Poniżej znajdziecie kilka pomysłów na przedszkolne zabawy andrzejkowe 🙂 Może kogoś zainspirują 🙂 Zabawy zostały zaplanowane z myślą o najmłodszych przedszkolakach 🙂
SCENARIUSZ ZAJĘĆ GŁÓWNYCH
GRUPA WIEKOWA: 3/4 latki (IV)
BLOK TEMATYCZNY: SKARBY ZIEMI / ANDRZEJKOWE WRÓŻBY
TEMAT ZAJĘĆ: “Andrzejkowy czar” – udział dzieci w zabawach i wróżbach andrzejkowych
CELE OGÓLNE:
- Wdrażanie do bezpiecznego udziału w zabawach
- Integracja grupy,
- Wdrażanie do rytmicznego poruszania się przy muzyce,
- wzmocnienie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej
- poznawanie tradycji, wróżb oraz zwyczajów andrzejkowych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko:
- bezpiecznie, zgodnie bierze udział w zajęciach
- integruje się z grupą
- rytmicznie porusza się przy muzyce
METODY:
- słowne- (. objaśnień i instrukcji,)
- praktycznego działania
- zabawowa
FORMY:
- zajęcia z całym zespołem
ŚRODKI:
- pomoce do wróżb
- wiersz
- płyta CD
- odtwarzacz CD
- gazety
- przebranie wróżki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Dzieci wchodzą do sali i siadają w kręgu na dywanie. Gdy koło już powstanie, powitanie – zabawa integracyjna;
Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg
Niech wróci do moich rąk.
- Recytacja wiersza: D. Gellner „Wieczór Andrzejkowy”:
Świeca marszczy złoty nos
Z każdej strony kapie wosk.
Cienie tłoczą się co krok,
Już w pokoju straszny tłok!
Cienie tu i cienie tam –
Pewnie przyszły wróżyć nam.
Już się pchają na firanki
Cienie – czarne wycinanki.
Już rozsiadły się na ścianach:
Czarny zamek, czarna brama.
I już skrzą się na tapecie
Czarne koła przy karecie.
Czarny paź przed bramą staje,
Czarną różę nam podaje.
Kto ją weźmie – ja? Czy ty?
Komu z nas się spełnią sny? - Omówienie wiersza, wytłumaczenie dlaczego się tu zebraliśmy, co to są Andrzejki.
- PODRÓŻ W DALEKIE KRAJE
Dzieci zdejmują po 1 buciku i ustawiają je – jeden za drugim … i tak przez całą salę, aż dojdą do progu drzwi wyjściowych – tam znajdują się kolorowe koperty , wybierają jedną, a w niej znajduje się bilet do jednego z miejsc. - KIM ZOSTANĘ W PRZYSZŁOŚCI?
Kim będę, jaki będę uprawiał zawód ? – losowanie z worka kopert w których mieszczą się np. obrazki z danym zawodem, lub atrybut związany z danym zawodem. - MOJA ŻONA… MÓJ MĄŻ…
Każde dziecko (pojedynczo, pod opieką nauczycielki) przekłuwa duże czerwone serce. Imię, które jest na drugiej stronie serca jest imieniem przyszłego małżonka. Chłopcy mają serduszko z imionami dziewcząt, dziewczynki z imionami chłopców. Jeżeli dzieci nie rozumieją lub są jakieś inne powody… nauczycielka może wróżyć przyszłą koleżankę lub kolegę zamiast męża i żony. - „Taniec duszków” – dzieci tańczą dowolny taniec na rozłożonej gazecie do piosenki Fasolek „Duchy łakomczuchy”. Na przerwę w muzyce nauczyciel prosi każdą parę o złożenie gazety na pół – dziecko nie może wyjść poza gazetę.
- Wizyta wróżki Anastazji – wspólne śpiewanie znanych piosenek.
Czary mary, czary mary,
Czary mary HU!
Czary mary, czary mary,
Czary mary HU!
Abra Kadara KSZY! KSZY!
Abra Kadara KSZY! KSZY!
Hokus pokus, hokus pokus uuuuuuuuuuuuuuu!
9. Prezentacja czarodziejskiej kuli – wymawianie życzeń przez dzieci.
10. Zakończenie zajęć – poczęstunek słodką niespodzianką.
A JAKIE WY ZNACIE ZABAWY ANDRZEJKOWE???
PISZCIE W KOMENTARZACH POD POSTEM 🙂