Często gdy nachodzi zima poruszamy z dziećmi tematy dotyczące pomocy zwierzętom, które niejednokrotnie w ciężkich, zimowych warunkach muszą zdobywać pożywienie. Poniżej znajdziecie przykładowy scenariusz dotyczący pomocy ptakom, które możecie obserwować podczas zimowych spacerów 🙂 Poniższe zajęcia przeprowadziłam kilka lat temu z moimi maluszkami 🙂
Dodatkowo do zajęć możecie wykorzystać opublikowane przeze mnie na stronie plansze dotyczące pomocy ptakom zimą, które znajdują się TUTAJ, albo plansze przedstawiające różne ptaki, które znajdziecie TUTAJ i TUTAJ 🙂 a jeżeli szukacie plansz z krótkim opisem poszczególnych ptaków to znajdziecie je TUTAJ 🙂 aby przejść do wskazanych materiałów wystarczy kliknąć w podświetlony na niebiesko napis ‘TUTAJ’ 🙂
SCENARIUSZ ZAJĘĆ GŁÓWNYCH
GRUPA WIEKOWA: 3/4 latki (IV)
BLOK TEMATYCZNY: PRZEDSZKOLAK NA MEDAL
TEMAT ZAJĘĆ: “Pomagamy ptakom zimą” – rozmowa w oparciu o opowiadanie nauczycielki oraz ilustracje
CELE OGÓLNE:
- Kształtowanie opiekuńczego stosunku do zwierząt poprzez dokarmianie i dopajanie ptaków w trudnych, zimowych warunkach
- Rozwijanie orientacji w schemacie własnego ciała,
- Doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- Doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat ilustracji
- Doskonalenie umiejętności odtwarzania ruchem sposobu poruszania się zwierząt
- Doskonalenie umiejętności reagowania na sygnał
- Doskonalenie umiejętności odgadywania zagadek słownych i obrazkowych,
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko:
- Wypowiada się na temat ilustracji
- Naśladuje ruchem swojego ciała sposób poruszania się zwierząt
- Dostrzega potrzebę pomagania zwierzętom podczas zimy,
- orientuje się w schemacie własnego ciała,
- reaguje na sygnał
- odgaduje zagadki słowne i obrazkowe
METODY:
- słowne
- praktycznego działania
- zabawowa
FORMY:
- zajęcia z całym zespołem
ŚRODKI:
- ilustracje
- tamburyn
- kartki
- zagadki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
- Przywitanie się z dziećmi – zabawa integracyjna
Wszyscy są, witam Was.
Zaczynamy, już czas.
Jestem ja, jesteś Ty
RAZ, DWA, TRZY!!!
2. Wprowadzenie do tematu, odgadywanie zagadek słownych, obrazkowych, wykonywanie prostych zadań (odkrywanie poszczególnych fragmentów rysunków).
- W oczach węgielki
Z marchwi nos wielki
Na śniegu stoi
Ciepła się boi
(bałwan) - Z lodowych klocków – dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki. (igloo)
- Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec. (rękawiczki)
- Gdy spadnie po raz pierwszy,
świat robi się bielszy.
Wyciągamy narty, sanki,
dzieci lepić chcą bałwanki. (śnieg)
- ZAGADKI OBRAZKOWE: narty, sanki, łyżwy
2. Omówienie co znajduje się na rysunku.
3. Przypomnienie nazw ptaków jakie korzystają w zimie z karmnika – wróbel, sikorka, jemiołuszka, gil.
- Prezentacja ilustracji z poszczególnymi ptakami.
- Umieszczenie ptaków na planszy – przeliczenie ich.
- “Wróbelki” – zabawa ortofoniczna połączona z ruchem ciała – naśladowanie sposobu poruszania się ptaków z równoczesnych wymawianiem ćwir, ćwir…
4. Co ptaki jedzą – prezentacja pokarmów – zwrócenie dzieciom uwagi na konieczność dokarmiania ptaków zimą.
5. Nasypywanie pokarmu do karmnika za oknem.
6. Zabawa ruchowa przy akompaniamencie tamburyna: “do karmnika”.
7. Zakończenie zajęć – zaproszenie do zabawy.
POD POSTEM PODZIELCIE SIĘ SWOIMI POMYSŁAMI NA PRZEDSTAWIENIE DZIECIOM TEGO TEMATU 🙂