie motywacja do tworzenia dla Was kolejnych artykułów.

1 komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Loading Facebook Comments ...

Przedszkolankowo

Trafiłaś właśnie na blog nauczycielki przedszkola. Bardzo mi miło! Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, wierzę, że to miejsce jest właśnie dla Ciebie!

WSPÓŁPRACA

Jeżeli masz ciekawy pomysł na współpracę skontaktuj się z nami! Chętnie podejmujemy się nowych wyzwań, a w ramach współpracy m.in. opublikujemy artykuł sponsorowany, zamieścimy reklamę, napiszemy recenzję oraz przetestujemy jakiś produkt z załączoną foto relacją i naszą rekomendacją.   (Kontakt)

Copyright 2023 © przedszkolankowo.pl Wszelkie Prawa Zastrzeżone.

KONTAKT

Wszelkie pytania, propozycje, uwagi, itp.

Wysyłanie

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?