Choinka jest chyba jednym z najbardziej charakterystycznych elementów Świąt Bożego Narodzenia i obowiązkowa dekoracja każdego domu. Kiedy myślimy o Bożym Narodzeniu, zazwyczaj mamy przed oczami zielone drzewko z kolorowymi bombkami i światełkami. Poniżej przykładowy scenariusz oraz pomoce do zajęć.
Na stronie możecie znaleźć jeszcze inne materiały dotyczące Świąt Bożego Narodzenia 🙂
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
GRUPA WIEKOWA: 4-5- 6 latki
TEMAT ZAJĘCIA: „ Choinka dawniej i dziś” – zapoznanie z tradycją bożonarodzeniową jaką jest ubieranie choinka na podstawie opowiadania „Choinka” B. Formy.
Cele główne:
- Kultywowanie tradycji świątecznych
- Doskonalenie umiejętności uważnego słuchania
- Rozwijanie spostrzegania wzrokowego
- Rozwijanie koordynacji słuchowo ruchowo, wzrokowej
- Dbanie o bezpieczny udział w zabawie
Cele szczegółowe:
- Potrafi wyodrębniać w słowach sylaby, dzielić słowa na sylaby, liczyć je
- Uważnie słucha,
- Odpowiada na pytania dotyczące tekstu
- Potrafi wyodrębniać w słowach głoski w nagłosie
- Potrafi powtarzać ruchy innej osoby w czasie zabawy
- Bierze bezpieczny udział w zabawie
Metody:
- Słowna
- Czynna
Formy pracy:
- Grupowa
- Indywidualna
Pomoce dydaktyczne: ilustracje , sylwety choinki, obrazki przedstawiające ozdoby choinkowe, choinka, bombki, łańcuch choinkowy, lampki itd. płyta CD, odtwarzacz CD,
Przebieg zajęcia:
- Przywitanie „Promyczek”
- Wprowadzenie do zajęcia, rozwiązywanie zagadki słownej (zagadka o choince):
- Prezentacja ilustracji choinki.
- Globalne czytanie wyrazu – choinka.
- Analiza i synteza słowa choinka – wyodrębnianie głoski w nagłosie, podział na głoski, sylaby.
- Wysłuchanie opowiadania „Choinka” B.Formy:
Na środku sali stała pięknie ustrojona choinka.
– Jaka ładna, kolorowa – zachwycały się dzieci.
– Tyle na niej ozdób – Marek z zaciekawieniem spoglądał na drzewko.
Wojtek podszedł do okna.
– Proszę pani, proszę pani! W ogrodzie też stoi choinka. Tylko, że śnieg ją przysypał i wcale jej nie widać.
Kiedy dzieci spoglądały w szyby okien do sali weszły panie woźne. Nastała pora obiadu. Wszyscy jedli w milczeniu myśląc o małym samotnym drzewku. Kiedy skończyli, pani wyjęła z szafy duże pudło.
– Mam pomysł. Wkładamy ciepłe okrycia i maszerujemy do ogrodu.
Śnieg prószył coraz mocniej. Pani strząsnęła z choinki śnieg. Chłopcy odgarnęli go małymi łopatkami.
– Teraz przymocujemy do gałązek lampki. Pomóżcie mi ostrożnie wyjąć je z pudełka – dzieci wspólnie z panią ozdabiały choinkę.
Po powrocie do sali dzieci podbiegły do okien. Na małej jodle jaśniały barwne, szklane kule.
– No proszę – uśmiechnęła się pani – W tym roku mamy aż dwie choinki.
- Opowiadanie na pytania dotyczące tekstu
- O czym było opowiadanie?
- Co zrobiły dzieci?
- Jakie ozdoby możemy wieszać na choince?
- Zabawa ruchowa „Kolorowe bombki”.
- Prezentacja obrazków dwóch choinek, jak wyglądały kiedyś i jak wyglądaj dziś. Omówienie różnic.
- Zapoznanie dzieci z tradycją ubierania choinki.
- Przyczepianie do plansz choinek ozdób choinkowych z podział na to jak było dawniej i jak jest dzisiaj.
- Zabawa ruchowa: „Choineczki”
- Wspólne ubieranie choinki w sali.
- Praca przy stolikach dla chętnych dzieci.
- Podpisywanie pracy przez nauczyciela.
POMOCE DYDAKTYCZNE
JPEG
POBIERASZ = KLIKNIJ W SERDUSZKO PONIŻEJ ♥
DOŁĄCZ DO NAS NA FB 🙂
***
Materiały na stronie są bezpłatne, jednak jeżeli macie ochotę wpłacić dowolną kwotę za pobierane materiały, to zachęcam do skorzystania z DOTACJI, która znajduje się na STRONIE GŁÓWNEJ w prawym, górnym rogu paska bocznego. Wpłaty można dokonywać za pomocą SMS i PayPal