SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Grupa 6-latków
Temat zajęcia: Zabawy z Bałwankiem.
Wiek: 6 – latki
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności społecznych,
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
- kształtowanie sprawności fizycznej dzieci,
- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną,
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele operacyjne, dziecko:
- w skupieniu słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
- rozwiązuje zagadki,
- potrafi zaśpiewać piosenką o zimie,
- potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce,
- doskonali umiejętność posługiwania się liczebnikami porządkowymi,
- dodaje i odejmuje w zakresie 10,
- potrafi zaśpiewać piosenki,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
- potrafi korzystać z tablicy interaktywnej
- potrafi współdziałać w grupie.
Metody pracy:
- pogadanka, wiersz, opis, pokaz, ćwiczenia praktyczne.
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: płyta CD, guziki, ilustracje bałwanków, tablica interaktywna, laptop, programy edukacyjne, Internet, guziki, prezentacja multimedialna, artykuły spożywcze.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
- Przywitanie zaproszonych gości.
- Śpiewanie piosenki pt. „Zimowa poleczka”. Improwizacja ruchowa treści piosenki. Dzieci tańczą parami w kole polkę do melodii piosenki.
- Przekazanie sobie „Iskierki przyjaźni”.
- Przeliczenie dzieci w kole.
- Jaki mamy dzień tygodnia, miesiąc oraz pogodę?
- Wysłuchanie zagadki H. Ożogowskiej pt. „Kto to?” – czytanej przez rodzica.Na podwórku już od rana, dziwny gość zawitał.
Nie rusza się, nic nie mówi, o nic się nie pyta.
Twarz okrągła, nos – kartofel, oczy dwa węgielki.
Szyi nie ma, nóg nie widać, a jak beczka wielki.
Koszyk stary. jak kapelusz ma na czubku głowy.
Któż to taki? Czy już wiecie?
Rozmowa na temat wysłuchanej zagadki.
– Opiszcie wygląd bałwanka.
– Co jest potrzebne, aby ulepić bałwana? Jaką pora roku pada śnieg?
– Lubicie lepić bałwana? Co po kolei trzeba zrobić, aby go ulepić?
- Wysłuchanie wiersza pt. „Dziewięć bałwanków”.Ten pierwszy bałwanek na brzuszek pękaty.
I pasek szeroki, co dostał od taty.
Ten drugi bałwanek garnek ma na głowie.
Czy mu w nim nie ciężko? Kto na to odpowie?
Ten trzeci bałwanek też bielutki cały.
W ręku gałąź trzyma, co mu dzieci dały.
A czwarty bałwanek w dużym kapeluszu.
Chyba nic nie słyszy, no, bo nie ma uszu.
A piąty bałwanek dużą miotłę trzyma.
I chce, żeby długo była mroźna zima.
A szósty bałwanek zupełnie malutki.
Szepcze cichuteńko: „Chcę mieć własne butki”
A siódmy bałwanek, jakby większy nieco.
Woła: „Patrzcie w górę, płatki śniegu lecą”.
A ósmy bałwanek ma kilka wąsików,
Kapelusz na głowie i osiem guzików.
Bałwanek dziewiąty to wielka chudzina.
Ale głośno krzyczy „Niech mróz długo trzyma!”.Numerowanie kolejnych bałwanków, omówienie wyglądu każdego z nich – posługiwanie się liczebnikami porządkowymi:
– Co mają na głowie?
– Ile guzików ma każdy kolejny bałwanek?
– Który z bałwanków ma wesołą minę?
– Co mówi szósty/ósmy/dziewiąty bałwanek?
Zabawa dydaktyczna „Którego bałwanka mam na myśli?” Nauczyciel opisuje cechy charakterystyczne bałwanków (największy, najmniejszy, ma wąsiki…) Dzieci odpowiadają stosując liczebniki porządkowe (pierwszy, trzeci, ósmy…)
- Śpiew piosenki pt. „Tupu tu po śniegu”.
- Prezentacja programów edukacyjnych dla rodziców:
https://www.eprzedszkolaki.pl/gry-edukacyjne/zabawy-matematyczne/4/czenie-cyfry
– zabawa matematyczna (łączenie cyfr z odpowiednią ilością kropek)
- Zabawa „Ile guzików?”. Zadaniem dzieci jest ułożenie takiej ilości guzików na brzuszku bałwanka jaka wskazuje cyfra na kapeluszu. Zabawy z guzikami- dokładanie, zabieranie, przeliczanie.
- Prezentacja programów edukacyjnych dla rodziców:
https://www.eprzedszkolaki.pl/gry-edukacyjne/jezyk-mowa-komunikacja/145/zimowe-literowanie
- Czytanie wyrazów przez dzieci zdolne. Wyszukiwanie wyrazów na rozpoczynającą się głoskę wskazaną przez nauczyciela dla pozostałych dzieci.
- Odnajdywanie różnic pomiędzy obrazkami przy użyciu tablicy interaktywnej.
- Prezentacja multimedialna pt. „Bałwankowe rady na zimowe zabawy”.
- „Bałwankowa rodzina” – wspólna zabawa z rodzicami.
- Słodki poczęstunek dla dzieci- dekorowanie i konsumowanie bałwanków.
- Wręczenie rodzicom ulotek zawierających linki stron internetowych.
- Pożegnanie
AUTOR: Barbara Łukasińska