Tym razem coś o ekologii… poniżej znajdziecie scenariusz zajęcia przeznaczonego dla maluszków 🙂 Dotyczy on ekologii i porusza kilka ważnych tematów dotyczących naszego środowiska 🙂 Dodatkowo TUTAJ znajdziecie wiersz dotyczący naszej planety, który śmiało możecie wykorzystać podczas poniższych zajęć 🙂
SCENARIUSZ ZAJĘĆ GŁÓWNYCH:
GRUPA WIEKOWA: 3/4 latki (IV)
BLOK TEMATYCZNY: MALI PRZYJACIELE PRZYRODY
TEMAT ZAJĘĆ: „Na ratunek Ziemi” – rozmowa w oparciu o teatrzyk
CELE OGÓLNE:
- Doskonalenie umiejętności odpowiadania na pytania dotyczące obejrzanego teatrzyku
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na podany temat
- zachęcanie do uważnego słuchania
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan Ziemi i środowiska przyrodniczego
- doskonalenie umiejętności poruszania się w rytm muzyki, reagowania na sygnał,
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko:
- uważnie słucha, odpowiada na pytania dotyczące treści obejrzanego teatrzyku
- wypowiada się na podany temat
- wie jak dbać o Ziemię i środowisko przyrodnicze
- porusza się w rytm muzyki,
- reaguje na sygnał dźwiękowy,
METODY:
- Słowne
- praktycznego działania
- zabawowa
FORMY:
- zajęcia z całym zespołem
ŚRODKI:
- plakat „Zdrowa i chora Ziemia”
- uśmiechnięta i smutna buzia
- scenografia do teatrzyku: las zaśmiecony, postać „Planetki”,
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Zabawa na powitanie „ Ja jestem …, ty jesteś…”
Dzieci stają w kole. Nauczyciel wita się ze wszystkimi dziećmi, wymienia swoje
imię i podaje rękę kolejno wszystkim dzieciom: Ja jestem (imię nauczyciela).
Ty jesteś (imię dziecka), itd.
- Przywitanie gościa.
- Przedstawienie przez nauczyciela krótkiego teatrzyku o „Chorej Planetce”.
- Rozmowa z dziećmi na temat obejrzanego teatrzyku:
- Dlaczego Planetka była chora?
- Co dzieci zrobiły źle?
- Co powinniśmy zrobić, aby nasza Ziemia była czysta i „zdrowa”? itp.
- Prezentacja plakatu wykonanego przez dzieci – zaczepienie „uśmiechniętej i smutnej minki” na odpowiednich planetach – uzasadnienie wyboru.
- Zabawa ruchowa: „wielkie sprzątanie” – dzieci w rytm muzyki chodzą po dywanie na którym są porozrzucane gazety, na przerwę w muzyce każdy ponosi jedną kartkę, zgniata ją w kulkę i wrzuca do przygotowanych koszy.
- Zakończenie zajęć.
Super pomoce dydaktyczne
Super materiały.
Jadwiga
bardzo pomocna strona w pracy z dzieciakami dziękuję